
Prawdziwy fan marki Apple na pewno posiada co najmniej jedną parę Apple AirPods. Te modne, bezprzewodowe słuchawki to prawdziwy, praktyczny must-have. Era przewodowych słuchawek, których kable doprowadzały Cię do szału, plącząc się przy każdym wyjmowaniu z kieszeni szczęśliwie już minęła.
Wkładając obsługujące Bluetootha słuchawki Apple AirPods do uszu, zwalniasz port ładowania swojego iPhone’a, co oznacza, że teraz bez problemu możesz słuchać muzyki także podczas ładowania telefonu. A jeśli lubisz ćwiczyć przy akompaniamencie ulubionej muzyki, wodoodporne AirPods Pro będą w sam raz dla Ciebie.
Kompaktowa, profesjonalnie wyglądająca konstrukcja słuchawek może niestety ułatwiać ich gubienie. A w odróżnieniu od słuchawek z pałąkiem nagłownym, znaleźć AirPody może być zdecydowanie trudniej. Ich małe rozmiary pozwalają im skutecznie się ukryć w nawet najbardziej eksponowanych miejscach.
Możesz też borykać się z problemem wypadania słuchawek AirPods z uszu. Uniwersalny rozmiar i kształt AirPodów pierwszej i drugiej generacji niekoniecznie pasuje każdemu.
W tym wpisie podpowiemy Ci, jak skutecznie mieć oko na swoje AirPody. Przyjrzymy się też najlepszym sposobom zapewnienia im czystości i długiego działania.
Zaczynajmy!
Rzadko odkładasz swoje AirPody w jedno miejsce? Jak nie zgubić AirPodów na dobre
Małe rozmiary i poręczność AirPodów mogą stać się ich wadą. Jeśli jesteś typem nieco roztrzepanym czy zapominalskim, na pewno nieraz zdarzyło Ci się odłożyć je w jedno miejsce, a potem szukać ich – zupełnie gdzie indziej. Może też trzymasz etui ładujące do swoich AirPodów i same słuchawki w dwóch różnych miejscach.
Nie ma powodu do obaw. Mamy sposoby, które pomogą zabezpieczyć i wyśledzić Twoje ukochane słuchawki AirPods.
Nowe nawyki i sposoby działania: konkretne miejsce przeznaczone do odkładania słuchawek

Najlepszym sposobem na to, by zawsze łatwo znaleźć AirPody, jest przeznaczenie na nie odpowiedniego miejsca. Wybierz jeden wygodny punkt, taki jak na przykład półka w przedpokoju, nocny stolik czy biurko, przy którym pracujesz. Ten nawyk pozwoli Ci wyeliminować szkodliwy zwyczaj beztroskiego porzucania AirPodów, gdziekolwiek przyjdzie Ci na to ochota.
Dodaj do tego zwyczaju używanie doku ładującego. Stacja ładująca pomoże Ci dopilnować odkładania urządzeń Apple na jedno miejsce i zapewnienia im niezbędnej mocy oraz gotowości do działania. To idealna sytuacja!
Za jednym dotknięciem: zwróć się po pomoc do aplikacji Find My Phone
Jako użytkownik iPhone’a lub iPada na pewno znasz już świetną aplikację “Find My Phone”. A czy wiedziałeś, że możesz jej użyć także do odszukania AirPodów?
Zanim włączysz aplikację, upewnij się, że Twoje AirPody są podłączone do urządzenia. Poniżej instrukcja, jak wyszukać zgubione AirPody, AirPody Pro czy AirPody Max.
· Na urządzeniu otwórz aplikację Find My
· Wybierz zakładkę Urządzenia i otwórz listę podłączonych urządzeń
· Wybierz AirPody. Pod nazwą urządzenia powinna wyświetlić się jego lokalizacja.
Jeśli w ten sposób udało Ci się znaleźć tylko jedną słuchawkę, umieść ją w etui ładującym i odśwież aplikację Find My. To powinno pomóc zlokalizować drugą słuchawkę na mapie.
Możesz też odtworzyć poprzez urządzenie klip audio na podłączonych słuchawkach AirPods. Stosując się do instrukcji powyżej, wybierz AirPody i naciśnij Odtwórz dźwięk. Aplikacji możesz użyć na swoim iPod Touch albo komputerze Mac.
Te działania sprawdzą się tylko, o ile AirPody są podłączone. Jeśli są rozładowane albo poza zasięgiem, aplikacja wyświetli ostatnią znaną lokalizację albo komunikat Lokalizacja nieodnaleziona.
Polegaj na chmurze: znajdowanie AirPodów z wykorzystaniem komputera

Uzyj komputera, by poznać ostatnią lokalizację swoich AirPodów czy AirPodów Pro. Postępuj zgodnie z instrukcją poniżej.
· Na komputerze otwórz w wyszukiwarce iCloud.com/find.
· Zaloguj się do iCloud z pomocą swojego Apple ID.
· Na stronie kliknij Wszystkie urządzenia, następnie wybierz nazwę swoich AirPodów.
· Pod ich nazwą powinieneś zobaczyć ostatnią odnotowaną lokalizację słuchawek AirPods.
Podobnie jak w aplikacji Find My, jeżeli AirPody są rozładowane albo poza zasięgiem, wyświetli się komunikat “Offline.”
Nadaj im osobowość: spersonalizuj etui ładujące
Zwiększ widoczność etui ładującego za pomocą etui na AirPody. To nie tylko doskonały sposób skutecznego upiększenia AirPodów, ale także ułatwienia sobie ewentualnych poszukiwań.
Warto też rozważyć zakup utrudniającego kradzież pokrowca czy osłony na etui ładujące – w formie breloka do kluczy czy z karabińczykiem umożliwiającym zamocowanie przy torbie lub pasku.
Sposób na wypadające AirPody: jak sprawić, by AirPody dobrze trzymały się w uchu
Kolejny problem typowy dla słuchawek AirPods to ich dopasowanie do ucha. Standardowa budowa nie gwarantuje odpowiedniego dopasowania, a przecież to ważne, by bezprzewodowe słuchawki leżały wygodnie i bezpiecznie. Słuchawki AirPods Pro mają w zestawie wymienne, silikonowe końcówki; starsze generacje słuchawek niestety ich nie oferują.
Proponujemy kilka prostych rozwiązań, które pomogą ograniczyć częstotliwość wypadania słuchawek AirPods.
Zahacz je: zaczepy na ucho zabezpieczające słuchawki
Jeżeli zależy Ci na tym, by móc korzystać z ulubionych AirPodów na intensywnych treningach, para zaczepów na uszy sprawdzi się doskonale. Silikonowe nakładki na słuchawki to kolejna metoda polepszenia komfortu i pewności dopasowania AirPodów.
Tańszą alternatywą jest wykorzystanie taśmy do sportowego tejpingu, która przytrzyma słuchawki w miejscu. Choć nie będzie wyglądać zbyt atrakcyjnie, taśma skutecznie zabezpieczy słuchawki niezależnie od poziomu intensywności ćwiczeń.
AirPods Strap – pasek na kark, który połączy słuchawki na nowo

Choć przy technologii całkowitej bezprzewodowości może się to wydawać krokiem wstecz, linka strap do AirPodów ma szansę okazać się jednym z najpotrzebniejszych akcesoriów do słuchawek AirPods. Pasek zakładany na wystające końcówki słuchawek pozwala połączyć je ze sobą.
Silikonowa linka przypomina nieco sznurek łączący rękawiczki i niepozwalający im się pogubić. I choć nie jest w stanie całkowicie wyeliminować ryzyka zgubienia obu słuchawek, to jednak wydatnie zmniejsza szanse upuszczenia którejkolwiek na ziemię.
Zrób to sam: zaprzęgnij kreatywne moce do pomocy
Jeśli czai się w Tobie pomysłowy Dobromir i nie brak Ci talentu, z pewnością przyjdzie Ci do głowy niejeden twórczy sposób połączenia słuchawek. Możesz na przykład wykorzystać paski wodoodpornego plastra.
Ta prosta sztuczka wymaga użycia fragmentów lub pasków wodoodpornej taśmy, które naklejasz na wewnętrzną powierzchnię słuchawek, która ma przylegać do uszu. Pogrubiona w ten sposób powierzchnia słuchawek zapewnia zwiększoną przyczepność. AirPody możesz później odłożyć do etui ładującego, nie martwiąc się koniecznością odczepiania zaczepów czy pasków.
Obrót o 30 stopni pozwoli AirPodom stabilnie ułożyć się w uchu
Nie musisz wydawać pieniędzy ani wymyślać oryginalnych rozwiązań, które będą skuteczne i estetyczne. Popularnym sposobem na wypadające AirPody jest przekręcanie ich o ok. 30 stopni po umieszczeniu w uszach.
Tak, końcówki słuchawek AirPods wystające z uszu pod dziwnym kątem mogą wyglądać dziwacznie. Ale skoro metoda działa – zapobiega wypadaniu i gubieniu ulubionych słuchawek, to czemu nie? Możesz też spróbować zamienić słuchawki i umieścić je w kanałach słuchowych do góry nogami.
Jak czyścić słuchawki AirPods, by długo wyglądały jak nowe
Twoje AirPody spędzają mnóstwo czasu wewnątrz kanałów słuchowych. Ściśle uszczelniają wejście do ucha, zapewniając Ci niezwykłe doznania akustyczne. Oznacza to jednak, że są w bezpośrednim sąsiedztwie wewnętrznych części ucha!
Oto kilka pomocnych podpowiedzi, dzięki którym zadbasz o czystość AirPodów i zapobiegniesz zagrożeniom dla zdrowia Twoich uszu!
Zalecenia Apple: standardowe praktyki
Do przecierania AirPodów i etui ładującego Apple zaleca używanie patyczka z bawełnianą końcówką, szczoteczki o miękkim włosiu lub niegubiącej kłaczków ściereczki. To doskonały sposób codziennego, delikatnego czyszczenia sprzętów, bez narażania ich na zarysowanie czy nadmierny nacisk.
Chusteczki odkażające: zetrzyj wszystkie zarazki

Chusteczki to szybki i skuteczny sposób utrzymania słuchawek w czystości. Do czyszczenia powierzchni AirPodów używaj chusteczek z 70% alkoholem izopropylowym. Unikaj przecierania siateczki i zapobiegaj dostawaniu się płynu do otworów i szczelin sprzętów.
Wielorazowa naklejka: do usuwania kurzu i brudu
Naklejki wielokrotnego użytku to świetna metoda usuwania zabrudzeń bez ryzyka uszkodzenia gadżetu. Rozgrzej przylepiec, rozciągając go w dłoniach, i delikatnie przyłóż do tych obszarów na powierzchni AirPodów i etui, które zamierzasz wyczyścić.
Uważaj, by nie wciskać go zbyt mocno w siateczkę głośnika czy otwory słuchawek, by nie spowodować uszkodzeń. Po dokładnym przyłożeniu, szybko odklej przylepiec.
Ostrożnie z ostrymi przedmiotami
Zabrudzenia, które utkną w siateczce słuchawek AirPods, mogą nie dać się łatwo usunąć z pomocą patyczka czy szczoteczki. Może się okazać, że potrzebujesz czegoś twardszego. Choć Apple nie zaleca używania ostrych przedmiotów do czyszczenia AirPodów, nieraz jest to ostateczne, ale jedynie rozwiązanie.
Bardzo ostrożnie, z pomocą wykałaczki lub podobnego przedmiotu, wydłub woskowinę, która zgromadziła się w siateczce i trudno dostępnych zagłębieniach konstrukcji AirPodów. Użyj niekłaczącej ściereczki, by usunąć brud. Nie wciskaj wykałaczki zbyt mocno, by nie spowodować uszkodzenia AirPodów.
Światło ultrafioletowe: pełna dezynfekcja

Stosowanie się do tych ogólnych zasad czyszczenia AirPodów pozwoli pozbyć się brudu i części zarazków, ale może nie wystarczyć. Twoje AirPody są wystawione na działanie mnóstwa czynników podczas podróży i ćwiczeń, a także codziennego użytkowania.
Rozważ zainwestowanie w sterylizację UV-C, która zapewnia dezynfekcję o skuteczności do 99,9%. Specjalna lampa niszczy bakterie i wirusy, penetrując ściany ich komórek. W ten sposób pozwala wyeliminować organizmy powodujące infekcje i choroby, zapobiegając zagrożeniom, jakie niosą dla Twojego zdrowia.
Najważniejsze środki ostrożności, które trzeba zachować podczas czyszczenia i użytkowania sprzętu
Twoje słuchawki AirPods, jak każdy inny gadżet elektroniczny, muszą być używane ostrożnie, zgodnie ze standardowymi praktykami bezpieczeństwa. Oto kilka ogólnych zasad bezpieczeństwa, które należy stosować, aby uniknąć uszkodzenia AirPodów, jednocześnie w pełni wykorzystując ich potencjał.

Nie pozwól im nurkować
AirPody nie są przeznaczone do zanurzania w wodzie czy umieszczania pod jej strumieniem. Nawet słuchawek AirPods Pro, które mają certyfikat wodoodporności, nie należy zanurzać w wodzie.
Jeśli Twoje AirPody zamoczyły się, natychmiast przetrzyj je miękką, niekłaczącą ściereczką, a przed kolejnym użyciem upewnij się, że całkowicie wyschły.
Nie za ciepło i nie za zimno
AirPody są zaprojektowane do wydajnego działania w temperaturze otoczenia pomiędzy 0º i 35º C (32º – 95º F). Używanie ich w bardzo niskich temperaturach może skutkować tymczasowym skróceniem czasu pracy baterii i wyłączaniem się urządzenia. W większości przypadków AirPody wrócą do normalnego działania po umieszczeniu na powrót w zalecanej temperaturze.
Korzystanie z AirPodów w bardzo wysokiej temperaturze prowadzi z kolei do permanentnego skrócenia żywotności baterii i potencjalnie nieodwracalnych uszkodzeń gadżetu.
Unikaj drapiących tworzyw
Czyszczenie innymi metodami niż zalecane powyżej, na przykład z wykorzystaniem czyścików z ostrych tworzyw lub wszelkiego typu środków chemicznych, takich jak mydła czy domowe środki czyszczące, powoduje poważne uszkodzenie słuchawek AirPods. Unikaj tego typu środków chemicznych przy czyszczeniu AirPodów i etui ładującego.
Sposoby zapobiegania podrażnieniom skóry
Upewnij się, że Twoje AirPody są dobrze dopasowane. Wygodnie układające się słuchawki douszne nie spowodują podrażnienia skóry poprzez ciągłe ocieranie się i konieczność poprawiania ich w uszach.
Zawsze czyść AirPody po kontakcie z jakimkolwiek płynem, czy to potem po treningu, czy substancjami takimi jak kolorowe kosmetyki, kremy przeciwsłoneczne i balsamy do ciała. W razie konieczności, przetrzyj je delikatnie zwilżoną ściereczką. Przecieraj wyłącznie zewnętrzne powierzchnie, a nie metalową siateczkę, nie pozwól też jakimkolwiek płynom dostać się do otworów i szczelin w słuchawkach.
Już wiesz jak zadbać o słuchawki AirPods!
Mamy nadzieję, że udało nam się pokazać Ci, jak dbać o słuchawki AirPods. Prawidłowe użytkowanie i konserwacja pozwolą Ci wydłużyć życie ulubionych słuchawek. Odpowiednia higiena pomoże Ci też zminimalizować ryzyko infekcji ucha.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat AirPodów? A może marzy Ci się zakup nowego produktu Apple? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć coś w sam raz dla Ciebie.