Użytkownicy smartfonów są nadal mniej narażeni na zainfekowanie swojego sprzętu wirusem niż użytkownicy komputerów. Ale w ostatnich pięciu latach liczba przypadków zainfekowania telefonu komórkowego wyraźnie wzrosła. Pewne zachowania i czynniki zwiększają to ryzyko.
Infekcja telefonu wirusem zdarza się częściej w pewnych sytuacjach
Wirusy czyli złośliwe lub szpiegowskie oprogramowanie na Twoim telefonie mogą skutkować przejęciem nad nim kontroli i kradzieżą Twoich danych lub pieniędzy. Przestępcy mogą wykorzystać złośliwe oprogramowanie, by ukraść Twoje hasła lub prześledzić Twoją lokalizację i aktywność. Od strony technicznej w komórkach zdarzają się nie tyle wirusy, co właśnie złośliwe oprogramowanie. Stało się ono szczególnie powszechne w ostatnich latach, gdy coraz więcej użytkowników telefonów podejmuje następujące działania:
- Instaluje aplikacje spoza oficjalnych sklepów takich jak Google Play czy App Store
- Modyfikuje albo dokonuje jailbreak’u swojego telefonu, czyniąc go bardziej podatnym na ataki
- Klika na dziwne wyskakujące okienka lub w podejrzane linki z wiadomości tekstowych, maili i postów w mediach społecznościowych
- Nie aktualizuje oprogramowania telefonu ani aplikacji, co oznacza, że telefon i aplikacje nie korzystają z najnowszych pakietów zabezpieczeń
- Korzysta z niezabezpieczonych stron i sieci Wi-Fi (na przykład sieci publicznych)
- Ma starą przeglądarkę, zwłaszcza na urządzeniach z Androidem
- Przed ściągnięciem aplikacji nie sprawdza jej uprawnień
Innymi słowy, zainfekowanie telefonu wirusem może być jedynie kwestią czasu, jeżeli regularnie ściągasz aplikacje z nieautoryzowanych źródeł albo zdecydowałeś się dokonać jailbreak’u swojej komórki. To właśnie złamane zabezpieczenia są głównym sposobem dostawania się wirusów na stosunkowo bezpieczne iPhone’y.
Apple przestrzega użytkowników przed takimi nieautoryzowanymi modyfikacjami, podkreślając, że jailbreak usuwa zabezpieczenia chroniące smartfon oraz przechowywane na nim dane osobowe. “Hakerzy mogą ukraść wrażliwe dane, uszkodzić sprzęt, zaatakować sieć, wprowadzić złośliwe lub szpiegowskie oprogramowanie albo wirusy,” dodaje Apple.
Warto zauważyć, że aplikacje w oficjalnych sklepach nie zawsze są w 100 bezpieczne. W 2021 wśród aplikacji Google Play pojawiły się trojany Joker i Facestealer. Trojan Joker wymusza rejestrowanie ofiar w celu uzyskania płatnych subskrypcji, podczas gdy trojan Facestealer przechwytuje dane uwierzytelniające konta na Facebooku.
Nie wirus ale podobny problem ze smartfonem
Niektóre formy oszustw przypominają wirusy. Na przykład pojawiają się jako aplikacje w oficjalnych sklepach z aplikacjami i są bardzo podobne do legalnych aplikacji. Mają oferować usługi, w ramach których użytkownicy mogą na przykład ubiegać się o udział w programach rządowych. Użytkownicy są odsyłani do strony, która prosi o informacje bankowe, inne dane i opłatę. Niektórzy użytkownicy przesyłają następnie te informacje, w ten sposób udostępniając je oszustom.
Sposoby uniknięcia zainfekowania telefonu wirusem
Przypominamy: telefony komórkowe są bardziej podatne na infekcje szkodliwym oprogramowaniem, gdy ich użytkownicy ściągają pirackie aplikacje lub aplikacje z nieoficjalnych źródeł, nie aktualizują systemu operacyjnego telefonu, wchodzą w podejrzane linki i korzystają z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi i adresów URL. Znając te czynniki ryzyka, możesz starać się unikać ściągnięcia oprogramowania szpiegowskiego i szkodliwego na swój telefon. Oto kilka wskazówek:
- Jak najczęściej aktualizuj telefon i aplikacje. Wyraź zgodę na automatyczne aktualizacje i upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji przeglądarki.
- Ściągaj aplikacje tylko z oficjalnych sklepów i czytaj ich uprawnienia.
- Używaj Google Play Protect, monitorującego aplikacje na telefon z Androidem pod kątem oprogramowania szpiegowskiego.
- Nie klikaj w linki w wiadomościach, emailach, wiadomości, wiadomościach głosowych, mediach społecznościowych i z innych źródeł, chyba że widzisz, że link prowadzi do bezpiecznej strony. Gdy to tylko możliwe, sam wpisuj adres URL. Jeśli na przykład w Twojej skrzynce pojawi się wiadomość rzekomo z Twojego banku informująca, że Twoje konto zostało zablokowane, nie klikaj w link, który ma Cię odesłać na jego stronę. Zamiast tego ręcznie wprowadź adres URL banku w przeglądarce internetowej i stamtąd zaloguj się na konto.
- Używaj w telefonie VPN i ochrony antywirusowej, zwłaszcza gdy często korzystasz z publicznych sieci Wi-Fi (gdy to tylko możliwe, unikaj publicznych sieci Wi-Fi).
- Rozważ przejście na iPhone, który jest bezpieczniejszy od telefonów z Androidem. Wśród powodów tej sytuacji jest fakt, że przestępcy częściej atakują użytkowników Androida, których jest po prostu więcej. Urządzenia Apple tworzą zamknięte systemy, co oznacza, że Apple nie ujawnia swojego kodu źródłowego. A wielu spośród producentów smartfonów korzysta i modyfikuje urządzenia z Androidem.
Na wypadek ewentualnego zawirusowania telefonu zawsze warto szyfrować swoje dane. Szyfrowanie wykorzystuje klucz do zabezpieczenia danych, ale, jak w przypadku większości rzeczy, nie jest w 100 procentach skuteczne. Firmy często wymagają szyfrowania danych na urządzeniach swoich pracowników.
Jeśli chodzi o firmy, powinny one szkolić swoich pracowników w temacie oszustw phishingu i ich unikania. Takie szkolenie mają szansę znacznie zmniejszyć liczbę kliknięć w podejrzane linki przez pracowników, jak i liczbę wirusów, z którymi będzie się zmagać firma.
Kroki do podjęcia w przypadku infekcji smartfonu
Oznaki infekcji złośliwym oprogramowaniem lub wirusami obejmują: wyższe rachunki telefoniczne, wiadomości ze spamem wysyłane do znajomych, obecność nieznanych aplikacji na Twoim urządzeniu, szybko rozładowującą się baterię, przegrzewający się telefon, częste awarie aplikacji bez wyraźnego powodu, częste wyskakujące okienka z reklamami i wyraźne skoki w zużyciu danych.
Aby pozbyć się wirusa z telefonu z Androidem, wyczyść pamięć podręczną i pobrane pliki. Uruchom ponownie telefon w trybie awaryjnym i przejrzyj zainstalowane aplikacje w poszukiwaniu podejrzanych aplikacji, których pobierania nie pamiętasz. (Przejdź do Ustawienia, Aplikacje i powiadomienia, Zobacz wszystkie aplikacje i zainstalowane aplikacje.) Następnie kliknij Google Play Protect i zainstaluj aplikację antywirusową. W ostateczności może być konieczne użycie aplikacji do usuwania wirusów lub przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu. Użyj kopii zapasowej danych sprzed czasu awarii telefonu.
Aby pozbyć się wirusa z telefonu Apple, wyczyść historię przeglądarki i dane przeglądarki. Często się bowiem okazuje, że „wirus” Apple jest tak naprawdę hakerem korzystającym z Twojej przeglądarki. Jeśli to nie pomaga, uruchom ponownie telefon, zaktualizuj iOS i przywróć telefon do wcześniejszej kopii zapasowej lub przywróć ustawienia fabryczne.
Twój telefon Apple bądź Android może być bezpieczny, o ile przestrzegasz odpowiednich środków ostrożności. Jeszcze dziś zajrzyj na MyTrendyPhone i przejrzyj naszą ofertę telefonów, akcesoriów i top 20 naszych produktów.