W dobie danych cyfrowych zewnętrzne twarde dyski stały się koniecznością. Poza nimi istnieje oczywiście wiele innych narzędzi przechowywania danych. Każda forma pamięci ma swoje zalety i wady, o których przeczytasz w naszym wpisie na temat przenośnych urządzeń pamięci.
W naszym przewodniku po dyskach zewnętrznych przyjrzymy się działaniu urządzeń pamięci i przedstawimy ważne kwestie pod rozwagę przed zakupem zewnętrznych dysków twardych.
Czym jest dysk zewnętrzny?
Dyski zewnętrzne to sprzęt używany głównie do rozszerzania pamięci urządzeń takich jak komputery stacjonarne i laptopy. W odróżnieniu od dysków wewnątrz komputera czy innego urządzenia dysk zewnętrzny to przenośne rozwiązanie do przechowywania danych.
Przenośne dyski twarde podłącza się za pomocą kabli USB, które pozwalają przenosić informacje i zarządzać przechowywanymi plikami. Choć w swojej roli przypominają pendrive’y USB, dyski zewnętrzne oferują dużo więcej pamięci.
Jakie są 2 typy dysków zewnętrznych?
Zewnętrzne dyski pamięci są dostępne w dwóch rodzajach: dyski twarde (Hard Disk Drives – HDD) i napędy półprzewodnikowe (Solid-State Drives – SSD). Obydwa typy dysków zewnętrznych pełnią tę samą funkcję, różnią się jednak sposobem działania i parametrami.
Dyski twarde (HDD)
Dyski HDD składają się z komponentów mechanicznych opartych na technologii zapisu magnetycznego. Dane są zapisywane i odczytywane przez ramię odczytu/zapisu na obracającym się talerzu. Siłownik służy do sterowania działaniami ramienia.
Napędy półprzewodnikowe (SSD)
Dyski SSD wykorzystują małe tranzystory bramkowe do tworzenia szybszej pamięci nieulotnej i mają lepszą wydajność niż dyski twarde. Ich proces odczytu/zapisu jest podobny do tego w pamięciach USB.
Co jest zatem lepszym rozwiązaniem – dysk SSD czy HDD? Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie cech obu rodzajów pamięci zewnętrznej.
HDD | SSD |
Dostępne pojemności rzędu wielu terabajtów. | Dostępne pojemności rzędu wielu terabajtów. |
Bardziej przystępna cena niż pendrive’y USB i karty pamięci. | Droższe od dysków przenośnych HDD. |
Wymagają zewnętrznego źródła zasilania i kabla USB do podłączenia do urządzenia hosta. | Wymaga kabla USB, który zapewnia zasilanie i umożliwia przesyłanie danych. |
Składa się z elementów mechanicznych, które pracują głośno i są podatne na przegrzanie. | Działa cicho – korzysta z tranzystorów bramkowych. |
Stosunkowo niższe prędkości transferu niż zewnętrzne dyski SSD. | Szybkie, wydajne działanie. |
Podatne na uszkodzenia na skutek wstrząsów i upadków. | Bardzo trwałe i wytrzymałe. |
Ruchome elementy z czasem się zużywają. | W przypadku awarii dysku SSD odzyskanie danych może się okazać niemożliwe. |
Ile działają dyski zewnętrzne?
Przeciętnie, zewnętrzne dyski twarde w warunkach optymalnego użytkowania działają pomiędzy 3 a 5 lat. Na ich żywotność wpływają takie czynniki jak temperatura, uszkodzenia zewnętrzne oraz sposób korzystania.
Liczba cykli odczytu i zapisu, zwłaszcza na zewnętrznych dyskach SSD, to kolejny czynnik, który wpływa na żywotność tych urządzeń pamięci masowej.
Zaleca się od czasu do czasu przeglądać dane przechowywane na dyskach zewnętrznych lub nawet rozważyć utworzenie kopii zapasowej danych w chmurze.
Jak wybrać dobry dysk zewnętrzny?
Jest kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę, kupując dysk zewnętrzny.
Pojemność
Potrzebna przestrzeń dyskowa będzie zależeć od tego, do czego zamierzasz używać zewnętrznego dysku twardego. Preferujemy zewnętrzne dyski twarde ze względu na ich większą pojemność w porównaniu z innymi przenośnymi rozwiązaniami pamięci masowej.
Zalecamy wybranie dwukrotnie większej pojemności niż wstępnie planowałeś – w ten sposób dysk sprosta także ewentualnym późniejszym potrzebom.
Rozmiar dysku
Jeśli kwestia łatwości transportu nie jest najważniejsza, dobrym pomysłem może być wybór zewnętrznego dysku do komputera stacjonarnego, takiego jak dysk Seagate Backup Plus Desktop. Takie dyski te są zwykle bardziej masywne niż dyski przenośne, ale oferują dużą pojemność pamięci masowej. Dyski SSD są również lżejszą opcją w porównaniu z dyskami HDD, ponieważ nie zawierają części mechanicznych.
Pomimo niewielkich rozmiarów dyski zewnętrzne są większe niż urządzenia typu pamięci flash USB i karty pamięci, na których także możesz przechowywać sporo danych.
Zakres cenowy
Zewnętrzne dyski twarde są najczęściej droższe od wewnętrznych napędów. Jednak w porównaniu z innymi rozwiązaniami pamięci masowej dyski zewnętrzne oferują dużą pojemność pamięci masowej jak na swoją cenę.
Na ceny tych urządzeń do przechowywania danych mogą również wpływać dodatkowe funkcje, takie jak opcje ochrony danych.
Szybkość transferu
Zewnętrzne dyski SSD zapewniają superwysoką szybkość przesyłania względem dysków HDD. Różnica w prędkości nie wynika wyłącznie z różnic w zastosowanej technologii.
Interfejs pomiędzy napędem a systemem hosta również ma znaczenie. Nowoczesne dyski zewnętrzne korzystają z interfejsu USB. Najnowsze i najszybsze protokoły to USB 3.0, USB 3.1 i USB 3.2. Natomiast USB 2.0 to stary standard, którego nie polecamy.
Typ złącza
Zewnętrzne dyski twarde najczęściej wyposaża się w złącze USB type-A.Jednak ostatnie postępy technologiczne zmierzają w kierunku nowszych, mniejszych, odwracalnych złączy USB C. Niektóre złącza obsługują protokoły Thunderbolt 3 lub Thunderbolt 4, a z USB C korzystają dla większej prędkości.
Poza kablami USB starsze urządzenia mogą korzystać z innych złączy, np. eSATA czy Firewire, których lepiej unikać z uwagi na ich niewielkie współczesne znaczenie.
Trwałość
Solidna konstrukcja urządzenia pamięci ma znaczenie dla bezpieczeństwa przechowywanych danych. Elementy mechaniczne dysków HDD czynią je bardziej podatnymi na uszkodzenia na skutek upadków i uderzeń. Dyski SSD są bardziej odporne na wstrząsy.
Większość dysków zewnętrznych jest aktualnie sprzedawana w mocnych obudowach ochronnych, które ograniczają w pewnym stopniu ryzyko uszkodzeń przy upadkach. Kupując twardy dysk zewnętrzny, warto zainwestować w obudowę lub etui ochronne.
Bezpieczeństwo danych
Jeżeli zamierzasz korzystać z dysków zewnętrznych celem przechowywania poufnych danych, koniecznie weź pod uwagę ich funkcje zabezpieczające. Rozwiązania programowe do szyfrowania są dostępne wraz z wieloma dyskami zewnętrznymi i pozwalają chronić przechowywane dane.
Kompatybilność
Większość twardych dysków zewnętrznych jest kompatybilna z popularnymi systemami operacyjnymi z kompatybilnymi złączami. Mogą jednak wymagać sformatowania do odpowiedniego systemu plików w przypadku niekompatybilnych urządzeń.
Możesz także poszukać szyfrowania sprzętowego lub funkcji fizycznego systemu zabezpieczeń, takich jak kod PIN lub skanowanie odcisków palców, aby zwiększyć bezpieczeństwo przechowywanych danych. Zewnętrzne dyski twarde Western Digital i Seagate to tylko niektóre z opcji bezpiecznych urządzeń pamięci masowej.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące zewnętrznych dysków twardych
W tej części odpowiemy na niektóre z najpowszechniej zadawanych pytań na temat dysków zewnętrznych.
Jak skonfigurować zewnętrzny dysk twardy?
Konfiguracja zewnętrznego dysku twardego jest całkiem prosta. Będą Ci potrzebne odpowiednie złącza, by podłączyć urządzenie pamięci przenośnej do swojego systemu. Podłącz złącza do odpowiednich portów dysku i komputera. Jeżeli Twój dysk zewnętrzny wymaga oddzielnego źródła zasilania, zadbaj o podłączenie do niego.
Niektóre dyski zewnętrzne są zaopatrzone w przycisk zasilania, który należy nacisnąć, by rozpocząć przesyłanie danych. W większości wypadków, samo podłączenie dysku wystarczy, by został on automatycznie wykryty przez Twój komputer. Możesz też uzyskać dostęp do dysku z poziomu Eksploratora plików lub podobnej aplikacji systemowej.
Jak na dysku zewnętrznym przechowywać zdjęcia i filmy?
Pliki możesz po prostu przeciągnąć i upuścić albo skopiować i wkleić w okno dysku zewnętrznego w Eksploratorze plików. Na dysku zewnętrznym przechowasz każdy typ danych cyfrowych. Upewnij się, że jest na nim dość miejsca, by pomieścił wszystkie przewidziane do przesłania na niego dane.
Do czego używać zewnętrznego dysku?
W pierwszej kolejności dysków zewnętrznych używa się do przechowywania danych cyfrowych. Jednak ich rola nie ogranicza się wyłącznie do archiwizowania plików. Poniżej kilka przykładów innych funkcji dysków zewnętrznych:
Kopie zapasowe
Stworzenie kopii zapasowej systemu komputera i innych systemów informacyjnych to pomysł, którego nie będziesz żałować. Użyj zewnętrznego dysku, by stworzyć kopię zapasową systemu, z pomocą której łatwo przywrócisz jego stabilną wersję po małej katastrofie, takiej jak infekcja wirusem czy fizyczne uszkodzenie wewnętrznego dysku.
Niektóre dyski zewnętrzne są wyposażone w funkcję automatycznego tworzenia kopii zapasowej, ale żeby działała, muszą być stale podłączone do Twojego sprzętu.
Edycje cyfrowe
Zadania takie jak edycja plików wideo, zdjęć, ilustracje cyfrowe, renderowanie 3D, edycja dźwięku czy zaawansowane symulacje wymagają dużych zasobów pamięci. Dysk zewnętrzny wesprze Twój komputer podczas wykonywania tych zadań.
W tych intensywnych zadaniach korzystna jest macierz RAID (nadmiarowa tablica niezależnych dysków), która łączy dwa lub więcej dysków twardych, aby działały jako jeden dysk twardy. Ponieważ te zadania mogą spowodować awarię dysku twardego, przetwarzanie RAID pomaga zapobiegać utracie danych.
Zadania związane z edytowaniem usprawnisz także, korzystając z zewnętrznych dysków twardych jako dysków magazynujących. Zmniejszą one obciążenie wewnętrznych dysków twardych i ograniczą wpływ, jaki mogą na nie mieć różne niefortunne zdarzenia.
Przesyłanie danych
Jeśli potrzebujesz przesłać duży pakiet danych, zewnętrzny dysk będzie idealnym rozwiązaniem. Może się nawet okazać szybszym rozwiązaniem niż przechowywanie w chmurze, które w przypadku dużych plików wymaga czasochłonnego wgrywania i ściągania.
Ponadto dyski zewnętrzne są również wyposażone w funkcje zabezpieczające, które pozwalają bez obaw udostępniać poufne dane. Zalecamy wybór dysków wyposażonych w szybkie złącza Thunderbolt lub USB-C, które zagwarantują szybkie transfery.
Gry
Nowoczesne gry do płynnego działania wymagają dużej wolnej przestrzeni. W tym wypadku polecamy dyski zewnętrzne z szybkim złączem Thunderbolt lub USB-C, które zapewnią świetną wydajność i niezmąconą radość z rozgrywki.
Jeśli chodzi o konsole do gier, na rynku znajdziesz między innymi zewnętrzny dysk do PS4, zewnętrzny dysk do PS5 i zewnętrzny dysk do Xboxa. Zapewnią one dość miejsca, by móc bez irytujących opóźnień oddać się rozrywce.
Czy zewnętrzne dyski SSD są lepsze od dysków twardych HDD?
Jeśli szukasz trwałego i wydajnego dysku zewnętrznego, dysk SSD będzie doskonałym wyborem. Te urządzenia pamięci masowej opierają się na mechanizmach elektrycznych do przechowywania danych i mają lepszą odporność na wstrząsy niż dyski twarde HDD. Ponadto są bezgłośne, energooszczędne i zwykle lżejsze niż dyski twarde.
Z drugiej strony dyski SSD zazwyczaj kosztują więcej od dysków HDD o tej samej pojemności. Mają też ograniczoną żywotność – ich komórki zużywają się po pewnej liczbie cykli zapisu i odczytu. Do tego dyski SSD oferują mniejsze możliwości odzyskiwania danych w razie ewentualnej awarii.
Czy da się używać dysków zewnętrznych ze smartfonem?
Zewnętrzne dyski nadają się do użytku z urządzeniami obsługującymi USB On-The-Go (USB OTG). Ta specyfikacja pozwala sprzętom działać jako hosty albo urządzenia peryferyjne – zależnie od potrzeb. Wystarczy podłączyć urządzenia kompatybilne z OTG i użyć Eksploratora plików do przesyłania danych.
Małe urządzenia zazwyczaj nie dysponują możliwościami zasilania zewnętrznych dysków twardych o dużej pamięci. W takiej sytuacji polecamy dodanie dodatkowego źródła zasilania. W tym celu przyda się adapter do podłączenia powerbanku. Pamiętaj, by najpierw podłączyć powerbank i urządzenie, a dopiero potem dysk zewnętrzny.
Czy dyski zewnętrzne mają łączność Wi-Fi?
Postęp techniczny pozwala na wyposażanie dysków zewnętrznych w nowe funkcje. Na rynku są dostępne zewnętrzne dyski twarde z obsługą Wi-Fi oraz łączności Bluetooth, a także takie z portem Ethernet.
Some examples include the WD My Passport Wireless Pro and Toshiba’s external hard drive, the Canvio® Aerocast™ Portable Hard Drive.
Jak dużego dysku zewnętrznego potrzebuję?
Do różnych typów danych cyfrowych zazwyczaj wystarczają dyski zewnętrzne o poniższych pojemnościach:
Typ | Rozmiar |
Dokumenty | 128 GB do 256 GB |
Zdjęcia / obrazy | 100 GB do 1 TB |
Zdjęcia / obrazy (na użytek profesjonalny / do edycji) | ponad 1 TB |
Filmy (SD) | 1 TB do 2 TB |
Filmy (HD) | 2 TB do ponad 4 TB |
Filmy (produkcja / edycja nagrań) | powyżej 4 TB |
Muzyka (skompresowane pliki) | 256 GB |
Muzyka (zapis bezstratny) | 500 GB |
Muzyka (produkcja) | 1 TB do 4 TB |
Znajdź najlepszy dysk zewnętrzny
Mamy nadzieję, że informacje zgromadzone w tym wpisie pomogły Ci lepiej poznać temat dysków zewnętrznych i wybrać najodpowiedniejsze rozwiązania dla siebie. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pamięci, ale niekoniecznie w rozmiarach i o pojemności zewnętrznego dysku, zajrzyj do naszego przewodnika po pendrive’ach USB.
Z szerokiej gamy produktów i urządzeń pamięci przenośnej, dostępnych w naszym sklepie, z pewnością wybierzesz coś, co sprawdzi się zarówno w pracy, jak i w domu. Skontaktuj się z nami, by ustalić, jakie media pamięci będą najlepszą odpowiedzią na Twoje potrzeby!