
Twój zewnętrzny twardy dysk to ważne narzędzie w pracy czy szkole. Takie urządzenie pamięci masowej pozwala łatwo przenosić duże pliki i inne dane, bez irytującej straty czasu spowodowanej uploadowaniem i ściąganiem ich z chmury. O zewnętrznych twardych dyskach dowiesz się więcej z naszego przewodnika dla kupujących dyski zewnętrzne.
Ale jak każdy cyfrowy gadżet, także dysk zewnętrzny może z czasem zacząć nastręczać problemów.
W naszym wpisie przyjrzymy się częstym trudnościom, jakie towarzyszą użytkowaniu dysków zewnętrznych, i zaproponujemy możliwe rozwiązania. Podpowiemy także, jak poprawnie korzystać z dysków zewnętrznych, by uniknąć błędów i np. utraty danych.
Dlaczego komputer nie widzi dysku zewnętrznego?
Jeśli Twój komputer nie wykrywa podłączonego dysku zewnętrznego, powodem może być któryś z poniższych problemów.
Problemy sprzętowe
Wadliwy sprzęt może być potencjalną przyczyną niewykrywania zewnętrznego dysku twardego HDD. Ze względu na elementy mechaniczne zewnętrzne dyski twarde łatwo ulegają uszkodzeniu na skutek upadków i uderzeń. Problemem mogą być również uszkodzone kable lub porty USB.
Problemy ze sterownikami
Sterowniki to pomosty komunikacyjne między urządzeniem a systemem. Jeśli nie aktualizujesz ich regularnie, mogą nie być w stanie obsłużyć komunikacji między urządzeniami. Także uszkodzone sterowniki nie będą poprawnie funkcjonować.
Format systemu plików
Brak kompatybilności systemu plików w sterowniku z urządzeniem hostem to kolejny możliwy powód niewykrywania zewnętrznego dysku twardego. W sekcji zatytułowanej “Jak sformatować zewnętrzny dysk twardy” dowiesz się więcej o systemach plików.
Problemy z zasilaniem
Jeżeli Twój zewnętrzny dysk wymaga dodatkowego źródła zasilania, upewnij się, że go do niego podłączyłeś. Sprawdź, czy na pewno użyłeś do tego odpowiedniego portu USB. Jeśli Twój dysk korzysta z USB 3.0, powinien być podłączony do portów USB 3.0 – porty USB 2.0 nie zapewniają wystarczającej mocy.
Jak rozwiązać problemy z wykrywaniem dysku zewnętrznego?

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na problemy z uruchamianiem zewnętrznego dysku twardego.
Zrestartuj komputer
Czasem najszybszym sposobem jest zrestartowanie komputera.
Użyj innego portu USB lub komputera
Wypróbuj innego portu USB w komputerze. Jeśli to nie rozwiązało problemu, podłącz dysk do innego komputera. Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie działa, spróbuj użyć innego kabla. Sprawdź, czy kable zasilające są sprawne i podłączone do źródła zasilania. Jeżeli dysk zewnętrzny jest wyposażony we włącznik, upewnij się, że jest odpowiednio ustawiony. Powyższe kroki pozwolą Ci sprawdzić, czy problem leży w sprzęcie.
Sprawdź sterowniki
Na komputerze z systemem Windows sprawdź sterowniki, wykonując poniższe kroki.
- Podłącz dysk zewnętrzny do komputera.
- Otwórz narzędzie Zarządzanie dyskami:
- Naciśnij Win + X,
- Prawym przyciskiem myszy kliknij przycisk Start, rozwiń menu i wybierz z listy Zarządzanie dyskami albo
- Otwórz Okno uruchamiania za pomocą przycisków Win + R i wprowadź polecenie diskmgmt.msc
- Rozwiń kategorię Stacje dysków i poszukaj urządzeń z żółtym wykrzyknikiem obok nich. Sprawdź to samo w sekcji Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej.
- Prawym przyciskiem myszy kliknij na urządzenie z wykrzyknikiem i wybierz Właściwości.
- Pod Stanem urządzenia powinna znajdować się informacja o błędzie.
Oto kilka ogólnych rozwiązań przy zauważeniu informacji o błędzie w Stanie urządzenia.
- Jeśli problem wystąpił niedawno, spróbuj uruchomić Przywracanie systemu. Spowoduje to cofnięcie wszelkich ostatnio wprowadzonych zmian.
- Kliknij prawym przyciskiem myszy na urządzenie i wybierz Właściwości. Wypróbuj następujące podejścia w oknie Menedżera urządzeń:
- Zaktualizuj sterownik, żeby zainstalować zaktualizowany sterownik. Zalecamy sprawdzenie witryny producenta, aby uzyskać konkretne sterowniki.
- Kliknij na zakładkę Sterownik i wybierz Przywróć sterownik, aby cofnąć wszystkie ostatnie aktualizacje sterowników.
- Kliknij przycisk Odinstaluj urządzenie, by usunąć urządzenie, i ponownie uruchom system. Powinno to zmusić system Windows do ponownej instalacji sterownika i potencjalnie rozwiązać problem.
Użyj Zarządzania dyskami, aby sprawdzić sterownik dysku
Na komputerze z systemem Windows sprawdź sterowniki w następujący sposób:
- Podłącz dysk zewnętrzny do komputera.
- Otwórz narzędzie Zarządzanie dyskami:
- Naciśnij Win + X
- Prawym przyciskiem myszy kliknij przycisk Start, rozwiń menu i wybierz z listy Zarządzanie dyskami albo
- Otwórz Okno uruchamiania za pomocą przycisków Win + R i wprowadź polecenie diskmgmt.msc
- Twój dysk powinien znajdować się pod dyskiem głównym i wszelkimi ewentualnymi dyskami dodatkowymi. Powinien widnieć na liście jako Dysk wymienny.
- Jeżeli jest dostępny w narzędziu Zarządzanie dyskami, postępuj zgodnie z instrukcjami tworzenia nowego woluminu dysku, dostępnymi poniżej.
Utwórz nowy wolumin dysku
Jeśli którekolwiek z powyższych rozwiązań sprawiło, że dysk zewnętrzny jest widoczny, następnym krokiem jest zainicjowanie dysku.
W przypadku, gdy dysk pokazuje jedynie Nieprzydzielone miejsce (Unallocated), będziesz musiał utworzyć nową partycję dla systemów operacyjnych, aby korzystać z przestrzeni dyskowej.
Oto jak podzielić zewnętrzny dysk twardy:
- Prawym przyciskiem myszy kliknij w dowolnym miejscu Nieprzydzielonej przestrzeni i wybierz Nowy prosty wolumin.
- Postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora, aby utworzyć nową partycję.
- Po zakończeniu partycji będziesz mógł ją zobaczyć w aplikacji Ten komputer i jej używać.
Jeśli Twój dysk jest podzielony na partycje i nadal nie jest widoczny w twoim systemie, będziesz musiał ustawić literę dysku.
Oto, jak zmienić literę dysku:
- Kliknij prawym przyciskiem myszy na partycję dysku i wybierz Zmień literę dysku i ścieżki.
- Jeśli dysk nie ma przypisanej litery, kliknij Dodaj i wybierz literę. Jeżeli ma przypisaną literę, kliknij Zmień i przypisz inną.
- Żeby dysk się pojawiał, upewnij się, że wybrałeś wyświetlanie wszystkich dysków w Tym komputerze.
Unikaj używania liter A i C, które są zarezerwowane dla systemu Windows. Ogólnie przyjęło się, że standardowo dla dysków wymiennych wybiera się odleglejsze litery alfabetu, na przykład G czy J.
Sformatuj zewnętrzny dysk twardy
Jeśli wszystkie dotychczasowe sposoby nic nie dały, niezbędnym może się okazać sformatowanie dysku zewnętrznego. Ta procedura spowoduje wymazanie wszystkich danych z dysku.
Jak rozwiązać problemy z wykrywaniem dysku zewnętrznego na komputerze Mac?

Systemy Mac różnią się od systemów Windows. Niektóre z wcześniej wspomnianych podejść mają zastosowanie także do systemu macOS, a poniżej oferujemy jeszcze kilka innych rozwiązań, specyficznych dla tych systemów.
Problemy z kompatybilnością systemu plików
Systemy Mac działają wyłącznie z pewnymi systemami plików. Jeśli Twój dysk zewnętrzny nie jest zoptymalizowany do pracy z systemem macOS, samo podłączenie go do komputera nie gwarantuje dostępu do niego.
Aby sprawdzić, czy dysk jest niepoprawnie sformatowany, przejdź do ikony Apple w górnej części menu paska narzędzi, a następnie Ten Mac i kliknij Pamięć masowa. Jeśli Twój dysk się tutaj pojawia, najprawdopodobniej jest to problem z formatowaniem. Możesz również przejrzeć Raport systemowy w tej samej opcji menu, aby uzyskać więcej informacji.
Dysk nie pojawia się na pulpicie komputera
Istnieje możliwość, że Twój system rozpoznaje dysk, ale po prostu go nie wyświetla. Zwykle nadal powinieneś być w stanie znaleźć dysk w lewej kolumnie menu Findera w obszarze Lokalizacje.
Jak znaleźć zewnętrzny dysk twardy na macOS:
- W menu Findera przejdź do Preferencji i wybierz Ogólne.
- Sprawdź, czy w Dyskach zewnętrznych ustawione jest wyświetlanie ich na pulpicie.
Resetowanie pamięci NVRAM
Wykonaj poniższe kroki, by zresetować NVRAM.
- Wyłącz i ponownie uruchom komputer.
- Natychmiast i równocześnie naciśnij i przytrzymaj przez co najmniej 20 sekund przyciski Option, Command, P i R,
- Gdy system zacznie się uruchamiać, zwolnij klawisze
- Usłyszysz drugi dźwięk uruchamiania.
Sprawdź Narzędzie dyskowe Apple
Przejdź do Preferencji systemowych i odszukaj Narzędzie dyskowe. Możesz też to zrobić, używając Spotlight. Jeśli znajdziesz tutaj swój dysk zewnętrzny, kliknij na opcję Zamontuj, aby był widoczny na pulpicie i w opcji Dyski zewnętrzne w menu Findera.
Jak sformatować zewnętrzny twardy dysk?

Niezależnie od tego, czy używasz zupełnie nowego dysku twardego, czy zmieniasz przeznaczenie starego na nowy system, ważne jest sformatowanie dysku twardego do formatu systemu plików zgodnego z podłączonym systemem.
Większość dysków zewnętrznych jest sformatowana do użytku z systemem operacyjnym Windows. I chociaż są one zgodne z systemem macOS, w większości przypadków konieczne będzie ich ponowne sformatowanie.
Formaty systemu plików
Zanim przyjrzymy się, jak sformatować dysk zewnętrzny, przedstawiamy pięć głównych systemów plików, z których najprawdopodobniej będziesz korzystać.
New Technology File System (NTFS)
NTFS to standardowy system plików dla systemów operacyjnych Windows, co oznacza, że systemy oparte na Windowsie mogą bez problemu odczytywać i zapisywać dane na dyskach korzystających z tego formatu plików. Jednak systemy macOS i Linux mogą tylko odczytywać z nich dane. By dokonywać na nich zapisów wymagają dodatkowego oprogramowania od dostawców zewnętrznych.
File Allocation Table 32 (FAT32)
Ten starszy system plików rozpoznają systemy Windows, Linux i macOS. Jednak system FAT32 nie wspiera instalacji nowszych wersji Windowsa i wymaga, aby poszczególne pliki miały rozmiar nie większy niż 4 GB.
Extended File Allocation Table (exFAT)
System exFAT jest kompatybilny zarówno z systemem operacyjnym Windows, jak i macOS i w odróżnieniu od swojego poprzednika, FAT32, nie narzuca ograniczeń co do wielkości plików. Z drugiej strony nie można go używać z Historią pliku ani Time Machine.
Apple File System (APFS)
APFS to nowszy system plików, dostępny od High Sierra, przeznaczony do dysków wewnętrznych w systemach macOS. Jest przeznaczony do użytku z zewnętrznymi dyskami SSD i zapewnia lepszą wydajność i niezawodność. Jednak APFS nie jest kompatybilny z systemem operacyjnym X Sierra ani starszymi. Ponadto wymagane jest dodatkowe oprogramowanie, jeśli chcesz odczytać ten system plików w innych systemach operacyjnych.
Hierarchical File System Plus (HFS+)
Znany także jako macOS Extended Journaled, system HFS+ zaleca się do zewnętrznych dysków twardych HDD. System plików rozwinięty przez Apple to główny system plików systemu operacyjnego Mac OS X.
Formatowanie zewnętrznych dysków
W tej części poprowadzimy Cię przez kolejne etapy procesu formatowania czy ponownego formatowania zewnętrznego dysku twardego na potrzeby różnych systemów operacyjnych.
Zabierając się za formatowanie urządzenia pamięci masowej, pamiętaj o uprzednim stworzeniu kopii zapasowych wszystkich ważnych danych.
Formatowanie dysku zewnętrznego dla systemu Windows 10
- Podłącz zewnętrzny dysk twardy do komputera. Jeśli dysk wymaga zewnętrznego źródła zasilania, upewnij się, że kabel zasilający jest również podłączony.
- Twój system powinien automatycznie wykryć urządzenie. Jeśli tak się nie stanie, otwórz Eksplorator plików i zlokalizuj dysk na pasku bocznym.
- Kliknij na dysk prawym przyciskiem myszy i wybierz Format, aby rozpocząć proces formatowania.
- Wybierz odpowiedni format w obszarze System plików.
- Możesz ustawić własną nazwę dysku pod Etykietą woluminu.
- Zaznacz Szybkie formatowanie i kliknij Start, aby sformatować dysk.
- Po pomyślnym sformatowaniu dysku otrzymasz odpowiedni komunikat.
Formatowanie dysku zewnętrznego dla systemu macOS
- Na komputerze z systemem macOS otwórz Finder, a następnie Aplikacje i Narzędzia. Możesz też skorzystać ze skrótu Shift + Command + U. Dwukrotnie kliknij Narzędzie dyskowe.
- Na lewym pasku bocznym wybierz dysk, który chcesz sformatować, i przejdź do zakładki Wymaż.
- Wybierz odpowiedni format w Systemie plików w menu Format.
- Przed wciśnięciem przycisku Wymaż możesz ustawić nazwę dysku.
- Po pomyślnym sformatowaniu dysku otrzymasz odpowiedni komunikat.
Jak naprawić uszkodzony zewnętrzny dysk twardy?

Jeśli widzisz dysk zewnętrzny w swoim systemie, możesz użyć dwóch następujących podejść do radzenia sobie z uszkodzonym zewnętrznym dyskiem twardym. Takie podejścia mogą jednak spowodować utratę danych lub pozostawić dostępne tylko fragmenty danych.
Zanim wypróbujesz te sposoby, koniecznie użyj dobrego oprogramowania do odzyskiwania uszkodzonych plików i danych.
Skanowanie dysku zewnętrznego
- Otwórz Ten komputer lub Mój komputer
- Wybierz dysk zewnętrzny
- Kliknij prawym przyciskiem i otwórz Właściwości
- We Właściwościach kliknij Narzędzia, a następnie Sprawdź
- Ta funkcja przeskanuje dysk i naprawi znalezione błędy
Użycie chkdsk w systemie Windows
- Naciśnij X + Win i wybierz Wiersz polecenia. Możesz też kliknąć prawym przyciskiem na przycisk Start i wprowadzić “cmd” w pole wyszukiwania, a następnie nacisnąć Enter. Kliknij na nowe okno, “cmd.exe.”
- W wierszu polecenia zobaczysz C:\Users\Asus EV> albo C:\Windows\system32>. Wpisz “chkdsk d: /f” lub “chkdsk d: /r”, zastępując “d” literą przypisaną do swojego dysku zewnętrznego.
Parametr “/f” naprawia błędy dysku, a parametr “/r” – wszelkie uszkodzone sektory na dysku.
Dobre praktyki, które pomogą uniknąć problemów z zewnętrznymi dyskami twardymi
Wszystkie urządzenia elektroniczne mają określoną żywotność. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać cały potencjał swojego zewnętrznego twardego dysku, pamiętaj o następujących zasadach postępowania:
- Korzystaj na swoim komputerze z programu antywirusowego.
- Używaj dysku zewnętrznego w odpowiednich warunkach pracy.
- Zawsze korzystaj z opcji Wysuń bezpiecznie lub innej podobnej, co pozwoli zapobiegać utracie lub uszkodzeniu danych.
- Nie ciągnij ani nie szarp za kable, żeby ich nie uszkodzić.
- Regularnie monitoruj stan dysku zewnętrznego, używając “chkdsk” i programu S.M.A.R.T.
- Nie przepełniaj dysku; jeśli t niezbędne, kompresuj dane przed ich archiwizacją.
- Pamiętaj o odpowiednich warunkach przechowywania dysków zewnętrznych – pomoże to uniknąć uszkodzeń zewnętrznych, które mogą wpływać na ich działanie.
Gotowi, do zapisu, start!

Mamy nadzieję, że ten post pomoże Ci w rozwiązywaniu ewentualnych problemów z zewnętrznymi dyskami. Pamiętaj, że zewnętrzne dyski twarde nie są jedynymi urządzeniami pamięci przenośnej, które możesz wykorzystać z myślą o swoich danych cyfrowych.
Chciałbyś się dowiedzieć, jakie urządzenia pamięci masowej będą dla Ciebie najlepsze? Zajrzyj do naszego przewodnika po urządzeniach pamięci przenośnej, gdzie dowiesz się wszystkiego na temat różnych dostępnych rozwiązań!
W naszym sklepie znajdziesz najlepsze zewnętrzne dyski od marek takich jak Western Digital, Samsung, Toshiba i inne! Potrzebujesz pomocy przy wyborze urządzenia, które najlepiej spełni Twoje oczekiwania? Skontaktuj się z naszym zespołem!