Twój aparat nie zapisze żadnych zdjęć bez umieszczenia w środku karty pamięci. Urządzenia cyfrowe w znacznym stopniu polegają kartach, by móc przechowywać dane. To, czy potrzebna Ci karta microSD, czy coś o większej pojemności, będzie zależeć od kilku czynników.
W tym poście pomożemy Ci zrozumieć różnice pomiędzy typami kart SD dostępnymi na rynku. Znajdziesz tu też odpowiedzi na często zadawane pytania. Mamy pewność, że dowiesz się, na jaką kartę pamięci postawić.
Czym jest karta pamięci Flash?
Żeby dobrze zrozumieć, czym dokładnie jest karta pamięci, wyjaśnijmy, czym jest pamięć flash. Pomoże to też zrozumieć, jak działają karty pamięci.
Jak być może wiesz, karty pamięci, takie jak karty SD czy microSDXC, przechowują dane także wtedy, gdy nie są podłączone do źródła zasilania. Dzieje się tak, ponieważ są to karty pamięci trwałej, co oznacza również, że są chronione przed zakłóceniami, jak choćby przerwy w dostawie prądu.
Co więcej, takie karty korzystają z pamięci flash – rodzaju kasowalnej pamięci tylko do odczytu (EEPROM). Ten typ pamięci umożliwia odczyt i zapis danych w sposób energooszczędny i z dużą szybkością.
A z uwagi na to, że nie posiadają elementów mechanicznych – są to nośniki półprzewodnikowe – mechaniczne problemy z przesyłaniem danych są w ich przypadku rzadkością.
Jakie typy kart pamięci można wyróżnić?
Skoro już wiemy, czym są i jak działają karty pamięci flash, przyjrzyjmy się różnym rodzajom kart.
Chociaż karty pamięci stosowane w telefonach mogą też posłużyć w aparatach, te drugie urządzenia obsługują także inne typy kart. Wiedza na temat różnych rodzajów kart pomoże Ci wybrać najodpowiedniejszą dla swojego urządzenia.
Secure Digital Memory Card – karta pamięci SD: Standardowa karta SD o wymiarach 32 × 24 × 2,1 mm i typowej pojemności 4 GB. Znajdują zastosowanie w laptopach, komputerach i aparatach cyfrowych.
Secure Digital High Capacity Memory Card – karta pamięci SDHC: Karty SDHC mają takie same wymiary jak standardowe karty SD i są zgodne z wersją 2.0 specyfikacji SD. Znajdziesz je w wariantach pojemności pomiędzy 4 GB a 32 GB. Stosuje się je w kompatybilnych laptopach, komputerach, aparatach cyfrowych i aparatach DSLR – cyfrowych lustrzankach.
Secure Digital eXtended Capacity Memory Card – karta pamięci SDXC: Karty SDXC spotkasz w wyższych pojemnościach niż karty pamięci SDHC, od 64 GB w górę. W teorii powinny być w stanie pomieścić nawet 2 TB danych.
Karta pamięci microSD: Mniejsza niż standardowa karta SD, najczęściej wykorzystywana w przenośnych urządzeniach, takich jak telefony komórkowe, aparaty cyfrowe czy tablety.
Karta pamięci microSDHC: Podobnie do kart microSD, są to karty pamięci o wysokiej pojemności do 32 GB oraz prędkości transmisji 10 MB/s. Nie są jednak wstecznie kompatybilne ze starszymi urządzeniami z microSD.
Karta pamięci microSDXC: Te mikrokarty pamięci mają pojemność porównywalną do kart SDXC i wyższą prędkość transmisji danych. By z nich korzystać, urządzenia muszą jednak mieć gniazdo kart kompatybilne z kartą microSDXC.
Karta Compact Flash: To wysoka prędkość przesyłu i większa pojemność względem kart SD. Z drugiej strony, karty Compact Flash mają większe wymiary. Stosuje się je przede wszystkim w lustrzankach cyfrowych i podobnych sprzętach.
Jak wybrać odpowiednią kartę pamięci?
W tej części przyjrzymy się technicznym kwestiom, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając kartę pamięci odpowiednią do danych zadań.
Parametr 1: klasa prędkości
Klasy prędkości okazują się istotne, gdy Twoje aktywności wymagają wysokiej szybkości przesyłu danych. SD Association nie definiuje każdej klasy prędkości, ale gdy zastanawiasz się, co wybrać do nagrywania wideo w wysokiej rozdzielczości, z pomocą przychodzą wytyczne dotyczące oceny prędkości.
Cztery klasy prędkości kart SD.
Klasa prędkości | Prędkość odczytu/zapisu |
Class 10 | 10 MB/s |
Class 6 | 6 MB/s |
Class 4 | 4 MB/s |
Class 2 | 2 MB/s |
Ponadto istnieją dwie klasy prędkości Ultra High Speed (UHS). Klasa 1 prędkości UHS (U1) oferuje prędkość odczytu/zapisu 10 MB/s, a klasa 3 (U3) – prędkość 30 MB/s.
Istnieją również klasy szybkości wideo, które pomagają zdecydować, którą kartę pamięci aparatu kupić do filmowania.
Klasa prędkości | Prędkość odczytu/zapisu | Format wideo |
V90 | 90 MB/s | do 8K |
V60 | 60 MB/s | 4K |
V30 | 30 MB/s | HD/Full HD |
V10 | 10 MB/s | standard |
V6 | 6 MB/s | standard |
Parametr 2: rozmiary fizyczne
Wiele zależy od tego, jakie rozmiary obsługuje Twoje urządzenie. Karty pamięci SD są dostępne w trzech rozmiarach. Karty SD w standardowym rozmiarze (wymiary: 32×24×2,1 mm) są powszechnie stosowane w aparatach cyfrowych.
Z kolei karta miniSD ma 21,5×20×1,4 mm i jest zdecydowanie lżejsza od standardowej karty. Stworzono je z myślą o telefonach komórkowych, ale wraz z pojawieniem się najnowszych kart microSD stały się rzadkością.
Karty MicroSD to najpopularniejszy wybór wśród kart pamięci. Mierzą 15×11×1 mm i ważą ok. 0,25 grama. Nadają się do wielu urządzeń od smartfonów aż po drony.
Na rynku znajdziesz adaptery, które umożliwią Ci użycie karty microSD w gnieździe karty SD. Sprawdzą się świetnie, gdy zależy Ci na przesyłaniu danych. Jednak jeśli Twój sprzęt nie obsługuje microSD, użycie adaptera może nie pozwolić na odczytywanie/zapisywanie danych zgodnie z oczekiwaniami.
Parametr 3: pojemność
Wybór karty o danej pojemności zależy od tego, do czego chcesz ją wykorzystywać. Karty SD w standardowych pojemnościach znajdziesz w wariantach od 1 MB do 2 GB; dostępne są też w pojemności 4 GB, nie jest to już jednak standardowa opcja.
Najpopularniejsze karty SD i SDHC oferują pojemności od 2 GB aż do 32 GB. Nadają się do większości używanych współcześnie urządzeń. Z drugiej strony, z kartami SDXC możesz liczyć na 32 GB aż do 2 TB pamięci. Są one jednak dużo mniej powszechne.
Karty pamięci – najczęściej zadawane pytania
Poniżej odpowiadamy na często spotykane pytania dotyczące kart pamięci i ich zastosowań.
Czym jest karta pamięci TF?
Karty TransFlash, znane także pod nazwą TF czy T-Flash, to oryginalna nazwa kart microSD. Wprowadziła je w 2004 firma SanDisk jako najmniejsze karty pamięci do przechowywania cyfrowych danych.
Jakie typy kart pamięci nadają się do aparatów?
Twój aparat ma dedykowane gniazda kart pamięci. W zależności od kompatybilności wybieraj spośród kart SDXC, SDHC i SD, z uwzględnieniem, że karty SD są mniej popularne. Kart microSD możesz używać w gniazdach SD z pomocą adaptera, ale nie jest to zalecane ze względu na ryzyko uszkodzenia danych.
Karty SD wystarczą do robienia zdjęć, ale na potrzeby nagrywania warto postawić na karty SDXC lub SDHC wyższej klasy prędkości.
Ile zdjęć pomieści karta pamięci o pojemności 16 GB? Jakiej wielkości karty potrzebuję?
Im większa pojemność karty pamięci, tym większą liczbę zdjęć na niej przechowasz. Przyjmując, że typowe zdjęcie zajmuje średnio 30 MB, a 1 GB to 1000 MB, w poniższej tabelce sprawdzisz przybliżoną liczbę zdjęć, które zmieszczą się na karcie o danej pojemności:
Pojemność | Liczba zdjęć |
16 GB | 533 |
32 GB | 1066 |
64 GB | 2132 |
128 GB | 4264 |
256 GB | 8528 |
Jak karty pamięci działają w aparatach?
Informacje z obiektywów i czujników aparatu, czyli dane dotyczące światła i koloru, są rejestrowane przez Twoje urządzenie. Informacje te są następnie pakowane w pojedynczy plik i przechowywane w systemie plików karty pamięci.
Jaka karta pamięci najlepiej sprawdzi się w smartfonie? Na którą klasę karty pamięci postawić najlepiej?
Przed zakupem karty pamięci do telefonu upewnij się, że będzie ja obsługiwał. Wiele najnowszych smartfonów nie obsługuje opcji pamięci zewnętrznej – zamiast tego polegają na pamięci wewnętrznej i przechowywaniu w chmurze.
Jeżeli Twój telefon obsługuje karty pamięci, najpewniej polega na karcie typu microSD. Może mieć dedykowany slot do niej albo gniazdo dzielone z kartą SIM. Koniecznie sprawdź, jaki typ SD jest obsługiwany – karty micro SDHC są częściej spotykane niż karty micro SDXC.
Jeśli zależy Ci na wysokiej szybkości zapisywania i odczytywania danych, zadbaj o odpowiednią klasę prędkości. Do telefonów komórkowych najczęściej wystarczy karta w klasie prędkości 4 lub 6. Na ten moment żaden smartfon nie obsługuje standardu transferu UHS, nie bierz więc tego parametru pod uwagę.
Czy Nano to też typ karty SD?
Z punktu widzenia funkcjonalności, karty pamięci Nano są takie same jak karty SD. Te karty na rynek wprowadził koncern Huawei. Są o 45% mniejsze niż karty SD. Idealnie pasują do szufladki karty Nano-SIM. Znajdziesz je w pojemnościach 64 GB, 128 GB oraz 256 GB i w prędkości odczytu 90 MB/s.
Dlaczego powinno się używać czytnika kart SD?
Zdecydowanie zalecamy używanie czytników kart, które odczytają nie tylko karty SD, ale karty pamięci wszelkich typów. Poniżej zebraliśmy powody, dla których warto trzymać się tej dobrej praktyki:
- Czytniki kart nie wymagają dodatkowych akcesoriów ani sterowników i są podłączane bezpośrednio do komputera czy laptopa.
- Przy bezpośrednim podłączeniu urządzenia są zależne od własnych baterii. Jeśli te wyczerpią się podczas przesyłania danych, ryzykujesz utratę danych i uszkodzenie karty.
- Czytniki kart zazwyczaj oferują wyższą prędkość odczytu i zapisu niż bezpośrednie podłączenie urządzenia.
- Są kompatybilne z szeroką gamą kart, co pozwala wyeliminować konieczność posiadania różnorodnych kabli i sterowników.
- Czytniki i ich złącza tylko w bardzo ograniczonym stopniu ulegają zużyciu.
- urządzenia działają niezawodnie i oferują lepszą wydajność w przypadku uszkodzonych sektorów na kartach pamięci.
Jaka karta pamięci sprawdzi się najlepiej do Nintendo Switch Lite? Jaka karta pamięci będzie najodpowiedniejsza do Nintendo Switch?
Konsole Nintendo Switch są kompatybilne wyłącznie z kartami pamięci microSD. Ze względu na wielkość gniazda kart pamięci nie obsługują kart SD ani miniSD.
Jakiej wielkości kartę pamięci kupić do Switcha?
Pojemność karty do konsol Nintendo Switch będzie zależna od tego, jak zamierzasz ich używać. Switch obsługuje zarówno karty microSDHC, jak i microSDXC. Ta druga opcja sprawdzi się lepiej, jeśli planujesz regularnie korzystać z eShopu.
Karta microSDXC o pojemności 64 GB wystarczy w przypadku, gdy planujesz kupować fizyczne wydania AAA, a tytuły z eShopu tylko okazjonalnie. Ale jeśli gry zdobywasz głównie w eShopie, będzie Ci potrzebna karta o pojemności co najmniej 128 GB.
Jaka karta pamięci będzie najlepsza do PSP?
Urządzenia do gier PSP używają kart microSD z adapterem. Oficjalnie, PSP korzysta z:
- Memory Stick PRO Duo™ (Mark2)
- Memory Stick PRO-HG Duo™
- Memory Stick PRO-HG Duo™ ”HX”
- Memory Stick Micro™ (M2™)
- Memory Stick PRO Duo™
- Memory Stick PRO Duo™ (High Speed)
- Memory Stick PRO Duo™ (PSP)
- Memory Stick Duo™ (z MagicGate)
- Memory Stick Duo™ (z MagicGate) (PSP)
jeśli zaś chodzi o PSPgo, zalecanym nośnikiem pamięci jest Memory Stick Micro™ (M2™).
Jaka karta pamięci będzie odpowiednia do PS Vita?
W odróżnieniu od PSP, PS Vita korzysta z ekskluzywnych kart pamięci Vita. Takie karty mogą mieć pojemność 4 GB, 8 GB, 16 GB i 32 GB. Karty o niższej pojemności są zalecane dla użytkowników, którzy najczęściej kupują fizyczne wydania gier. Wyższe pojemności będą potrzebne tym, którzy głównie ściągają cyfrowe wersje gier.
Jaką kartę pamięci kupić do Kindle Fire?
Do czytnika Amazon Kindle Fire nadadzą się karty MicroSD o pojemności do 128 GB. Dla optymalnego działania Amazon zaleca karty microSD w klasie UHS albo class 10.
Jakiej wielkości kartę pamięci kupić do GoPro?
Do GoPro używaj zarówno kart microSDHC, jak i microSDXC. Wybierz pojemność, która będzie odpowiednia do Twojego sposobu korzystania z urządzenia.
Bezpieczne przechowywanie
Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomógł Ci lepiej zrozumieć, czym są karty pamięci i jak dobrać taką, która najlepiej pasuje do Twoich potrzeb. O tym, jak dbać o nie, dowiesz się z naszego wpisu pt. Karty pamięci: porady i podpowiedzi.
Dzięki zakupowi etui na karty pamięci zabezpieczysz swoje karty przed kurzem i przypadkowym uszkodzeniem. Niezależnie od tego, jakiego sprzętu używasz, ważnym jest, by był on w pełni naładowany, co pomoże zapobiegać uszkodzeniu danych przy ewentualnym wyłączeniu się urządzenia podczas przesyłania plików. Rozważ zaopatrzenie się w powerbank, który posłuży jako wsparcie.
Dobrze się baw, korzystając z kart pamięci na wiele różnych sposobów: w dronach, z pomocą których uchwycisz piękno krajobrazu, i dokumentując cenne chwile aparatami cyfrowymi. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć oryginalne karty pamięci i pendrive’y, idealnie dopasowane do Twoich potrzeb!