Przenośne urządzenia pamięci masowej (Portable Storage Devices – PSD) od dawna stanowią integralną część naszego codziennego życia w coraz bardziej cyfrowym świecie. Przenośna pamięć to między innymi pendrive’y USB, karty pamięci czy dyski zewnętrzne. Nie ogranicza się ona jednak tylko do tych znanych technologii.
W tym wpisie przyjrzymy się różnorodnym typom urządzeń pamięci masowej, omówimy ich plusy i minusy, i pomożemy Ci określić, co najlepiej spełni Twoje oczekiwania.
Czym są przenośne urządzenia pamięci masowej?
Najprościej możemy je zdefiniować jako wysuwane lub przenośne urządzenia zdolne przechowywać i przesyłać dane cyfrowe. W tym sensie smartfony i laptopy można również uznać za przykłady przenośnych urządzeń pamięci masowej.
Starsze typy urządzeń pamięci masowej obejmowały na przykład dyskietki, których już się nie używa, albo płyty CD-ROM. Współcześnie najpopularniejsze wydają się różnego typu urządzenia pamięci na USB, czyli pendrive’y, oraz karty pamięci różnorodnych formatów.
Przechowywanie danych zmierza powoli acz zdecydowanie w stronę przechowywania w chmurze, bezpiecznego zapisywania wszelkich rodzajów danych cyfrowych, do których mamy zapewniony prosty dostęp poprzez sieć internetową. Z drugiej strony fizyczne formy przenośnej pamięci na pewno jeszcze długo pozostaną w użyciu, choćby ze względu na zapotrzebowanie na nie w szkołach i biurach.
Typy przenośnych urządzeń pamięci masowej
Istnieje dość szeroki wybór różnych urządzeń pamięci masowej. Niektóre przeszły już do lamusa, a inne mogą nie być popularnym wyborem wśród zwykłych użytkowników. Ale poniżej przedstawiamy takie typy przenośnych urządzeń pamięci masowej, które są łatwo dostępne na rynku i wyjątkowo powszechne w użyciu.
Pendrive’y USB
Pamięci USB, czyli popularne pendrive’y, to zdecydowanie najczęstszy wybór, jeśli chodzi o przenośne urządzenia pamięci masowej.
Pamięć USB flash zazwyczaj składa się z czterech stałych elementów. Złącze ze standardowym wtykiem USB umożliwia podłączenie do portu urządzenia hosta, na przykład komputera czy tabletu. Pendrive najczęściej posiada wtyczkę USB-A, choć wraz z rosnącą popularnością szybszego standardu USB – USB 4.0 – obserwuje się coraz powszechniejsze pojawianie się wtyków i portów typu USB-C.
Wewnątrz obudowy pendrive’a znajdują się: kontroler pamięci masowej USB, układ pamięci flash NAND i oscylator kwarcowy. Kontroler pamięci masowej to rodzaj mikrokontrolera z niewielką ilością RAM (Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) i ROM (Read-Only Memory – pamięć tylko do odczytu), co zapewnia prawidłowe protokoły komunikacji pomiędzy podłączonymi urządzeniami.
Układ pamięci flash NAND wykorzystuje nieulotną technologię przechowywania, która zachowuje wszystkie dane cyfrowe przesyłane na pendrive. Pojemność pamięci pendrive’a zależy od wydajności tego układu. Przepływem danych i wyjściem danych z pamięci USB zarządza oscylator kwarcowy.
Więcej o przenośnej pamięci USB dowiesz się z naszego Przewodnika kupującego pendrive’y USB.
Zalety:
- Napędy pamięci USB są praktyczne, lekkie i wygodne. Mają kompaktowe kształty i łatwo mieszczą się w kieszeni.
- To urządzenia typu Plug-and-Play, co oznacza, że nie potrzebujesz instalować jakiegokolwiek oprogramowania czy polegać na innych sprzętach.
- Bezproblemowo odczytasz i zapiszesz dane na dysku USB w dowolnym systemie.
- Pendrive’y są kompatybilne z szeroką gamą urządzeń posiadających kompatybilny port USB. Na rynku dostępne są także pendrive’y z wtykiem USB-C a nawet Lightning.
- W kwestii ceny te przenośne pamięci wypadają wyjątkowo tanio.
- Dostępne są w różnorodnych pojemnościach, z których największe sięgają aż 2 TB.
- Oferują wysoką prędkość przesyłania, zwłaszcza w przypadku najnowszych standardów USB i po podłączeniu do kompatybilnego portu w tym samym standardzie.
- Są stosunkowo trwałe, niezawodne i wytrzymałe po części z uwagi na fakt, że nie mają ruchomych części.
- Bez trudu wyszukasz pendrive’y oferujące funkcje szyfrowania i innych zabezpieczeń danych, np. modele wyposażone w skaner linii papilarnych.
Wady:
- Miniaturowe rozmiary mogą także ułatwiać zgubienie czy zawieruszenie urządzenia.
- Wtyk USB pendrive’a jest narażony na zużycie i uszkodzenie, o ile nie jest odpowiednio chroniony.
- Z uwagi na częste używanie z różnymi systemami, pendrive’y mogą być podatne na ryzyko uszkodzenia danych – o ile nie podejmie się odpowiednich środków ostrożności.
- W przypadku użytkowników często odczytujących i zapisujących dane ograniczona żywotność/liczba cykli zapisu pendrive’a może stanowić potencjalną wadę.
Zajrzyj do naszego wpisu “Rozwiązywanie problemów z pamięcią flash USB / pendrive’m”, gdzie dowiesz się, jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami.
Karty pamięci
Karty pamięci: karty microSD, SDXC czy karty Compact Flash, to kolejny ciekawy nośnik pamięci. Często spotykamy je w urządzeniach przenośnych, takich jak smartfony czy tablety albo konsole do gier, na przykład Nintendo Switch, gdzie umożliwiają poszerzenie pamięci.
Przede wszystkim te nośniki trwałej pamięci masowej sprawdzają się w aparatach cyfrowych, lustrzankach cyfrowych i urządzeniach GoPro. Spora pojemność kart pamięci umożliwia zwiększenie pamięci urządzenia o nawet 128 TB. Kupując je, warto także zwrócić uwagę na różne prędkości przesyłu, które mają istotne znaczenie w przypadku plików obrazu i wideo.
O kartach pamięci dowiesz się więcej, czytając nasz przewodnik kupującego karty pamięci.
Zalety:
- Niewielkie rozmiary i kompaktowy kształt kart pamięci pozwala superłatwo zabierać je wszędzie ze sobą.
- Ponieważ są to nośniki półprzewodnikowe, nie ma ryzyka problemów mechanicznych lub uszkodzeń.
- Karty mają bardzo dużą pojemność względem swoich rozmiarów fizycznych.
- Doskonale sprawdzają się jako rozszerzenie pamięci urządzenia oraz potencjalnie mogą być używane w smartfonach jako rozszerzona pamięć wewnętrzna.
- Wiele typów urządzeń korzysta z kart pamięci – karty są kompatybilne z szerokim wachlarzem sprzętów elektronicznych.
- Wiele kart pamięci posiada blokadę zapisu, która chroni przechowywane dane przed nadpisaniem.
Wady:
- Lekkość i małe wymiary przekładają się także niestety na łatwość zgubienia czy zapomnienia.
- Łatwo o ich uszkodzenie na skutek działania czynników zewnętrznych, takich jak woda, wysoka temperatura i siła fizyczna.
- Do podłączenia do niektórych urządzeń może być potrzebny czytnik kart pamięci.
- Karty mogą być podatne na uszkodzenie danych elektronicznych, jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone.
- Karty mają ograniczoną żywotność i nie sprawdzą się idealnie w rozbudowanych zadaniach odczytu/zapisu.
- Często zapewniają niższą prędkość przesyłu względem wewnętrznej pamięci urządzenia.
Najczęstsze problemy z kartami rozwiążesz, zaglądając do naszego wpisu pod tytułem “Problemy z kartami pamięci: Jak naprawić kartę pamięci”.
Zewnętrzne dyski twarde
Przenośne dyski twarde (HDD) to nadal najlepszy sposób przechowywania danych w dużych pakietach. Stanowią też popularny wybór, jeśli chodzi o poszerzanie pamięci komputera czy laptopa.
W odróżnieniu od nośników wymienionych w poprzednich częściach tego wpisu, zewnętrzne dyski twarde są oparte na technologii zapisu magnetycznego i składają się z ruchomych części. Wymagają również zewnętrznego źródła zasilania i kabli do połączenia z komputerem osobistym lub innymi systemami informacyjnymi.
Zewnętrzne dyski twarde składają się z czterech głównych elementów, które obejmują talerz do przechowywania danych, wrzeciono obracające talerze, ramię odczytu/zapisu odpowiedzialne za odczyt i zapis danych oraz siłownik do sterowania działaniami ramienia odczytu/zapisu.
Prędkość obrotowa dysku (RPM), podawana w obrotach na minutę, określa, jak szybko można odczytywać lub przechowywać dane na zewnętrznym dysku twardym.
Zalety:
- Kompaktowe wymiary i duża pojemność pamięci, nawet do 8 TB.
- Poręczne, choć najczęściej dużo większe i cięższe niż pendrive’y USB i karty pamięci.
- W porównaniu do dysków SSD są tańsze i oferują większą pojemność pamięci masowej.
- Dyski HDD wielu marek wyposaża się w protokoły bezpieczeństwa, które chronią przed utratą i uszkodzeniem danych.
- Zewnętrzne dyski twarde mogą mieć także funkcje szyfrowania sprzętowego.
- Niektóre dyski mają też opcję ładowania przez kabel USB i łączność Wi-Fi.
Wady:
- Z uwagi na ruchome części, dyski mogą powodować szumy czy wręcz hałas.
- Długie użytkowanie może prowadzić do przegrzania nośnika pamięci.
- Niższe prędkości odczytu i zapisu niż dyski typu Solid-State Drives.
- Łatwo je uszkodzić przy uderzeniach czy upadkach, więc wymagają obudowy ochronnej.
- W celu podłączenia do urządzenia zewnętrznego dysk wymaga zasilania i kabla.
- Ze względu na niewielkie wymiary nośnika trzeba liczyć się z ryzykiem jego kradzieży.
Zewnętrzne dyski SSD
Zewnętrzne dyski SSD od zewnętrznych dysków twardych różnią się wydajnością. Dyski SSD są zdecydowanie szybsze niż zewnętrzne dyski twarde, ale są drogie i oferują mniejszą pojemność pamięci masowej w tej samej cenie.
Te nieulotne pamięci nie składają się z żadnych ruchomych części, a zamiast tego mają małe tranzystory bramkowe sterowane impulsami elektrycznymi. Procesy odczytu/zapisu są zarządzane przez wbudowane procesory podobne do tych w pamięciach USB.
Zalety:
- Większa szybkość transferu niż w zewnętrznych dyskach twardych HDD.
- Ze względu na brak elementów mechanicznych są bardziej kompaktowe i wytrzymałe niż dyski zewnętrzne HDD.
- Dyski SSD nie generują szumów podczas pracy.
- Są bardziej odporne na wstrząsy.
- Nie przegrzewają się w takim stopniu jak dyski HDD.
- Zużywają mniej prądu niż zewnętrzne dyski twarde.
- Dyski SSD wyposaża się w zabezpieczenia danych podobne do tych stosowanych w dyskach HDD.
Wady:
- Mniejsza pojemność w tej samej cenie w porównaniu z zewnętrznymi dyskami twardymi HDD.
- W odpowiednich cenach dostępne są także wyższe pojemności.
- W przypadku awarii dysku SSD może się okazać, że nie uda się odzyskać danych.
Przegląd przenośnych urządzeń do przechowywania danych cyfrowych
IW poniższej tabelce znajdziesz krótkie zestawienie informacji na temat zewnętrznych urządzeń pamięci masowej.
Urządzenie | Pojemność | Koszt | Łączność | Zalety | Zastosowanie |
karty pamięci | do 128 GB (karty SDUC) | dostępne opcje budżetowe | wymagane kompatybilne gniazdo kart pamięci albo czytnik kart | • mały rozmiar • kompatybilnośćł • atwość obsługi • ochrona zapisu | Głównie fotografia i wideografia. Także do rozszerzania pamięci urządzeń smart – na przykład tabletów i smartfonów. |
pendrive USB | do 1 TB (rzadko) | dostępne opcje budżetowe | łączność plug-and-play z kompatybilnymi portami USB w urządzeniach hostach i urządzeniach OTG (On-the-Go) | • małe rozmiary i różnorodność kształtów • świetny gadżet promocyjny • dostępne opcje szyfrowania • funkcja Plug-and-Play • kompatybilność | Poza codziennym użytkiem, pamięć USB nadaje się do instalacji systemu operacyjnego. Pendrive z szyfrowaniem nadaje się do przechowywania poufnych informacji. |
zewnętrzny dysk twardy HDD | dostępne pojemności rzędu wielu terabajtów | raczej wyższa cena niż pendrive USB czy karta pamięci | wymaga zewnętrznego źródła zasilania oraz kabla USB do podłączenia do urządzenia hosta | • duża pojemność • wygoda transportu • idealny do kopii zapasowych i dużych ilości danych • dostępne opcje szyfrowania sprzętowego i programowego | Idealny do przechowywania danych w środowisku biznesowym. Oferuje ogromną pojemność w swojej cenie. Doskonałe rozwiązanie dla fotografów i filmowców. |
zewnętrzny dysk SSD | dostępne pojemności rzędu wielu terabajtów | droższy niż przenośny dysk HDD | wymaga kabla USB do zasilania i przesyłania danych | • wysoka prędkość transferu • kompaktowa forma • cicha praca • trwałość | Idealny do bezpiecznego przechowywania danych. Świetny w przypadku konsoli do gier z uwagi na szybką reakcję. |
Jakie są wiodące marki producentów nośników pamięci?
Chociaż dostępnych jest wiele przenośnych urządzeń pamięci masowej, które pasują do różnych budżetów, kupowanie od renomowanej marki to gwarancja niezawodności i wydajności produktu. Poniżej przedstawiamy listę zaledwie kilku z popularnych marek na rynku urządzeń pamięci masowej.
- SanDisk
- Toshiba
- Samsung
- Kingston
- Transcend
- Western Digital
- Lexar
- Panasonic
Jak zminimalizować ryzyka związane z korzystaniem z urządzeń pamięci masowej?
Wygoda korzystania z przenośnych urządzeń pamięci masowej czyni je idealnym sposobem przenoszenia i udostępniania danych. Ponieważ urządzenia te są często używane z różnymi systemami informatycznymi i urządzeniami hosta, zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia danych, kradzieży i innych potencjalnych problemów.
Mamy dla Ciebie kilka zaleceń. Stosując się do nich, wydatnie zmniejszysz ryzyko związane z używaniem wszelkiego typu nośników pamięci masowej:
- Ogranicz korzystanie z nośników pamięci masowej czy zewnętrznych systemów, które nie są Ci dobrze znane.
- Do pracy z własnymi urządzeniami i systemami polegaj wyłącznie na zaufanych urządzeniach pamięci masowej.
- Wyłącz funkcje automatycznego uruchamiania i automatycznego odtwarzania dla urządzeń wymiennych.
- Zawsze korzystaj z oprogramowania antywirusowego i skanuj urządzenia pamięci masowej przed ich użyciem.
- Korzystaj z funkcji zabezpieczenia hasłem lub innych form szyfrowania i zabezpieczenia danych.
- Odpowiednio przechowuj nośniki pamięci. Unikaj wystawiania ich na działanie skrajnych temperatur, wody i siły fizycznej.
- Nigdy nie przechowuj danych służbowych i osobistych na tym samym nośniku pamięci.
Dane w ruchu
Teraz, gdy już wiesz, czym jest nośnik danych w formie karty SD, dowiedziałeś się więcej o zewnętrznych dyskach twardych i przekonałeś się, dlaczego pendrive’y stanowią idealne rozwiązanie do codziennego użytku, używaj przenośnych urządzeń pamięci masowej do wielu nowych, ekscytujących zadań.
Znając zalety i wady przenośnych urządzeń pamięci masowej, jesteś w stanie mądrze zdecydować, jakiego gadżetu potrzebujesz do swojego laptopa i innych sprzętów.
Szukasz najlepszego nośnika pamięci masowej na swoją kieszeń? Potrzebujesz nośników pamięci o wysokiej prędkości przesyłu danych do swojego komputera? Czegokolwiek poszukujesz, pomożemy Ci znaleźć coś w sam raz dla Ciebie.
Zapraszamy do kontaktu. Z nami odkryjesz szeroki asortyment przenośnych urządzeń pamięci masowej oraz innych praktycznych gadżetów i dodatków!