Nie sposób sobie wyobrazić nowoczesny świat bez smartfonów i oferowanych przez nie sposobów komunikacji. Choć patrząc na stan baterii jesteśmy w stanie śledzić poziom zużywanej przez nie energii, największe z zagrożeń środowiska, które stwarzają telefony, wykraczają daleko poza sieć energetyczną.
Badanie przeprowadzone przez Lotfi Belkhir i Ahmeda Elmeligi, a opublikowane w Journal of Cleaner Production, ocenia wpływ na środowisko elektroniki użytkowej, takiej jak telefony komórkowe, tablety, laptopy. Naukowcy określili również wkład technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w globalny ślad węglowy. Badanie wykazało, że smartfony będą głównym źródłem szkód środowiskowych do 2020 r., przewyższając laptopy i komputery PC.
Przede wszystkim dwójka badaczy z McMaster University w Kanadzie odkryła, że 85% emisji smartfonów pochodzi z produkcji. Co rok lub dwa branże telekomunikacyjne wprowadzają na rynek nowy smartfon. Te gadżety opierają się na kosztownym wydobyciu metali szlachetnych do produkcji chipów i płyt głównych. Częsta wymiana tych urządzeń dodatkowo podnosi emisje związane z produkcją.
Co więcej komunikacja mobilna, czy to SMS, czy przesyłanie filmów do mediów społecznościowych, angażuje sieci telekomunikacyjne i centra danych. Chociaż ich emisje związane z produkcją nie mają tak dużego wpływu na środowisko, tego samego nie można powiedzieć o ich funkcjonowaniu. Ogromna ilość energii zużywanej podczas pracy tych jednostek pochodzi ze źródeł nieodnawialnych, takich jak paliwa kopalne, które zostały już zidentyfikowane jako źródła poważnych zanieczyszczeń.
Badanie przewiduje, że jeśli emisje CO2 i innych gazów cieplarnianych (GHG) utrzymają się, do 2040 roku wkład przemysłu technologicznego będzie równy połowie śladu węglowego światowego sektora transportu.
Jaki wpływ na środowisko ma to, jak ładujesz telefon?
Jak wiadomo, większość energii elektrycznej produkowanej i dystrybuowanej na całym świecie pochodzi z paliw kopalnych. Spalanie paliw kopalnych wytwarza wiele produktów szkodliwych dla środowiska. Badanie przeprowadzone przez Juniper Research przewidywało, że emisja dwutlenku węgla podczas ładowania telefonów komórkowych stanie się jednym z największych źródeł zanieczyszczeń w nadchodzących latach.
Co możesz zrobić, by zmniejszyć wpływ ładowania telefonów na środowisko?
Oczywiście nie da się całkowicie zrezygnować z ładowania urządzenia mobilnego, ponieważ pełni ono wiele ważnych funkcji w życiu codziennym, pracy czy nauce. Na poziomie indywidualnym nie zawsze możesz wybrać odnawialne źródło energii. Możesz jednak poszukać powerbanków zasilanych energią słoneczną i innych podobnych opcji i używać ich, gdy tylko jest to możliwe.
Na środowisko wpływa także to, w jaki sposób ładujesz telefony komórkowe. Nie zaleca się ładowania urządzenia przez noc. Ta praktyka zwykle prowadzi do przeładowania baterii i marnowania energii elektrycznej. Odłączanie zasilaczy, gdy nie są używane, także pomoże zmniejszyć marnotrawstwo energii elektrycznej.
Jeśli napotykasz problemy z bateriami telefonów, polecamy zajrzeć do naszego wpisu pod tytułem “Jak zwiększyć żywotność baterii smartfonu i iPhone’a (najlepszy przewodnik)”. Problemy z bakteriami mogą prowadzić do nieefektywnego ładowania, co z kolei może mieć szkodliwy wpływ na środowisko.
Kolejny problem z ładowaniem dotyczy ładowarek do telefonów komórkowych. Użytkownicy telefonów z Androidem mogą udostępniać swoje ładowarki i kable do ładowania, ale nie użytkownikom iPhone’ów. W wielu nowszych modelach telefonów komórkowych przechodzi się również na szybsze standardy USB, które opierają się na złączach typu USB-C. Postęp technologiczny jest konieczny, ale w procesie powstaje wiele odpadów produkcyjnych.
Niezależnie od tego, czy chodzi o nieużywaną ładowarkę, czy baterie do telefonu, upewnij się, że pozbywasz się ich w odpowiedni sposób, aby uniknąć wprowadzenia szkodliwych zanieczyszczeń do środowiska.
Dlaczego warto dwa razy zastanowić się przed zakupem nowego telefonu komórkowego?
Szybko zmieniający się świat wymaga szybkiego podejmowania decyzji. Może Ci się więc wydawać, że lepiej kupić nowy smartfon niż inwestować w naprawę starego. Ale jak już wspomnieliśmy, liczne badania wskazują, że ślad węglowy produkcji telefonów komórkowych jest poważnym problemem.
Wybór nowego telefonu może wydawać się szybkim i łatwym rozwiązaniem, ale kosztuje Ziemię zdrowie.
Dlaczego warto rozważyć naprawę telefonu komórkowego?
Serdecznie zachęcamy do wysłania uszkodzonego lub powolnego telefonu komórkowego do dobrego specjalisty. W MyTrendyPhone mamy profesjonalny serwis napraw urządzeń mobilnych, który oferuje dokładną diagnostykę problemów sprzętowych oraz oprogramowania, a także naprawy w atrakcyjnych cenach.
Naprawa telefonów pozwala realnie ograniczyć produkcję e-odpadów. To też świetny sposób wydłużenia życia Twoich sprzętów. Jeżeli poważnie rozważasz samodzielną naprawę telefonu, wyszukaj odpowiednie części zamienne w naszym sklepie.
A może kupić używany, odnowiony sprzęt?
W przypadku, gdy bardzo zależy Ci na kupnie kolejnego smartfonu, zachęcamy do wyboru odnowionego, poprzednio użytkowanego sprzętu. To nie tylko sposób na ograniczenie produkcji e-śmieci, ale też świetna okazja wyszukania czegoś spektakularnego w niskiej cenie. W naszym sklepie czekają na Ciebie liczne okazje i atrakcyjne oferty używanych smartfonów.
Dlaczego tak ważna dla środowiska jest odpowiednia utylizacja zużytych smartfonów?
Konstrukcja telefonów komórkowych zawiera wiele niebezpiecznych pierwiastków, takich jak rtęć, ołów, kadm i inne. Gdy wyrzucasz urządzenie do zwykłych odpadów, te niebezpieczne materiały mogą przedostać się do gleby, a nawet źródeł wody, zatruwając w ten sposób środowisko, a tym samym Ciebie. Co więcej, spalanie ich uwalnia toksyczne gazy, które dodatkowo niszczą środowisko.
Jak recykling telefonów pomaga środowisku?
Innowacje technologiczne umożliwiają powtórne wykorzystanie nawet do 80% tworzyw i elementów telefonu. Te materiały można ponownie wykorzystać także do stworzenia nowych urządzeń elektronicznych, co pozwoli zredukować emisje produkcyjne związane z wydobywaniem surowców.
Recykling telefonów komórkowych to także oszczędność energii. Czy wiesz, że jeden telefon komórkowy z recyklingu pozwala zaoszczędzić równowartość około 44 godzin ładowania laptopa?
Dlaczego powinno się odsprzedać stary telefon?
Jeżeli Twój smartfon czy telefon komórkowy nadal działa bez zarzutu, poważnie rozważ jego sprzedaż zamiast od razu wyrzucać go do kosza. Nie tylko zarobisz trochę gotówki, ale też przyczynisz się do zmniejszenia toksycznego wpływu e-odpadów na środowisko.
Usługa Sprzedaj swój telefon dostępna na stronie MyTrendyPhone pozwala bezproblemowo odsprzedać stary telefon komórkowy. A do tego możesz liczyć na najlepsze ceny na rynku za Twój używany sprzęt!
Jak szkodzą środowisku akcesoria do telefonów komórkowych?
Kiedy myślisz o wpływie telefonu komórkowego na środowisko, prawdopodobnie nie bierzesz pod uwagę wszystkich akcesoriów do telefonu, takich jak pokrowce, podstawki, uchwyty i inne. Konsumenci często wymieniają akcesoria do telefonów komórkowych na nowe, co prowadzi do większej ilości odpadów, których produkcji można by uniknąć.
Wiele akcesoriów jest wykonanych z plastiku i innych tworzyw nieulegających biodegradacji. Mimo że pewne akcesoria wykorzystują materiały, które można poddać recyklingowi, ludzie nie są świadomi, że należy odesłać je później do centrów recyklingu lub nie mają takiej możliwości.
Dlaczego etui i pokrowce na telefony są zmorą dla środowiska?
Etui i pokrowce na urządzenia mobilne to praktyczne dodatki, które podkreślą Twój styl i zabezpieczą sprzęt przed uszkodzeniem, na przykład na skutek kontaktu z wodą. Niestety, także z uwagi na częstą ich wymianę, te akcesoria ochronne mają znaczny wpływ na środowisko, i to już na najwcześniejszych etapach swojej produkcji.
Etui z plastiku
To najpopularniejszy typ ochronnego pokrowca na telefon, dostępny w szerokim wachlarzu stylów i na każdy portfel. Problem stanowią tutaj zarówno tanie sposoby produkcji, jak i utylizacja pokrowców.
Plastikowe etui rozpadają się i rozkładają przez setki lat. W trakcie tego procesu wyciekają z nich szkodliwe substancje, które dostają się do ziemi i wody. A spalanie ich powoduje uwolnienie się do atmosfery toksycznych gazów, co ma poważne konsekwencje także dla zdrowia ludzkiego.
Silikonowe etui
Wybierane ze względu na przyjemną powierzchnię oraz trwałość, silikonowe pokrowce to najczęściej kupowane akcesoria do urządzeń mobilnych. Ich wytrzymałość jest czynnikiem niepokojącym z punktu widzenia zanieczyszczenia środowiska. Podobnie jak plastik, one również rozkładają się wieki i nie ulegają biodegradacji.
Ich produkcja uwalnia również toksyczne gazy do atmosfery, a małe cząsteczki z tych etui długo pozostają w powietrzu.
Gumowe etui
Wiele ochronnych pokrowców wykorzystuje gumę, która zapewnia doskonałe zabezpieczenie telefonów przed skutkami wstrząsów, zwłaszcza przy upadkach i uderzeniach. Mimo że guma jest pochodzenia naturalnego, nadal potrzebuje około pięćdziesięciu lat, by się całkowicie rozłożyć.
Co więcej w trakcie procesu rozkładu substancje chemiczne wykorzystane w procesach utwardzania i suszenia przedostają się do środowiska. Choć więc guma wydaje się lepszym rozwiązaniem niż plastik, nadal nie jest idealna.
Etui z włókna węglowego
Pokrowce z włókna węglowego zapewniają najwyższą trwałość i są zdecydowanym faworytem wśród etui na telefon. Jednak produkcja takich etui pochłania dużo energii, która najczęściej pochodzi ze spalania paliw kopalnych. Wyprodukowanie około jednej tony włókna węglowego wymaga tyle samo energii, ile jest potrzebne do wyprodukowania czternastu ton stali.
Włókno węglowe nie rozkłada się – stąd jego niezwykła trwałość. Wyrzucenie takiego etui do kosza oznacza, że tylko zwiększy hałdę śmieci na już i tak przepełnionym wysypisku.
Skórzane etui
Cenione za najwyższą jakość skórzane etui stanowią ulubiony wybór wśród profesjonalistów i ludzi, którym zależy na wizerunku pełnym klasy. Niestety, naturalna skóra wymaga użycia środków chemicznych do zmiękczania i konserwacji.
Jej alternatywa – skóra sztuczna – rozkłada się nawet 500 lat. Bez odpowiednich procesów i składników przyjaznych dla środowiska, pokrowce ze sztucznej skóry mają negatywny wpływ na zdrowie środowiska.
Co przemawia za ekologicznymi akcesoriami do telefonów?
Wiele przyjaznych dla środowiska etui na telefony jest wykonanych z tworzyw nadających się do recyklingu lub biodegradowalnych, które są lepsze dla środowiska. Producenci dbają o to, by także w kwestii opakowań podążać tą samą drogą. Wiele ekologicznych marek koncentruje się również na przyczynianiu się do poprawy stanu środowiska poprzez sadzenie drzew lub inne konkretne działania na rzecz ochrony środowiska.
Rozważ zakup produktów z naszej Linii Eko, gdzie znajdziesz świetne akcesoria i gadżety, które pomogą zmniejszać wpływ smartfonów na środowisko. Nasze zrównoważone alternatywy dla typowych etui na telefon są przyjazne dla środowiska, piękne i równie skuteczne w działaniu. A dzięki naszej współpracy z One Tree Planted każdy zakup produktu z linii ekologicznej przekłada się na posadzenie jednego drzewka.
Jak być sprzymierzeńcem planety
Teraz z pewnością rozumiesz doskonale, jaki wpływ na środowisko mają telefony komórkowe i dlaczego nie wolno nam go ignorować. I choć skutki Twoich indywidualnych wysiłków ukierunkowanych na zmniejszenie szkodliwości przemysłu telefonów komórkowych na planetę mogą Ci się wydać niezbyt znaczące, w rzeczywistości są ważne.
Poniżej przedstawiamy działania, które pomogą Ci przyczynić się do ratowania planety:
- Nie ładuj smartfonów przez noc i staraj się ich nie przeładowywać.
- Zamiast wyrzucać telefon rozważ jego naprawę.
- Stare telefony sprzedaj albo oddaj do recyklingu.
- Wymień telefon na nowy tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście koniecznie.
- Rozważ zakup używanego, odnowionego telefonu.
- Ogranicz kupowanie akcesoriów do telefonów.
- Odpowiednio utylizuj akcesoria do telefonów i smartfonów.
Małymi krokami w stronę lepszego świata
Mamy nadzieję, że nasz wpis dużo Ci uświadomił i pokazał szkodliwy wpływ produkcji smartfonów na środowisko. Dopóki z myślą o zdrowiu planety na szeroką skalę nie zaczną być stosowane lepsze praktyki i procedury, to w naszej gestii pozostaje robienie wszystkiego, co tylko możliwe, by chronić nasz świat.
Chcesz dowiedzieć się więcej o ekologicznych produktach? Skontaktuj się z nami, a podpowiemy, jak wybrać odpowiednie produkty. Pomożemy Ci też być na bieżąco z najnowszymi technologiami!
Title: Wszystko, co musisz wiedzieć o wpływie telefonów komórkowych na środowisko
Desc: Zastanawiasz się, czy smartfony są szkodliwe dla środowiska? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o wpływie telefonów komórkowych na środowisko w przewodniku MyTrendyPhone. Dowiedz się, jak to zmienić!