
Pożegnanie ze starymi konsolami do gier i wszystkimi akcesoriami do konsol złamie serce każdego gracza. Ale biorąc pod uwagę prężnie ewoluujące technologie medialne, zmiana jest nieuchronna.
Nowoczesne telewizory używają lepszych, wydajniejszych systemów. W odróżnieniu od poprzednich generacji, nowe telewizory mogą pochwalić się zdecydowanie lepszymi parametrami. Stare monitory kineskopowe odeszły w niepamięć, ustępując pola smuklejszym, współczesnym wyświetlaczom, które reprezentują zupełnie inny, wyższy poziom efektywności energetycznej.
Nowsze, cieńsze telewizory są dostępne w różnych rozmiarach i typach wyświetlaczy. Dzięki sporym ekranom i bogactwu kolorów granie w gry jest na nich jeszcze bardziej ekscytujące. Różne porty i gniazda tradycyjnego telewizora zostały zastąpione przez kable HDMI. W wielu nowych telewizorach nie znajdziesz już portów RCA ani Composite.
Czy więc na Twoim nowoczesnym telewizorze da się zagrać w gry retro? Najprostsza odpowiedź to TAK.
Jeszcze nie wyrzucaj swoich konsol gamingowych z młodych lat. Dasz radę na nich zagrać, wykorzystując nowsze telewizory czy wyświetlacze. Potrzebujesz tylko odpowiednich kabli, takich jak kable SCART.
W tym poście pokażemy Ci krok po kroku, jak skonfigurować konsolę do gier, rozwiązać różne typowe problemy, a także odpowiemy na najczęściej zadawane pytania!
Załóż więc ulubione słuchawki i ruszaj z nami w nostalgiczną podróż w świat gier retro.
Kable, kable: Złącza używane w starszych konsolach do gier wideo

Do podłączania różnych urządzeń do tradycyjnego telewizora potrzebna była nieraz spora kolekcja kabli. Różne konsole retro były wyposażane w różnorodne porty wyjściowe, zapewniające zróżnicowaną jakość obrazu.
Na Twojej starej konsoli znajdziesz wiele z poniższych, jeśli nie wszystkie, porty wyjściowe.
RF | To wyjście służyło do przesyłania sygnału wideo za pomocą częstotliwości radiowych i łączyło się z portem antenowym telewizora. Gniazda RF zniknęły z nowszych telewizorów – oferowały najniższą jakość rozdzielczości. |
Composite | Wideo kompozytowe oferuje lepszą niż RF, ale nadal zdecydowanie niską jakość obrazu. Te gniazda rozdzielają sygnał audio i wideo na różne kable, zazwyczaj żółte, czerwone i białe kable RCA. |
S-Video | Te kable oferują wyższą jakość niż poprzednie, ale rzadko się je spotyka w nowoczesnych telewizorach. Kabel S-video rozdziela luminancję (sygnały czarno-białe) i chrominancję (sygnały kolorowe) na oddzielne linie wewnątrz kabla. |
RGB lub SCART | W kablu SCART czerwone, niebieskie i zielone sygnały zostają rozdzielone w oddzielne linie. To skutkuje wyższą jakością wyjściowego obrazu w porównaniu z poprzednimi opcjami. |
Komponentowe | Kable do wejścia komponentowego przypominają kable RGB, ale rzadko się je spotyka w Europie. |
Czas na rozgrywkę: Jak podłączyć konsolę retro do nowoczesnego telewizora
Nie odkładaj jeszcze starych gier wideo w kąt. Czy w Twoim kartonie ze starociami mieszka PS1, czy SNES, pomożemy Ci znaleźć najlepszy sposób, by móc na nowo cieszyć się grami retro.
Na początek, zanim poszukamy bardziej zaawansowanych rozwiązań, przyjrzyjmy się Twojemu telewizorowi. Jeśli ma odpowiednie porty, cały problem z głowy. Ale jeśli brak mu potrzebnych gniazd, mamy kilka podpowiedzi.
Wykorzystaj urządzenia podłączane do telewizora
By używać konsoli, wcale nie musisz jej podłączać bezpośrednio do telewizora. Sprzęty podłączane do telewizora, takie jak magnetowid czy odtwarzacz DVD nadadzą się także do podłączenia konsoli. Jest całkiem prawdopodobne, że właśnie one mają niezbędne porty.
Podłącz kable do urządzenia. Włącz wszystkie podłączone sprzęty i używaj telewizora tak samo, jakbyś korzystał z magnetowidu czy odtwarzacza DVD.
Wyświetlacze wszystkich typów i rozmiarów
Granie na ekranie telewizora to niezapomniane doświadczenie. Ale przecież mnóstwo graczy oddaje się swojej pasji na monitorze komputera.
Jest całkiem prawdopodobne, że Twój projektor, monitor komputerowy czy inny dostępny ekran posiada niezbędne porty. Spróbuj skonfigurować system z takim wyświetlaczem – masz spore szanse powodzenia.
Praktyczne przejściówki
Inwestycja w adapter będzie tańszym rozwiązaniem niż zakup zestawu nowych kabli. Dla niektórych systemów gamingowych bez trudu znajdziesz oryginalne adaptery. Jest też wiele naprawdę dobrych zamienników.
Adaptery pomogą skutecznie połączyć stary sprzęt z nowym. Jeden koniec przejściówki musi mieć port kompatybilny z Twoim nowoczesnym telewizorem, a drugi – porty pasujące do kabli od Twojej retro konsoli.
Kupując adapter, koniecznie upewnij się, że jest kompatybilny zarówno z wyświetlaczem, jak i konsolą. Część starszych konsol, takich jak SNES czy N64, wymaga przejściówki HDMI z AV. Niektóre adaptery będą działać tylko z konsolami PS1 lub PS2. Dostępne są też uniwersalne adaptery, przeznaczone do pracy z kilkoma systemami.
A może mały upgrade?
Wiadomo, że granie w ulubione tytuły na konsoli do gier Super Nintendo albo Sega to świetne, pełne nostalgii doświadczenie, ale może warto stworzyć nowe wspomnienia z grania w ukochane gry na nieco nowocześniejszych konsolach?
Dzięki naciskom środowiska graczy wielu producentów wypuściło na rynek odnowione wersje popularnych gier retro. Świetnym przykładem może być cała kolekcja popularnych gier na SNES i NES, udostępnionych kontom w Nintendo Online.
Na pewno warto by było popróbować grania w ulubione tytuły z pomocą wygodnych, nowoczesnych kontrolerów, do których już się przecież przyzwyczaiłeś.
Jak podłączyć konsolę do gier do telewizora – Praktyczny poradnik krok po kroku
W tej części omówimy, jak podłączyć popularne konsole do gier z poprzedniej epoki do nowoczesnego telewizora, w tym telewizora Smart TV.
Podłączanie NES i Super NES do Smart TV

Swoją 8-bitową konsolę Nintendo Entertainment System (Famicom) lub 16-bitową Super Nintendo (Super NES/SNES/Super Famicom) bezpośrednio podłączysz do telewizora HDTV przy pomocy kabli AV. Podłącz kable do odpowiadających im kolorami portów w obu urządzeniach i możesz uruchamiać grę.
Jeśli dobrze sobie radzisz z elektroniką i niestraszne Ci majsterkowanie i projekty DIY, rozważ umieszczenie komponentowego wejścia wideo w konsoli SNES. Możesz też użyć uniwersalnego kabla S-Video, który będzie się nadawał także do N64 i GameCube i zapewni lepszą jakość obrazu.
Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie adaptera konwertera sygnału HDMI do konsol NES, SNES, GameCube i N64.
Jeśli Twój telewizor ma port RF, jego też możesz użyć do podłączenia konsoli. Minusem będzie raczej słaba jakość. Skrzynka przełączników RF połączy się z portem obok gniazda zasilania w NES i będzie korzystać z tego samego kanału, co dekoder telewizji kablowej w telewizorze.
Podłączanie konsoli Sega Genesis do nowego telewizora
Różne konsole Sega wymagają różnych kabli. Przed użyciem upewnij się, że kable, które masz, są odpowiednie.
Chociaż dostępne są mody HDMI dla konsol Sega, najczęściej są dość drogie. Aby podłączyć konsolę do portu HDMI telewizora, potrzebujesz adaptera HDMI. Podłącz okrągłe złącze DIN do portu AV z tyłu konsoli, a złącze HDMI do telewizora.
Aby korzystać z kompozytowego złącza wideo, potrzebujesz kabla kompozytowego wideo pasującego do modelu Twojej konsoli Sega. Podłącz okrągłe wyjście AV do konsoli, a drugi koniec do gniazd RCA w odpowiednich kolorach.
Jeśli dostępny jest tylko jeden port audio, możesz nie podłączać któregoś kabla audio (czerwony i biały). Jeśli Twój telewizor ma wejścia komponentowe, możesz z tymi kablami użyć zielonego i żółtego. Wybierz odpowiedni kanał źródłowy i gotowe.
Jeśli telewizor ma gniazda RF, użyj kabla RF albo oryginalnego kabla wideo NES RF. Możesz również poszukać wtyku złącza F, takiego jak przejściówka wtyku Atari F, która zapewnia lepszą jakość wyświetlania. Złącze RCA żeńsko-męskie F wraz z kablem wideo RCA również umożliwiają podłączenie do telewizora.
Podłączanie Nintendo Wii do nowego telewizora

Dla konsoli Wii mamy kilka możliwych opcji. Kabel AV do Wii powinien pasować do wejść RCA w telewizorze.
Korzystając z połączenia S-Video, upewnij się, że podłączyłeś czerwony i biały kabel audio do telewizora oraz do S-Video. Możesz również użyć adapterów RCA na SCART, które umożliwiają wiele połączeń.
Korzystając z kabla komponentowego (5 wejść), podłączaj wtyczki zgodnie z kolorami. Jeśli jednak kolory się nie zgadzają, podłącz czerwone i białe wtyczki audio odpowiednio do prawego i lewego portu. Złącza wideo łączą się w następujący sposób: zielony do Y, niebieski do Pb/Cb i czerwony do Pr/Cr.
W telewizorze Smart TV możesz użyć przejściówki Wii na HDMI, aby podłączyć konsolę do portu HDMI w telewizorze.
Po podłączeniu poszukaj odpowiedniego kanału źródłowego (niektóre połączenia mogą wymagać włączenia skanowania progresywnego) i już powinieneś być w stanie cieszyć się grami.
Podłączanie PlayStation 1 lub 2 do nowego telewizora

Sony PlayStation pozwala na cztery rodzaje połączeń: RF, kompozytowe RCA, S-Video oraz HDMI. Oczywiście to połączenie przez HDMI da Ci najwyższą jakość ze wszystkich wymienionych.
Połączenie RF, które będzie ostatecznością, wymaga podłączenia wtyczki do konsoli. Podłącz końcówkę ze śrubą skrzynki RF do portu kablowego, a kabel TV do skrzynki RF.
Podłączenie RCA jest mniej skomplikowane. Wymaga podłączenia kabla do konsoli i dopasowania wtyczek kolorami do wejść w telewizorze. Podobnie złącza S-Video są dopasowywane zgodnie ze złączami RCA. Podłącz wtyczkę wideo do portu S-Video, a audio do portów czerwonego i białego (lewego i prawego).
Włącz odpowiedni kanał, aby zacząć grać w swoje ulubione gry na PlayStation.
Podłączanie konsoli do gier Atari 2600 do telewizora
Zagraj na konsoli Atari 2600, wykorzystując złącze RF na tyle telewizora. Użyj adaptera coax z końcówki żeńskiej na męską i podłącz kabel RCA. Podłącz go do wejścia RF swojego telewizora i gotowe.
Możesz też podłączyć powyższe rozwiązanie do obwodu przejściowego RF magnetowidu lub odtwarzacza DVD i polegać na połączeniach tych urządzeń z telewizorem. Włącz odpowiedni kanał i jesteś gotowy do gry.

Szybka naprawa: Rozwiązywanie problemów związanych z grami retro na współczesnych telewizorach
Więc odkurzyłeś konsolę do gier, załadowałeś ulubiony tytuł, odpowiednio popodłączałeś kable, ale coś nie gra? Poniżej kilka kroków, które warto w tej sytuacji wykonać.
Dokładnie sprawdź podłączenie
Proste odłączenie i ponowne podłączenie pozwoli wyeliminować problem luźnych styków i niedokładnego połączenia konsoli i telewizora. Często to właśnie luzy w podłączeniach są głównym winowajcą. Należy też wziąć na celownik brudne porty i wtyki kabli.
Przed rozpoczęciem grania zalecamy porządne wyczyszczenie wszystkich portów, kabli i całej konsoli. Użyj bawełnianych patyczków, by dostać się do zakamarków i wydobyć stamtąd cały kurz. Trudno dostępne miejsca oczyścisz też z pomocą sprężonego powietrza. Na koniec przetrzyj wszystkie powierzchnie alkoholem. Przydatne produkty czekają na Ciebie w dziale produkty do czyszczenia i higieny.
Jeśli złącza są dopasowane, a zestaw nadal nie działa, może coś zostało niepoprawnie podłączone. Sprawdź, czy kable są podłączone do odpowiednich portów. W przypadku kabli RCA zadbaj o to, by kolorowe wtyczki umieścić we właściwych portach.
Poprzerzucaj kanały
W zależności od portu wejściowego telewizor może używać różnych kanałów wyjściowych. Wiele nowoczesnych telewizorów ma przycisk Source na pilocie. Naciśnij przycisk, aby przejść po różnych kanałach, aż znajdziesz właściwy kanał wyjściowy.
W przeciwnym razie, po podłączeniu konsoli do telewizora, w menu ustawień wybierz źródło wejściowe.
Systemy działają?
Problemem może być sprzęt. Podobnie jak w przypadku innych gadżetów elektronicznych, długi okres nieużywania i nieodpowiednie przechowywanie mogą spowodować uszkodzenie i uniemożliwić działanie.
Jeśli zastosowałeś się do naszych wskazówek dotyczących czyszczenia i przeszedłeś pozostałe wymienione wyżej kroki, możesz zacząć podejrzewać, że to sama konsola nie działa. Jeśli nie czujesz się pewnie w naprawach sprzętów, zdecydowanie zalecamy zlecenie tego zadania profesjonaliście.
Dopasowanie obrazu
Starsze telewizory były bardziej przysadziste i transmitowały sygnał analogowy o niskiej rozdzielczości. Nowoczesne telewizory przeżyły prawdziwą rewolucję od czasu, gdy ostatnio używałeś konsoli do gier.
W menu ustawień telewizora dostosuj rozdzielczość obrazu i współczynnik proporcji. Większość starych gier została stworzona z myślą o ekranach w kształcie kwadratu; dlatego na prostokątnych telewizorach mogą pojawić się czarne obramowania.
Ponowne uruchomienie: Jak bezpiecznie znów odpalić starą konsolę do gier
Choć tego nie polecamy, pewne problemy z konsolą można spróbować rozwiązać w domu. Poniżej kilka sposobów przywrócenia do życia Twojej konsoli.
Czyszczenie

Zapchane systemy do gier nie pozwalają uciekać ciepłu, przyczyniając się do nagrzewania urządzenia i spowolnienia jego działania. Użyj odkurzacza, by pozbyć się kurzu i brudu z konsoli i akcesoriów. Możesz też skorzystać z nawilżanych chusteczek, specjalnie przeznaczonych do sprzętu, którymi skutecznie usuniesz wszelkie zabrudzenia.
Usterka sprzętu
Konsole do gier nie zostały stworzone z myślą o pracy dłużej niż 20 lat. Twoja konsola ma prawo się zużyć, a jej akumulator czy kondensator – wyciec. Należy w takim wypadku wymienić te części. Kieruj się poniższą instrukcją, by odkryć sedno problemu.
- Odłącz konsolę od źródła zasilania i upewnij się, że jest wyłączona.
- Przed rozłożeniem na części ustaw ją na antystatycznej macie.
- Otwórz sprzęt i multimetrem sprawdź, czy wszystkie komponenty są poprawnie podłączone.
- W przypadku przenośnych kontrolerów z wylaną baterią, zielono-niebieską rdzę usuniesz za pomocą octu i starej szczoteczki do zębów. Jeśli wyciek przedostał się na płytę główną, użyj drobnego papieru ściernego.
- Jeśli którekolwiek komponenty wyglądają na zupełnie spalone, rozważ zakup części albo zwrócenie się o pomoc do specjalisty.
Zasilacz
Zasilacz (Power Supply Unit – PSU) to często najbardziej problematyczny element konsoli. Przepalone bezpieczniki, zła wentylacja i uszkodzone obwody mogą być powodem awarii zasilacza Twojej retro konsoli. Wina może też leżeć po stronie uszkodzonego kabla zasilającego.
Włączenie systemu pokaże Ci, czy to problem z zasilaczem, ale jeśli tak właśnie jest, może też spowodować spalenie obwodu. Sprawdzenie zasilacza multimetrem wymaga otwarcia konsoli, co jest lepszą alternatywą. Łączy się jednak z ryzykiem porażenia prądem.
Lepszą i bezpieczniejszą opcją będzie wymiana zasilacza czy kabla zasilającego. Nowsze modele zasilaczy do systemów retro są już wyposażone w standardy zabezpieczeń i nowoczesne, trwałe komponenty.
Kontrolery
Gdy nie działają kontrolery do gier, nawet zupełnie sprawna konsola na niewiele się zda. Choć nieraz w kontrolerach nadal palą się diody LED, nie gwarantuje to, że same kontrolery działają.
Zanim zdecydujesz się na naprawę lub wymianę kontrolerów i joysticków, spróbuj najpierw je wyczyścić. Użyj bawełnianych patyczków lub miękkiej ściereczki z odrobiną alkoholu izopropylowego, by usunąć zabrudzenia. Możesz też posłużyć się wykałaczką, by sięgnąć do trudno dostępnych zakamarków.
Jeśli czyszczenie nie przyniesie efektu, najlepiej poszukać zamiennika. Możesz zwrócić się do specjalisty z prośbą o stworzenie zamiennika albo postawić na nowoczesne alternatywy, zazwyczaj podłączane bezpośrednio lub poprzez adapter.
FAQ: Odpowiedzi na Twoje pytania o problemy z konsolami retro
Tutaj znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania, dotyczące grania na starych konsolach i podłączania ich do współczesnych telewizorów.
Jakie są typowe problemy, z którymi trzeba się zmierzyć, chcąc grać na starej konsoli podłączonej do nowoczesnego telewizora?
Technologie stosowane w starszych konsolach i współczesnych telewizorach dzieli przepaść. Poniżej wymieniamy częste utrudnienia, na które możesz się natknąć, próbując podłączyć stary system gamingowy do nowoczesnego telewizora.
- Porty i kable przeszły ogromną transformację. Większość nowych telewizorów wykorzystuje złącza HDMI i/lub koaksjalne.
- Starsze gry mają niższą rozdzielczość. Nawet po skalowaniu jakość może być daleka od świetnej.
- Lata przechowywania mogą powodować nagromadzenie się zabrudzeń w konsoli. Czasem w pudle potrafią też zalęgnąć się szkodniki.
- Uszkodzone lub niesprawne części mogą wymagać wymiany. Chociaż w Internecie można znaleźć starsze części, cała sprawa może okazać się kosztowna.
Czemu jakość obrazu w moich starych grach jest tak beznadziejna?
Starsze systemy do gier korzystają z prostej elektroniki i zostały zaprojektowane do działania z telewizorami kineskopowymi. Różnica pomiędzy starymi i nowymi technologiami jest ogromna i skutkuje słabą jakością obrazu.
Poniżej przedstawiamy częste powody złej jakości obrazu i sposoby radzenia sobie z nią.
Problem | Rozwiązanie | |
Niekompatybilność | Nowoczesne telewizory HDTV nie wyświetlają obrazów w jakości niższej niż poziom VCR. Nawet jeśli uda Ci się wyświetlić obraz ze starej konsoli na takim telewizorze, efekt może być słaby albo wyglądać na uszkodzony. | Klasyczne konsole były przeznaczone do telewizorów kineskopowych – może najprostszym rozwiązaniem będzie taki kupić? |
Rozdzielczość | Rozdzielczość konsoli SNES zdecydowanie nie dorówna tej na telewizorze HD. Starsze konsole najczęściej produkowały obraz w niskiej rozdzielczości – najczęściej około 256×224. | Zainwestuj w kable zapewniające wyższą jakość, takie jak S-Video czy RCA. Pamiętaj jednak, że oryginalny sprzęt ma swoje ograniczenia i nie uzyskasz oszałamiającej poprawy. |
Współczynnik proporcji | Starsze telewizory miały współczynnik proporcji 4:3, a współczesne telewizory są bardziej prostokątne – telewizory HDTV mają współczynnik proporcji 16:9. | Spróbuj w ustawieniach obrazu przełączyć na oryginalną proporcję 4:3. Możesz też wypróbować opcję zoomu w telewizorze, co jednak spowoduje obcięcie góry i dołu wyświetlanego obrazu. Może też spowodować zmniejszenie jakości obrazu. |
Opóźnienie wejścia | Nowoczesne telewizory mogą stosować interpolację ruchu telewizyjnego lub inne przetwarzanie końcowe w tle podczas powiększania obrazu gry. Może to skutkować naciśnięciem przycisku i opóźnieniem odpowiedzi wyświetlacza (opóźnienie wejścia). | W ustawieniach telewizora, wybierz Tryb Gry, by dezaktywować przetwarzanie końcowe. Pozwoli to zmniejszyć opóźnienie odpowiedzi, choć go nie wyeliminuje. |
Jak poprawić jakość obrazu mojej gry retro na nowoczesnym telewizorze? Jak sprawić, by obraz ze starej konsoli wyglądał dobrze na telewizorze HD?
Poza już wymienionymi podpowiedziami, istnieją inne sposoby uzyskania lepszej jakości wyświetlania z Super Nintendo czy innych konsol starszych niż PlayStation 2.
Trochę droższym i bardziej skomplikowanym rozwiązaniem, ale w sam raz dla prawdziwego fana gier retro, będzie zewnętrzny upskaler, który pozwoli uzyskać obraz HD. Popularnym wyborem jest XRGB-Mini Framemeister, który nie jest już produkowany, ale nadal można go znaleźć online.
Podłącz XRGB-Mini Framemeister do wejścia kompozytowego, S-video albo RGB, a następnie do telewizora kablem HDMI. W konsolach w wejściem RGB użyj kabla SCART i adaptera SCART na XRGB-Mini, by podłączyć Framemeister.
Tańszą alternatywą jest Open Source Scan Converter (OSSC), który zapewnia mniejsze opóźnienie wejścia niż Framemeister. Działa jednak tylko z wejściami SCART, komponentowym i VGA, i może nie być kompatybilny z niektórymi telewizorami. Choć słabszy, RetroTINK-2X też jest świetną, przyjazną budżetowi opcją.

Czy klasyczne systemy do gier miały jakieś aktualizacje?
Popularność retro gier wideo pozwoliła niektórym z nich zyskać nowe życie. Producenci gier wypuścili nowe wersje wielu oryginalnych gier w wydaniu cyfrowym, przeznaczonym do cyfrowego sprzętu, na którym na nowo odżyją wspomnienia.
Emulacja przy użyciu komputera PC, wykonanego na zamówienie Raspberry Pi lub dekodera, takiego jak NVIDIA SHIELD, pozwala również cieszyć się klasyką w pełnej rozdzielczości z cyfrowym wyjściem przy użyciu oryginalnych plików ROM.
Warto też poszukać nowszych, poddanych inżynierii wstecznej retro konsol do gier, które odtwarzają oryginalne kartridże na nowoczesne wyjścia telewizyjne. Niestety, są dostępne tylko dla najpopularniejszych klasycznych gier.
Jak podłączyć kilka konsoli do jednego telewizora? Czy da się podłączyć kilka konsol do jednego telewizora?
Przełączanie się pomiędzy konsolami potrafi być uciążliwe. Mamy podpowiedź, jak podłączyć kilka konsoli retro do jednego telewizora. Jeśli ma on kilka wejść, wykorzystaj je, by połączyć go z konsolami. Przełączaj kanały telewizora, by wyszukać odpowiednie źródło dla danej konsoli.
Jeśli telewizor oferuje mniej wejść niż potrzebujesz, dobrym pomysłem jest zastosowanie rozgałęźnika. Podłącz rozgałęźnik do gniazda telewizora, a konsole – do rozgałęźnika. Przełączaj pomiędzy wejściami rozgałęźnika, używając przycisku, pilota lub przełącznika. Tym sposobem możesz grać w różne gry wideo.
Jeżeli masz wiele wejść w telewizorze i kilka rozgałęźników, bez problemu podłączysz wszystkie systemy gamingowe, tworząc własne centrum rozrywki.
Czy mogę zagrać na Game Boy Advance na telewizorze HD? Jak podłączyć starego Game Boya do nowoczesnego telewizora?

By podłączyć się bezpośrednio do telewizora, będziesz potrzebować adaptera TV-out do swojego Game Boya. To złącze podłączasz do oryginalnego urządzenia, a drugi koniec, z wtykami RCA, po prostu podłączasz do odpowiednich portów i gotowe. Niestety, jakość przy takiej konfiguracji pozostawia wiele do życzenia.
Popularnym sposobem odtwarzania obrazu z Game Boya na telewizorze jest akcesorium Game Boy Player do GameCube. Pozwoli Ci odtwarzać także gry z kartridżów Game Boy Advance i Game Boy Colour. To kosztowne, ale skuteczne rozwiązanie, które przypomni Ci autentyczne wrażenia sprzed lat. System podłączasz do telewizora za pomocą kabla kompozytowego lub adaptera HDMI.
Pozostałe opcje to wirtualna konsola Wii U, akcesorium GBA Consolizer, konsola zewnętrznego producenta RetroN 5 i akcesorium Super Retro Advance.
Czas rozpocząć grę!
Skoro już wiesz, jak podłączyć konsolę retro do nowego telewizora, czas zainwestować w rewelacyjne akcesoria gamingowe. Odpowiednie akcesoria i zestawy gamingowe pozwolą Ci na nowo zanurzyć się w świat ukochanych gier dzieciństwa.
Masz pytania dotyczące gadżetów gamingowych? Szukasz sposobów poprawy komfortu grania? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci odnaleźć kolejny skarb.