Przenośne pamięci flash USB to popularny sposób na przechowanie i przenoszenie danych. Urządzenia są dostępne w różnorodnych kształtach i pojemnościach, i mają szeroką kompatybilność. O tym, jak wybrać najlepszy pendrive, dowiesz się z naszego wpisu, zatytułowanego “Przewodnik kupującego pendrive’y USB: Jak wybrać pamięć USB?”
Problemy z pendrive’ami USB nie ograniczają się wyłącznie do wtykania ich w porty nieodpowiednią stroną, obracania i wpinania ponownie. Na pewno zdarzyło Ci się odczytać komunikat “Urządzenie USB nierozpoznane” czy “Nie można sformatować dysku flash USB” po tym, jak używałeś go w innym urządzeniu.
Warto przedsięwziąć pewne środki ostrożności, które pomogą uniknąć problemów z dyskiem USB, i to jeszcze zanim zaczniesz go używać. Istnieją dobre praktyki, które pozwolą zminimalizować ryzyko związane z bezpieczeństwem pamięci flash USB czy potencjalnym uszkodzeniem danych.
W tym poście pokażemy Ci, jak sformatować pendrive USB, przenieść cyfrowe dane i rozwiązać często pojawiające się problemy z pamięcią flash USB.
Korzystanie z pendrive’a – co wolno i czego nie wolno
Zanim zaczniemy szukać rozwiązań typowych problemów z przenośną pamięcią USB, poznajmy najważniejsze dobre nawyki związane z ich użytkowaniem.
Ochrona przed wpływem środowiska
Jak każdemu elektronicznemu gadżetowi, także pamięci USB nie służy wystawienie na działanie wysokiej temperatury i wilgoci. Skrajne temperatury i woda mogą wpływają na obwody pendrive’a, co z kolei może uszkodzić dane lub na stałe uniemożliwić korzystanie z niego.
Odpowiednie przechowywanie
Dzięki swojej budowie większość pendrive’ów wytrzyma okazjonalny upadek czy uderzenie, warto jednak zadbać o bezpieczny sposób ich przechowywania. Najlepszym pomysłem jest czysty pojemnik, który zmniejsza wpływ wstrząsów i ogranicza zakres możliwych uszkodzeń.
Jeżeli często korzystasz z pamięci, rozważ użycie smyczy bądź opaski na nadgarstek, które znacząco zmniejszają ryzyko przypadkowych uszkodzeń. W ten sposób ograniczysz też potencjalne uszkodzenia wywołane nieprzewidzianymi obciążeniami fizycznymi.
Rola nasadki
Najdelikatniejszą częścią przenośnej pamięci USB jest złącze USB. Łatwo uszkodzą je brud, kurz czy pył, powodując problemy z łącznością. Zawsze wybieraj pendrive’y USB z nasadkami albo innymi zabezpieczeniami.
Iskra to niedobry znak
Latające iskierki mogą towarzyszyć zakochaniu, ale jeśli pojawiają się w okolicy pamięci USB flash i portu USB, to nie jest to dobry znak. Elektroniczne wyładowania elektrostatyczne mogą wskazywać na problemy ze sprzętem. Przestań używać portów i pendrive’a i podejmij natychmiastowe działania, aby uniknąć uszkodzenia urządzeń.
Bezpieczne odłączanie
Nie zaleca się wpinania pendrive’ów i pozostawiania ich przez długi czas w portach USB komputera czy innych urządzeń, gdy się z nich nie korzysta. Takie postępowanie może skracać ich cykle żywotności. Ponadto zwiększa ryzyko przypadkowego ich uszkodzenia.
Zawsze używaj opcji bezpiecznego usuwania albo wysuwania napędu USB, co pozwala zapobiegać uszkodzeniu danych przechowywanych na dyskach. Korzystając z tej funkcji, wysyłasz komunikat do podłączonego urządzenia o zaprzestaniu zapisu lub odczytu, co pomaga chronić dane przed utratą. Pamiętaj też o delikatnym wysuwaniu pendrive’ów USB – nie ciągnij za nie i nie szarp.
Skanowanie w poszukiwaniu wirusów i szkodliwego oprogramowania
Pendrive’y USB wędrują po różnych systemach, co sprawia, że dość często pojawiają się na nich wirusy i złośliwe oprogramowanie. Zawsze przed ich użyciem uruchamiaj proces skanowania bezpieczeństwa i skanowania antywirusowego. W ten sposób masz szansę uniknąć uszkodzenia danych i wprowadzenia tych nieproszonych gości do swojego systemu.
Tworzenie kopii zapasowych – zawsze
Przenośna pamięć USB jest przeznaczona przede wszystkim do przechowywania danych przez ograniczony czas. Dlatego zawsze dobrym pomysłem jest tworzenie kopii wszelkich danych, których możesz potrzebować dłużej. To też świetne zabezpieczenie na wypadek przypadkowego usunięcia danych z napędu.
Edycja kopii danych
Jeżeli planujesz edytować pliki na przenośnej pamięci USB, najpierw skopiuj je na komputer. W ten sposób zmniejszysz ryzyko uszkodzenia danych. Po zakończeniu pracy, przekopiuj dane z powrotem na pendrive.
Bez defragmentacji
Defragmentacja to popularny proces zarządzania dyskami na komputerach. To sposób konserwacji systemu plików, który ogranicza fragmentację, tym samym zapobiegając błędom i problemom w systemie plików. Jednak Twój pendrive tego nie potrzebuje.
Ponieważ ten proces optymalizacji jest zasadniczo operacją zapisu, zwiększysz proces degradacji dysku USB. Upewnij się, że wyłączyłeś również automatyczną defragmentację na swoim dysku.
Jak używać pamięci przenośnej USB?
Używanie pendrive’a USB to dość prosta sprawa.
- Podłącz pamięć USB do kompatybilnego portu USB w komputerze.
- Napędy USB są wykrywane automatycznie w większości systemów – wyskoczy okienko dialogowe.
- Jeśli okienko się nie pojawia, dysk wyszukasz w aplikacji ‘Ten Mac’ na komputerze Mac lub ‘Ten komputer’ na pececie.
- Po otwarciu w okienku eksploratora plików wyświetli się lista danych zapisanych na pendrive’ie.
- Teraz możesz przenieść dane pomiędzy USB i komputerem.
- Przed wyjęciem dysku zamknij wszystkie pliki.
- Kliknij prawym przyciskiem myszy na dysk USB i wybierz “Wysuń” lub podobną opcję.
- Delikatnie wyjmij pendrive z portu.
Jak sformatować pendrive na komputerze?
W celu sformatowania przenośnej pamięci podłącz ją do komputera. Następnie wykonaj poniższe kroki:
System Windows
- Otwórz ‘Eksplorator plików’ albo kliknij na ‘Ten komputer’.
- Prawym przyciskiem myszy kliknij na pamięć flash w sekcji “Urządzenia i napędy”, a następnie wybierz opcję Formatuj.
- Wybierz preferowany system plików z rozwijanego menu “System plików”.
- W rozwijanym menu “Rozmiar jednostki alokacji” użyj domyślnego wyboru.
- W polu „Etykieta woluminu” potwierdź nazwę dysku, która pojawi się w Eksploratorze plików.
- W “Opcjach formatowania” możesz wybrać Szybkie formatowanie.
- Kliknij przycisk ‘Start’, by rozpocząć formatowanie.
- Kliknij przycisk ‘Tak’.
Mac OS 10+
- Przejdź do ‘Aplikacji’, następnie ‘Narzędzi’ i uruchom ‘Narzędzie dyskowe’.
- Z listy po lewej stronie wybierz swój dysk USB.
- Wybierz “Wymaż” z góry, a następnie wpisz “Nazwę” dla dysku i wybierz “Format” (system plików).
- Wybierz “Wymaż”, by rozpocząć formatowanie.
- Wybierz “Gotowe”.
Jak stworzyć bootowalny pendrive USB – nośnik instalacyjny?
Przed instalacją lub reinstalacją systemu operacyjnego należy pamiętać o stworzeniu kopii zapasowej wszystkich danych. Do stworzenia bootowalnego pendrive’a USB będzie potrzebna stabilna łączność z internetem i co najmniej 8 GB miejsca (albo więcej – w zależności od wymagań danego systemu).
Najbezpieczniejszym wyborem będzie pendrive USB o pojemności 64GB. Poniżej prezentujemy, jak w kilku krokach stworzyć bootowalny dysk USB.
Windows 10 Bootable ISO (co najmniej 8 GB miejsca)
- Podłącz pendrive do systemu i w razie konieczności sformatuj do exFAT.
- Ściągnij narzędzie Windows Media Creation dostępne za darmo od Microsoft.
- Podwójnym kliknięciem uruchom plik MediaCreationToolxxxx.exe. W wyskakującym okienku naciśnij ‘Zaakceptuj’.
- Wybierz opcję Utwórz nośnik instalacyjny’ a następnie kliknij ‘Dalej’.
- Wybierz język, architekturę i wersję. W zależności od wymagań systemowych wybierz wersję 64-bitową i/lub 32-bitową. Możesz też wybrać opcję ‘Użyj zalecanych opcji dla tego komputera’.
- Kliknij ‘Dalej’, następnie wybierz dysk flash USB i ‘Dalej’.
- Wskaż pendrive z listy lub kliknij ‘Odśwież listę dysków’ jeśli się nie pojawia. Kliknij ‘Dalej’.
- Pobieranie i instalacja plików zajmie ok. 30 minut. Po jej zakończeniu kliknij ‘Zakończ’.
- Twój pendrive zmieni nazwę na USB-ESD (Electronic Software Delivery) lub podobną – tak wyświetli się na liście dysków ‘Tego komputera’.
macOS Bootable USB (co najmniej 16 GB miejsca)
- Podłącz pendrive do portu i sformatuj dysk do Mac OS Extended (Journaled).
- Dla najnowszych wersji systemu macOS: otwórz ‘Preferencje systemowe’ i przejdź do ‘Aktualizacji oprogramowania’. Wybierz i ściągnij instalator. Możesz też skorzystać z App Store, gdzie znajdziesz wymagany MacOS.
- Po ściągnięciu i otwarciu zamknij instalator. Upewnij się, że instalator znajduje się w folderze Aplikacje.
- W folderze Aplikacje otwórz ‘Terminal’ z folderu Narzędzia.
- Użyj komendy wybranej z poniższych, dopasowanej do Twojego systemu operacyjnego w Terminalu. Pamiętaj, żeby zastąpić “MyVolume” nazwą dysku USB.
Monterey:
sudo /Applications/Install\ macOS\ Monterey.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/MyVolume
Big Sur:
sudo /Applications/Install\ macOS\ Big\ Sur.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/MyVolume
Catalina:
sudo /Applications/Install\ macOS\ Catalina.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/MyVolume
Mojave:
sudo /Applications/Install\ macOS\ Mojave.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/MyVolume
High Sierra:
sudo /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/MyVolume
El Capitan:
sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/MyVolume –applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app
Uwaga: Dla systemów z macOS Sierra i starszych dołącz argument i ścieżkę instalatora –applicationpath, podobną do tej w poleceniu dla El Capitan.
Jak zabezpieczyć pamięć USB flash hasłem?
Wiele systemów operacyjnych obsługuje funkcje szyfrowania. Możesz też poszukać aplikacji zewnętrznych dostawców, które robią to samo. Zanim przejdziesz dalej warto utworzyć kopię zapasową wszystkich danych na dysku.
Poniżej instrukcja, jak zabezpieczyć pamięć flash USB hasłem.
System Windows 10 – z użyciem BitLocker
- Podłącz dysk USB do komputera.
- Otwórz ‘Ten komputer’ i kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę swojego dysku USB.
- Z menu wybierz ‘Włącz funkcję BitLocker’.
- W wyskakującym okienku wybierz ‘Użyj hasła w celu odblokowania dysku’ i dwukrotnie wprowadź hasło. Kliknij ‘Dalej’.
- W następnym oknie zdecyduj o tym, gdzie i jak chcesz otrzymać klucz odzyskiwania, a następnie kliknij ‘Dalej’.
- Wybierz ‘Zaszyfruj cały dysk’, a następnie ‘Dalej’.
- Wybierz opcję ‘Tryb zgodności’ w oknie ‘Wyboru trybu szyfrowania’ i kliknij ‘Dalej’.
- Kliknij ‘Rozpocznij szyfrowanie’, by uruchomić proces.
- By uzyskać dostęp do dysku po jego zaszyfrowaniu, dwukrotnie na niego kliknij i wprowadź hasło.
System Mac OS – z użyciem Narzędzia dyskowego
- Otwórz Narzędzie dyskowe na komputerze Mac, następnie wybierz Widok > Pokaż wszystkie urządzenia. Możesz też kliknąć ikonę Launchpad w Docku i wpisać Narzędzie dyskowe w polu wyszukiwania, a następnie kliknąć ikonę Narzędzie dyskowe.
- W bocznym pasku wybierz urządzenie, które chcesz zaszyfrować.
- W pasku narzędzi kliknij przycisk Wymaż.
- Wprowadź nazwę dysku.
- Kliknij Schemat w menu podręcznym i wybierz „Mapę partycji GUID”.
- Kliknij Format w podręcznym menu i wybierz format zaszyfrowanego systemu plików.
- Wprowadź i potwierdź hasło, a następnie kliknij ‘Wybierz’.
- Kliknij ‘Wymaż’, a następnie ‘Gotowe’.
Jak odzyskać dane z dysku USB flash?
Jeśli zauważyłeś utratę danych z dysku USB, koniecznie natychmiast przestań go używać, odłącz go od urządzenia dopóki nie zaplanujesz odzyskiwania, i unikaj prób kopiowania z niego danych.
Odzyskanie wszystkich usuniętych plików może okazać się niemożliwe, warto jednak spróbować którejś z poniższych procedur, które dają szansę na odzyskanie utraconych danych.
Wiersz polecenia
- Podłącz pamięć USB flash do komputera.
- W menu Start wpisz “cmd” i wciśnij Enter.
- W wierszu polecenia wpisz “chkdsk X: /f” i naciśnij Enter. Pamiętaj, by w miejsce “X” wpisać literę przypisaną dyskowi flash USB.
- Wpisz “ATTRIB -H -R -S /S /D X:*.*” i naciśnij Enter. Pamiętaj, by w miejsce “X” wpisać literę przypisaną dyskowi flash USB.
- Poczekaj na zakończenie procesu.
Po pomyślnym zakończeniu zobaczysz nowy folder na dysku USB z usuniętymi danymi.
Windows – Przywróć poprzednie wersje
Jeśli masz aktywną funkcję Przywracania poprzednich wersji na komputerze z systemem Windows 7 i nowszym, możesz spróbować odzyskać utracone dane z pendrive’a.
- Podłącz pamięć flash USB do komputera.
- W menu Start wpisz “Ten komputer” i wciśnij Enter.
- Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę pendrive’a i wybierz Właściwości.
- Wybierz “Poprzednie wersje”, gdzie znajdziesz listę dostępnych opcji odzyskiwania.
- Wybierz wersję, którą chcesz przywrócić, i kliknij “Przywróć”.
Narzędzia odzyskiwania od dostawców zewnętrznych
Istnieje wiele programów do odzyskiwania utraconych danych. Postaw na godną zaufania aplikację i postępuj zgodnie z instrukcjami.
Pendrive’y USB – podłącz i działaj!
Przenośne pamięci USB to świetny sposób na przechowanie danych z iPhone’ów, smartfonów, tabletów i innych urządzeń. Wystarczy je podłączyć do komputera lub laptopa i przenieść pliki ze sprzętu na nośnik USB.
Jeśli korzystasz z kart pamięci, na pewno przyda Ci się dobry czytnik kart – pomost między komputerami osobistymi a dyskami USB.
Mamy nadzieję, że ten wpis pomógł Ci rozwiązać wszelkie problemy z pendrive’ami USB. Chcesz dowiedzieć się więcej z naszego bloga? A może potrzebny Ci nowy gadżet lub akcesorium? Zapraszamy do kontaktu!