
W erze cyfrowej nasz zapchany grafik w dużej mierze zależy od gadżetów, których używamy, a ich żywotność od odpowiednio dobranego powerbanku. Czekając na film, sprawdzasz Instagram, przeglądasz Tindera przed spotkaniem z przyjaciółmi, w autobusie oglądasz Netfliksa, itd. “technologia ekranowa” otacza nas z każdej strony, wypełniając ogromną część codziennego życia.
Nawet wiedza, że “czas to pieniądz” nie powstrzymuje nas przed gapieniem się w ekran. Niezależnie od powodów tej sytuacji wiemy na pewno, że nowoczesne gadżety są energochłonne i wymagają mocnych baterii!
Jeśli rozważasz zakup powerbanku, ale ciągle nie masz pewności, czy powerbanki są bezpieczne dla telefonów komórkowych, ten wpis na blogu Ci pomoże!
Powerbanki – Tak, są potrzebne. Oto dlaczego:
Na pewno zdarzyło Ci się kiedyś, będąc poza domem czy biurem, zauważyć, że poziom baterii w Twoim urządzeniu zbliża się do 10%. To mogło się przytrafić na przykład w trasie, gdy polegałeś wyłącznie na nawigacji w smartfonie. A może czekałeś kiedyś na ważny telefon, którego ostatecznie nie było, bo bateria zdążyła się całkowicie rozładować zanim zadzwonił?
Tak, zdecydowanie potrzebny Ci jest power bank!
I nie, to nie to samo co pamiętanie o zabraniu ze sobą ładowarki.
Chodzi o to, że powerbank to bank energii, do którego możesz podłączyć telefon. Sama ładowarka tu nie wystarczy – w końcu jak podłączysz ją do sieci, będąc na zewnątrz?
Bezpieczeństwo w korzystaniu z powerbanków: największe zmartwienie

Pytanie “Czy powerbanki są bezpieczne?” zaczęto powszechnie zadawać po wybuchu baterii Samsunga Galaxy Note 7, o którym donosiły wszystkie globalne media. Po tym zdarzeniu, najważniejszym zagadnieniem w branży telefonicznej stały się standardy bezpieczeństwa. Pamiętaj, by zachować ostrożność przy wyborze nowego powerbanku czy zastępczej baterii do telefonu.
Kolejne badanie dowiodło, że wiele z dostępnych na rynku internetowym produktów jest niebezpiecznych w użyciu. Znaczna część przetestowanych przenośnych ładowarek USB, powerbanków i podróżnych zasilaczy nie spełniała elektrycznych norm bezpieczeństwa. To pokazuje, jakim wyzwaniem jest znalezienie bezpiecznego powerbanku wysokiej jakości.
To zadanie jest jeszcze trudniejsze, gdy weźmie się pod uwagę, że zewnętrzne baterie dostępne są w różnorodnych pojemnościach, rozmiarach i kolorach! MyTrendyPhone wychodzi naprzeciw Twoim potrzebom – stworzyliśmy zestawienie najważniejszych wskazówek, które pomogą Ci wybrać bezpieczny powerbank!
Wskazówka bezpieczeństwa nr 1: Postaw na powerbank litowo-polimerowy

Sekretem bezpieczeństwa baterii jest wysoka jakość ogniw, z których składają się dzisiejsze powerbanki. Są gwarancją wysokiej jakości ładowania, wydajności i żywotności produktu.
Sprawdzenie, czy bateria jest baterią litowo-polimerową jest szczególnie istotne z tego względu, że powerbanki potrafią uszkodzić ładowane urządzenie w wypadku jego przeładowania. Nasza pierwsza rada to zakup litowo-polimerowej baterii wysokiej klasy.
Wskazówka bezpieczeństwa nr 2: Sprawdź, czy bateria ma zabezpieczenie przed przeładowaniem

Kolejny ważny punkt na liście bezpieczeństwa powerbanków to funkcja automatycznej ochrony przed przegrzaniem, zwarciem i przeładowaniem.
To niezbędny element każdej zewnętrznej baterii oraz ładowarek nowszej generacji. Nasza rada to omijać szerokim łukiem produkty pozbawione wewnętrznych zabezpieczeń.
Wskazówka bezpieczeństwa nr 3: Czym jest pojemność baterii?

Pojemność powerbanku mierzy się w miliamperogodzinach (mAh). Im więcej mAh posiada powerbank, tym większa jest jego pojemność ładowania. Upewnij się, że napięcie wyjściowe (V) nowego powerbanku odpowiada temu w Twoim urządzeniu. W przeciwnym razie powerbank może uszkodzić baterię Twojego telefonu – jeśli jego napięcie wyjściowe jest wyższe bądź niższe niż to obsługiwane przez smartfon.
Powerbanki często wyposaża się w różne porty do ładowania urządzeń mobilnych różną liczbą amperów (A). W takim wypadku musisz wiedzieć, który port służy do ładowania którego urządzenia.
Zawsze sprawdzaj:
- Napięcie wyjściowe powerbanku i ładowanego urządzenia,
- Natężenie portów powerbanku w amperach.
Wskazówka bezpieczeństwa nr 4: Unikaj długiego ładowania

Pozostawianie powerbanku podłączonego dłużej niż to konieczne może prowadzić do przegrzania. Jest to niebezpieczne zwłaszcza w sytuacji, gdy ładowanie odbywa się na przykład na łóżku, gdzie szczególnie łatwo kumuluje się ciepło. Wydłużenie czasu ładowania może prowadzić do znaczącego nagrzania się powerbanku podłączonego do telefonu czy tabletu. To znak, że koniecznie trzeba jak najszybciej rozłączyć urządzenia.
Ciągłe przeładowywanie zmniejsza wydajność powerbanku. Z tego powodu unikaj częstego pozostawiania go podłączonego na noc, nawet jeśli produkt ma wbudowane zabezpieczenie przed przeładowaniem.
Wskazówka bezpieczeństwa nr 5: Jakość kabla ma znaczenie

Jakość kabla używanego do ładowania powerbanku i do połączenia powerbanku z urządzeniami ma ogromne znaczenie. Wpływa na czas pełnego naładowania powerbanku. Zabezpiecza też Twoje urządzenia przed przegrzaniem. Dlatego zawsze należy korzystać z oryginalnych kabli, dołączonych do urządzeń.
Jeśli oryginalny kabel uległ uszkodzeniu, użyj kabli od producentów gwarantujących oryginalną jakość. Wiele przewodów od firm zewnętrznych zapewnia bezpieczeństwo ładowania, ale ich jakość odbiega od jakości oryginalnych kabli.
Wskazówka bezpieczeństwa nr 6: Renoma marki na wagę złota

Zanim zdecydujesz się na dany powerbank, sprawdź opinie o marce! Użytkownicy często dzielą się odczuciami i doświadczeniem związanym z korzystaniem z konkretnych produktów, usług oraz marek, warto więc przeprowadzić mały rekonesans. Zakup powerbanku u sprawdzonego źródła to gwarancja przyzwoitej jakości gadżetu.
Sprawdź też, czy sprzedawca internetowy wystawia gwarancję na swoje produkty, która obejmie defekty i usterki.
Inne kwestie warte wzięcia pod uwagę przed zakupem:
- Zawsze sprawdzaj opinie o produkcie.
- Nie decyduj się wyłącznie ze względu na cenę.
Wskazówka bezpieczeństwa nr 7: Używaj ostrożnie

Część wypadków powerbanków oraz baterii innych typów powoduje niewłaściwa obsługa i nieodpowiednie użytkowanie. Przechowuj powerbanki w chłodnym, suchym miejscu. Nie wystawiaj baterii na działanie wysokich temperatur ani nie umieszczaj w pobliżu źródeł ciepła. Nie kładź w bezpośrednim sąsiedztwie płynów, nie narażaj na kontakt z rozlaną wodą, nie umieszczaj w miejscu, gdzie grozi im fizyczne uszkodzenie.
Pamiętaj też, że połączenie powerbanku z urządzeniem obsługującym inne napięcie naraża zarówno powerbank, jak i to urządzenie.
Ze wszystkimi urządzeniami elektronicznymi należy obchodzić się ostrożnie – to pozwoli długo cieszyć się ich bezawaryjną, bezpieczną i wydajną pracą.
Upewnij się, że:
- Ładujesz gadżet wtedy, gdy to konieczne.
- Nie pozostawiasz go na słońcu, chyba, że to solarny powerbank.
- Nie pozostawiasz go nienaładowanego na długi czas.
- Nie pozostawiasz go w samochodzie czy w kieszeni.
- Zawsze jest suchy.
Wskazówka bezpieczeństwa nr 8: Dopasuj powerbank do swojego stylu życia

Jesteś fanem wodoodpornych, smukłych konstrukcji? Teraz będziesz na pewno!
Możesz się zastanawiać, jak budowa i wzornictwo wpływają na bezpieczeństwo zewnętrznej baterii. A to jeden z mniej oczywistych czynników. Wszystko zależy od Twoich przyzwyczajeń i tego, jak wygląda Twój typowy dzień, ale jeśli chętnie uprawiasz sport na świeżym powietrzu, gdzie powerbank może wejść w kontakt z wodą, postaw na wodoodporny model.
Masz w zwyczaju nosić w plecaku lub torbie mnóstwo różnych rzeczy? W takim wypadku zalecamy poszukać smukłego, sprytnie skonstruowanego powerbanku, który zajmie minimum miejsca i pomimo drobnej budowy będzie odporny na uszkodzenia.
Wskazówka bezpieczeństwa nr 9: Zawsze czytaj instrukcje!

Jeśli wcześniej nie korzystałeś z powerbanków, dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi dołączoną do produktu. Dowiesz się z niej, jak dokładnie naładować nowy gadżet i sparować go z innymi urządzeniami. Szczególnie uważnie przeczytaj ostrzeżenia!
Wskazówka bezpieczeństwa nr 10: Nie “ulepszaj” powerbanku

Z pewnością łatwo znajdziesz mnóstwo tutoriali i filmików traktujących o tym, jak zmodyfikować powerbank. Jednak nie zalecamy “ulepszania” urządzeń samemu. Każdy specjalista z dziedziny urządzeń elektrycznych powie Ci to samo.
Ogólnie przyjęte założenie, że drobne urządzenia elektroniczne nie mogą spowodować uszkodzeń ciała, jest fałszywe. Eksperymentowanie z powerbankiem może skończyć się porażeniem prądem i innymi urazami.
*Dodatkowa wskazówka bezpieczeństwa: Powerbanki nie są bezpieczne dla dzieci

Choć niektóre z nich są wyposażone w kieszonkowe lusterka, ogrzewacze dłoni, lampki LED i inne atrakcyjne gadżety, powerbanki nie są dla dzieci. Nie pozwalaj dzieciom bawić się nimi, bo w przypadku uszkodzenia mogą stać się wyjątkowo niebezpieczne.
Najważniejsze jest odpowiedzialne zachowanie
Nadal zastanawiasz się, czy powerbanki są bezpieczne? Chcemy Cię zapewnić, że odpowiedzialne zachowanie (dobra znajomość tematu i zrozumienie własnych potrzeb) pomogą Ci uniknąć jakichkolwiek kłopotów!
Powerbanki dają Ci możliwość usprawnienia codziennego funkcjonowania. Zapewniają okazję do nagrania dłuższych filmików, zrobienia większej liczby zdjęć, do dłuższej rozmowy z bliskimi. Z pewnością wniosą wiele korzyści w Twoje życie!
Nie obniżaj swoich oczekiwań względem żywotności baterii swojego telefonu. Po prostu postępuj zgodnie z naszymi radami, odpowiednio obchodź się ze swoim sprzętem, a nie będziesz miał powodu do zmartwień!