Czy Twojemu telefonowi zdarzyło się wyłączyć z powodu rozładowanej baterii? Twój smartfon miał działać długie godziny, a tymczasem rozładowuje się rozczarowująco szybko?
Smartfony to więcej niż gadżet niezbędny do bycia w kontakcie. Choć po najnowsze modele iPhone’ów i najmodniejsze telefony z Androidem nieustannie ustawiają się kolejki kupujących, nadal wielu użytkownikom sen z powiek spędza najważniejsze zagadnienie: jak poprawić czas pracy baterii?
Na dobre minęły już czasy, gdy baterie w telefonach komórkowych 2G potrafiły działać cały tydzień bez podładowywania. Ówczesne komórki służyły jednak tylko do prostej, wygodnej komunikacji.
Dzisiejszych smartfonów nie używamy już wyłącznie do rozmów i SMS-ów! Stały się naszymi mobilnymi biurami i szkołami, czytnikami ulubionych książek, mini kinami, sprzętem do ekscytujących gier, narzędziem do sprawnej komunikacji dla osób w związkach na odległość itd! A wszystkie te funkcje wymagają dodatkowej energii pochodzącej z siłowni telefonu, to jest jego baterii.
W tym wpisie na naszym blogu odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące baterii telefonów komórkowych i tego, jak jak najlepiej je wykorzystać.
Startujemy!
Kupiłem telefon całkiem niedawno…
Dbasz o swój telefon komórkowy, regularnie aktualizujesz jego system operacyjny i unikasz używania jakichkolwiek aplikacji mocno rozładowujących baterię. Jednak pojemność baterii wydaje się nie być na tym samym poziomie, co przed jego zakupem.
Pewnie się zastanawiasz: „Jak długo może działać bateria telefonu?”
Przeciętnie, większość baterii do smartfonów wystarcza na dwa do trzech lat. Bateria powinna być w stanie wytrzymać co najmniej 500 pełnych ładowań. Jednak te szacunki będą się różnić w zależności od sposobu korzystania z telefonu.
Nowoczesne baterie do telefonów komórkowych są zaprojektowane tak, aby zatrzymywały jak najwięcej energii. Jednak, gdy regularnie ładujesz baterię i zużywasz ją do wykonywania czynności na smartfonie, z czasem ulega ona degradacji, a jej żywotność zmniejsza się. Taki spadek pojemności baterii jest nieunikniony.
Baterie do telefonów, podobnie jak wszystkie technologie i wszystko inne związane z życiem, mają swoją ograniczoną wytrzymałość. Po osiągnięciu wartości granicznej i znacznym pogorszeniu stanu baterii czy nawet jej niespodziewanym wyłączeniu, nadchodzi czas, by wymienić baterię lub nawet kupić nowy smartfon.
Jednak czasami bateria smartfonu pada choć wcale nie używałeś go intensywnie, i to w pierwszym roku od zakupu. W takim przypadku jest całkiem możliwe, że bateria telefonu jest uszkodzona lub wadliwa i potrzebujesz usługi jej wymiany.
Nie używam telefonu aż tak często, a bateria i tak się rozładowuje!
Jak już wspomnieliśmy wyżej, jeśli bateria telefonu podejrzanie szybko wyczerpuje się w ciągu pierwszego roku od zakupu, prawdopodobnie otrzymałeś wadliwy produkt. W takich przypadkach, o ile posiadasz ważną gwarancję lub kartę gwarancyjną, koniecznie z nich skorzystaj.
Z drugiej strony, wadliwa bateria może nie być przyczyną lub przynajmniej jedyną przyczyną, dla której telefon pada. Poniżej opisujemy niektóre z najczęstszych powodów wyczerpywania się baterii telefonu.
W bateriach rozmiar ma znaczenie
Kupując nowy smartfon, ale też telefon z drugiej ręki, mamy tendencję do zwracania uwagi głównie na jego wygląd i parametry aparatu. Ale to rozmiar baterii jako jedyny decyduje o tym, jak długo w ciągu jednego dnia będziesz mógł cieszyć się wszystkimi funkcjami nowego sprzętu.
Smartfony takie jak Samsung Galaxy S20 Ultra czy OnePlus Nord N100 wyposażono w ogromne baterie 5,000 mAh, które w porównaniu z chociażby baterią najnowszej propozycji Apple, iPhone’a 12 Pro Max, która ma pojemność 3,687 mAh, zapewniają dłuższy czas pracy.
Zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego bateria w poprzednim smartfonie nie działała tak dobrze jak bateria Twojego nowego nabytku? Jest to najprawdopodobniej spowodowane różnicą w rozmiarach baterii. Bateria o dużej pojemności pozwoli Ci dłużej korzystać z telefonu pomiędzy ładowaniami.
Wszystko, co jasne i energochłonne
Nie trzeba raczej tłumaczyć, że wyświetlacz telefonu komórkowego to najważniejszy element urządzenia, który pochłania ogromną część tej mocy.
W przypadku telefonów komórkowych z ekranem dotykowym wyświetlacze są podstawową metodą interakcji ze wszystkimi jego funkcjami. Biorąc pod uwagę czas, przez jaki pozostają włączone, nie ma wątpliwości, że zużywają całkiem sporo energii z baterii.
Na zużycie energii wpływają bardzo różne kwestie związane z pracą wyświetlacza. Podsumowaliśmy je poniżej!
Rozmiar ekranu smartfonu
Wybór ekranu o konkretnym rozmiarze przekłada się na poziom zużycia baterii w smartfonie. Większe wyświetlacze to idealny wybór dla osób używających smartfonów do gier i oglądania filmów. Jednak, ze względu na większą powierzchnię, takie ekrany wymagają więcej energii, by wyraźnie wyświetlać treści.
Warto tutaj zauważyć, że większość telefonów komórkowych o dużych ekranach wyposażona jest też w większe baterie. W pewnym sensie niweluje to efekt energochłonnego wyświetlacza.
Rozdzielczość wyświetlacza
Pewnie marzy Ci się wyświetlacz, który pięknie pokaże spersonalizowane motywy telefonu komórkowego, obrazy i filmy. Ale wyższa rozdzielczość oznacza zapotrzebowanie na dodatkową moc obliczeniową.
W codziennym użytkowaniu różnica pomiędzy wyświetlaczem 1440p a 1080p jest niemal niezauważalna. Różnica w poborze mocy między ekranami o różnych rozdzielczościach jest niewielka, ale rośnie do ogromnych rozmiarów przy zawsze włączonym wyświetlaczu.
Świecić jasno jak ekran smartfonu
Choć wszyscy śnimy o jasnej przyszłości, to baterii Twojego telefonu niekoniecznie marzy się jasny ekran. Im żywsze kolory i wyższa jasność, tym więcej energii zużywa ekran smartfonu.
Co więcej, jeśli masz zwyczaj korzystać z telefonu z maksymalnie rozjaśnionym ekranem i to w słabym oświetleniu, ryzykujesz także uszkodzeniem wzroku.
Częstotliwość odświeżania ekranu
Podobnie jak rozdzielczość wyświetlacza, częstotliwość odświeżania także ma wpływ na stan baterii w telefonie. Im jest wyższa, tym więcej mocy potrzebuje ekran.
Choć wyższe częstotliwości odświeżania pozwolą Ci uzyskać płynniejszą grafikę, co jest błogosławieństwem, zwłaszcza jeśli lubisz gry na smartfonie, trzeba iść na kompromis z żywotnością baterii.
Zawsze w kontakcie
Niezawodna i stabilna łączność Bluetooth doskonale sprawdza się podczas korzystania z dokanałowych bezprzewodowych słuchawek Apple AirPods Pro. Ale czy na pewno chcesz, by zewnętrzne aplikacje miały ciągły dostęp do Twojej lokalizacji GPS?
Aktywne połączenia smartfona z sieciami komórkowymi, Wi-Fi, transmisją danych, Bluetooth i usługami lokalizacyjnymi mają wpływ na żywotność baterii.
Bez możliwości korzystania z tych funkcji posiadanie smartfonu nie miałoby większego sensu. Warto jednak, żebyś był świadomy, że jednoczesna wielokanałowa łączność bardzo intensywnie eksploatuje baterię.
Nowy chip
O ile nie jesteś specem od technologii i akurat nie szukasz części zamiennych do samodzielnego zmodernizowania smartfonu, zawiłości chipsetów mogą okazać się dla Ciebie nieco trudne. W uproszczeniu, najnowsze chipy zapewniają lepszą wydajność przy mniejszym zużyciu energii.
Zastanawiałeś się może, dlaczego Twój telefon się nagrzewa i rozładowuje? Powodem może być przeciążony chipset, który nie nadąża reagować na Twoje działania.
Uśmiechnij się do zdjęcia!
Czy jesteś królem mediów społecznościowych, który regularnie korzysta z aparatu w telefonie, aby wstawiać idealne, wywołujące zazdrość zdjęcia lub łapać podwójne tęcze? No to masz odpowiedź na pytanie: „Dlaczego bateria mojego telefonu wyczerpuje się tak szybko?”
Koktajl z dużych ekranów, funkcji edycji i specjalnych trybów, takich jak fotografia nocna, to prawdziwy pożeracz energii. A do tego niektóre aplikacje aparatu po uruchomieniu włączają automatyczną jasność.
Na baterię telefonu szczególnie duży wpływ ma jeszcze wideografia, która wymaga większej mocy obliczeniowej, zwłaszcza w połączeniu z dużą rozdzielczością ekranu.
Układanka z komponentów
Smartfony wyposażone są w wiele przydatnych elementów i systemów, takich jak np. czytnik linii papilarnych w telefonie Sony Xperia 5 II czy rysik w smartfonie Samsung Galaxy Note 20. A wszystkie te nowoczesne komponenty potrzebują zasilania.
Zużycie baterii jest zależne od sposobu, w jaki korzystamy z funkcji smartfonu. Na przykład aktywacja powiadomień wibracyjnych nie będzie stanowić problemu dla poziomu baterii, o ile będziemy ich używać z umiarem.
Funkcje typu always-on, takie jak sterowanie głosem czy gestami, do płynnego działania wymagają nieustannego przetwarzania danych. A jak już wiemy, ciągłe przetwarzanie to ciągły pobór mocy.
Starość, starość
Twoje gadżety i gadżeciki mają określoną żywotność. Wraz z użytkowaniem i postępem technologicznym smartfon i jego bateria ulegają degradacji i stają się przestarzałe.
Starsze telefony nie spełnią wymagań stawianych nowszym komórkom. W związku z tym mogą mieć różne ograniczenia i problemy, nie tylko takie związane z nagłym rozładowaniem baterii i przegrzaniem.
Innym czynnikiem wpływającym na „proces starzenia” baterii telefonu jest temperatura. Jak wiesz, baterie działają na zasadzie reakcji chemicznych generujących energię. Różne temperatury w różny sposób wpływają na akumulator. Ekstremalnie niskie lub wysokie temperatury mogą spowodować trwałe uszkodzenie baterii telefonu.
Apki! Apki! Apki!
Każda ściągnięta na urządzenie aplikacja do działania angażuje procesory i komponenty pamięci telefonu. Ponadto aplikacje nieraz wykorzystują także inne elementy smartfonu.
Aplikacja z grą wyścigową o nienagannej grafice do stworzenia interaktywnej rozgrywki wykorzystuje czujniki Twojego telefonu. Snapchat potrzebuje aparatu do pstrykania tych wszystkich zdjęć. Aplikacje takie jak właśnie Snapchat są znane z pochłaniania olbrzymich porcji mocy.
Z im większej liczby komponentów korzysta aplikacja i im częściej wymaga dostępu do łączności poprzez np. sieć Wi-Fi, by pobierać aktualizacje i uruchamiać dodatkowe funkcje, tym mocniej drenuje baterie telefonu.
Ale nie tylko aktywne aplikacje mogą wpływać na stan baterii telefonu. Aplikacje pasywne, takie jak aplikacje pocztowe i odtwarzacze muzyki, działają nawet wtedy, gdy ekran jest wyłączony. Dlatego też mogą mieć znaczący wpływ przy ogólnym odświeżaniu aplikacji w tle.
Systemy operacyjne pracują,wykonując zadania w tle. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Twojego smartfona. Dlatego nieefektywny lub przestarzały system operacyjny może być przyczyną słabej wydajności baterii.
Jak sprawdzić, w jakim stanie jest bateria?
Dzięki technologii dotykowej nie musimy już nawigować po menu poprzez mozolne przyciskanie guziczków. Jeśli ekran Twojego smartfonu, dzięki zastosowaniu folii ochronnej, nie jest uszkodzony czy popękany, z łatwością sprawdzisz stan baterii i inne szczegóły.
Stan baterii telefonu komórkowego z Androidem możesz sprawdzić w menu Ustawienia / Bateria. Ponadto zamiast przechodzić od punktu do punktu, aby sprawdzić działanie baterii i statystyki, możesz wpisać „Bateria” w pasku wyszukiwania i znaleźć wszystkie elementy związane z baterią.
W niektórych starszych wersjach telefonów z Androidem możesz przetestować baterię telefonu. Wykonaj poniższe czynności, aby otworzyć wbudowane ukryte menu i uruchomić test diagnostyczny. Kody mogą się różnić w zależności od marki lub modelu.
1. Otwórz aplikację telefoniczną.
2. Wybierz * # * # 4636 # * # *.
3. Wybierz „Informacje o baterii”.
W przypadku iPhone’ów z systemem iOS 11.3 lub starszym należy zaktualizować system operacyjny, aby uzyskać dostęp do stanu baterii w ustawieniach telefonu. W sekcji Ustawienia przejdź do Bateria, a następnie Kondycja baterii.
Na ekranie Stan baterii zostanie wyświetlony komunikat „Maksymalna pojemność” i „Wydajność szczytowa”. Pozwalają one poznać aktualną pojemność baterii w porównaniu z jej pojemnością początkową i informacje o stanie baterii.
Po 500 cyklach ładowania Twój telefon powinien zachować do 80% początkowej pojemności baterii.
Własne aplikacje telefonu komórkowego podają sporo informacji związanych z baterią. Dane obejmują dzienne statystyki użytkowania baterii i aplikacje, które pochłaniają dużą część mocy baterii. Z drugiej strony niezawodna aplikacja firmy zewnętrznej jest równie dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółową ocenę, która obejmie ukryte aplikacje zużywające energię.
Wskazówki i sztuczki, które pomogą wydłużyć czas pracy baterii smartfonu i iPhone’a
Przyjrzeliśmy się już temu, jak i dlaczego telefon zużywa baterię. Teraz czas poznać sposoby wydłużenia czasu jej działania.
Ogranicz czas spędzany przed ekranem
Jak już wspominaliśmy, wyświetlacz to jeden z komponentów, które najsilniej przyczyniają się do wyczerpywania baterii.
Jeśli nie używasz jeszcze funkcji dopasowywania jasności ani funkcji automatycznej jasności, lepiej ją włącz i oszczędzaj baterię telefonu. W najnowszych telefonach możesz aktywować tę funkcję za pomocą suwaka jasności. Możesz również przejść do ustawień wyświetlacza telefonu.
Innym sprytnym sposobem dla oszczędzających baterię jest zdecydowanie się na nieruchome tapetę i tło. Animowane tła wymagają dodatkowego przetwarzania danych, co, jak już wiemy, przekłada się na większe zużycie energii.
Jeśli Twój smartfon posiada ekran OLED, żywotność baterii można przedłużyć, przechodząc na ciemny motyw. Wyświetlacze OLED wyłączają piksele, by uzyskać czerń! Kolejnym sposobem ograniczenia zużywania baterii jest zmniejszenie rozdzielczości ekranu, o ile Twój smartfon obsługuje takie rozwiązanie.
Zalecamy też skrócenie czasu uśpienia – przecież nie potrzebujesz włączonego wyświetlacza, gdy nie używasz telefonu.
Posprzątaj bałagan
Masz aplikacje, których już nie używasz? Po prostu je odinstaluj, a zyskasz miejsce i ograniczysz zużycie energii. Większość aplikacji, zwłaszcza darmowych, funkcjonuje dzięki reklamom. Jeśli nie masz zamiaru z nich korzystać, nie ma sensu dawać im dostępu do internetu.
Także słabo zakodowane aplikacje mogą być źródłem wycieku energii z telefonu. Sprawdzenie, które energochłonne aplikacje obsługuje obecnie bateria telefonu, pomoże Ci zdecydować, z których zrezygnować, zastępując je porządniejszymi.
Przejście do opcji Ustawienia / Ogólne / Odświeżanie aplikacji w tle na telefonach z Androidem pozwoli Ci zoptymalizować ustawienia aplikacji, aby uzyskać lepszą żywotność baterii.
Widżety to kolejny element bałaganu, który należy uprzątnąć. Wymagają one ciągłej synchronizacji i energii do przetwarzania ich animacji, więc o ile nie są absolutnie niezbędne, lepiej usuń je, robiąc tym samym przysługę swojemu telefonowi.
Sprawdź dźwięki i powiadomienia
Ogranicz aplikacje, z których powiadomienia Cię nie interesują. Ciągłe wybudzanie ekranu z nieistotnych powodów nie wpływa dobrze na stan baterii. Dobrym pomysłem jest ograniczenie uprawnień dla niektórych aplikacji. Dotyczy to zwłaszcza aplikacji, które nie wymagają ciągłej synchronizacji ani dostępu do funkcji takich jak GPS.
Reakcje dotykowe, dźwięki klawiatury czy alarmy wibracyjne to opcjonalne rozwiązania, z których nie musisz korzystać. Gdy Twój smartfon nie przetwarza tych zbędnych dodatków, ma szansę działać dłużej.
Nie zostawiaj śladów
Możesz też wreszcie wyłączyć funkcję nawigacji GPS, z której korzystałeś, by dotrzeć do znajomych w zeszłym tygodniu. Usługi lokalizacyjne są zwykle energochłonne i najlepiej jest je aktywować tylko na ten czas, gdy chce się ich używać.
Korzystne będzie również wyłączenie śledzenia lokalizacji w aplikacjach, które możesz mieć w telefonie. Aplikacje nie potrzebują dostępu do Twojej lokalizacji przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
W obszarach o słabym sygnale możesz oszczędzać energię baterii, włączając tryb samolotowy. Ponieważ tryby samolotowe umożliwiają dostęp do Wi-Fi, możesz z tego skorzystać. Jednak wybieraj tryb samolotowy tylko w miejscach, w których nie musisz polegać na sieciach komórkowych. Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Wyłączanie połączeń, gdy nie są potrzebne, to prosty i skuteczny sposób na zmniejszenie zużycia baterii. Ustawienie telefonu w tryb samolotowy w nocy może jednocześnie pomóc w poprawie snu.
Odpowiednie ładowanie
Zawsze używaj oryginalnych ładowarek dołączonych do telefonu, zwłaszcza gdy to szybkie ładowarki. Używanie nieoryginalnych albo niecertyfikowanych ładowarek może mieć negatywny wpływ na baterię telefonu.
Najnowsze smartfony są również wyposażone w funkcje oszczędzania energii, takie jak adaptacyjny tryb baterii lub optymalizacja baterii, gdy poziom jej naładowania spadł do niemal zera. Przy prawidłowym obchodzeniu się z baterią dostęp do niej mają tylko najważniejsze, sprawdzone aplikacje.
Bądź na bieżąco
Twój iPhone nadal polega na iOS 11.3? W takim razie nie możesz narzekać na brakujące optymalizacje. Aktualizowanie systemu operacyjnego i innych aplikacji do ich najnowszych wersji pozwoli Ci cieszyć się lepsza pracą baterii.
Jeśli chodzi o aktualizacje aplikacji, mogą się zdarzyć, że aktualizacja spowoduje większe zużycie energii niż zwykle. Może to być sytuacja tymczasowa, którą poprawi następna aktualizacja. Jeśli jednak zużycie jest naprawdę spore, lepiej odinstalować aktualizację.
Chociaż wirtualny asystent jest inteligentną funkcją obecną w wielu smartfonach, jest też obciążeniem, które wymaga regularnego przetwarzania danych i korzysta z trybu always-on. Wyłączenie go może zaoszczędzić trochę mocy baterii.
Nadal masz problem?
Zająłeś się już ustawieniami aplikacji działających w tle, odświeżyłeś listę apek, sprawdziłeś stan baterii i zastosowałeś się do podanych wyżej wskazówek? W takim razie jesteś na dobrej drodze, by wydłużyć czas działania baterii w Twoim telefonie.
Ale jeśli nadal borykasz się z problemami, zalecamy restart telefonu. W najgorszym razie przywróć ustawienia fabryczne. Pamiętaj, że przywrócenie ustawień fabrycznych spowoduje usunięcie Twoich danych. Najpierw upewnij się więc, że dysponujesz ich kopią zapasową.
Polecamy też raz w miesiącu rozładować baterię do poziomu poniżej 10% i naładować do pełna przez noc. Choć wiele smartfonów jest wyposażonych w obwody i funkcje zapobiegające przeładowaniu, dobrą praktyką pozostaje odłączanie w pełni naładowanych telefonów od zasilania.
Zwróć także uwagę na temperatury, na jakie smartfon jest narażony w ciągu dnia. Jak wspomnieliśmy wcześniej, skrajne temperatury mogą powodować trwałe uszkodzenie baterii telefonu. Unikaj sytuacji, w których telefon jest używany tak intensywnie, że dochodzi do jego przegrzania.
Ciesz się lepszą żywotnością baterii smartfonu i iPhone’a!
Mamy nadzieję, że ten wpis na naszym blogu pomoże Ci rozpoznać najgroźniejszych drapieżników czających się na energię baterii Twojego smartfonu. Omówione wskazówki pozwolą Ci wydłużyć czas pracy baterii iPhone’a i innych telefonów.
Ale nie spoczywaj na laurach. Zadbaj o żywotność i wytrzymałość swojego sprzętu, kupując etui na telefon i ochronne szkło na jego ekran. Kolejnym ważnym dodatkiem będzie powerbank, który fantastycznie sprawdzi się w dłuższej podróży.
Szukasz produktów, które zwiększą komfort obsługi Twojego smartfonu? Zajrzyj na naszą stronę albo porozmawiaj z nami, a uzyskasz odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące akcesoriów do urządzeń mobilnych i wiele innych!