
W dobie cyfryzacji trudno znaleźć gadżet, który nie korzystałby z karty pamięci. Od aparatów cyfrowych aż po najmniejsze smartfony, ten plastikowy drobiazg pozwoli Ci przechować wszystkie dane, których potrzebujesz.
Karty microSD, karty CompactFlash…. wybór kart pamięci jest szeroki. Więcej o różnych kartach przeczytasz w naszym wpisie pt. “Przewodnik kupującego karty pamięci.”
W niniejszym poście pomożemy Ci zrozumieć, jak poprawnie używać kart pamięci i jak o nie dbać, by przedłużyć ich żywotność. Podpowiemy też, jak urządzenia Android, takie jak Twój smartfon albo tablet, mogą wykorzystać kartę pamięci. Dowiedz się wszystkiego o tych kartach tutaj!
Dobre praktyki, których warto się trzymać, korzystając z kart pamięci
Zawsze warto trzymać się zalecanych sposobów postępowania. Poniższe wskazówki pomogą Ci zapewnić kartom pamięci dłuższe działanie i uniknąć typowych problemów.
Sformatuj karty na urządzeniu
Chociaż możliwe jest sfortmatowanie kart pamięci na komputerze, w efekcie możesz nie uzyskać ich pełnej kompatybilności z urządzeniem, w którym zamierzasz ich używać. Formatując karty w docelowym urządzeniu, na przykład aparacie, pozwalasz stworzyć odpowiednie katalogi i ścieżki, którymi urządzenie może łatwo zarządzać.
Unikaj używania tej samej karty w różnych urządzeniach
Nawet jeśli przekładasz karty pomiędzy dwoma aparatami, istnieje ryzyko uszkodzenia danych na nich zapisanych. Aby uniknąć uszkodzenia cyfrowych danych multimedialnych lub potencjalnego nieprawidłowego działania, sformatuj kartę ponownie na nowym urządzeniu. A najlepiej używaj innej karty na każdym urządzeniu.
Nie pozostawiaj danych zbyt długo na karcie
Karty pamięci nie są przeznaczone do długoterminowego przechowywania. W idealnych warunkach karta pamięci bezpiecznie przechowa Twoje dane przez najwyżej 10 lat. Aby dłużej przechowywać dane, należy je skopiować na komputer, a następnie sformatować kartę przed ponownym skopiowaniem na nią wszystkich danych.
Polegaj na czytniku kart

Pomimo możliwości przesyłania danych za pomocą kabla USB, lepiej zainwestować w czytnik kart pamięci, który niezawodnie i bezpiecznie prześle Twoje pliki. Takie urządzenie zmniejszy też ryzyko uszkodzenia danych na karcie oraz umożliwi szybszy ich transfer.
Nie mieszaj
Być może, ze względu na cenę, kusi Cię pomysł użycia karty MicroSD w gnieździe SD urządzenia. Niestety, może to spowodować uszkodzenie karty a nawet zniszczenie danych na niej przechowywanych. Adaptery do tych kart mogą nie być w stanie skutecznie obsłużyć urządzenia, co sprawia, że ta kombinacja nie jest idealna.
Zadbaj o odpowiednią konserwację
Pamiętaj o tym, by karty pamięci, podobnie jak inne urządzenia, były zawsze czyste i suche. Połączenia elektroniczne działają w określonym zakresie temperatur, dlatego nie wystawiaj kart na działanie wysokich temperatur. Upewnij się również, że nie wystawiasz ich na działanie prądów magnetycznych/elektrycznych h3. W ramach ochrony przed działaniem środowiska, rozważ zastosowanie etui na karty pamięci.

Zasady konserwacji kart pamięci dla fotografów
Wiele najnowszych smartfonów odeszło od zewnętrznych kart pamięci i postawiło na alternatywę, tj. przechowywanie w chmurze. Ale karty pamięci nadal są niezbędnym elementem wyposażenia fotografów i kamerzystów.
W tej części naszego wpisu omówimy kilka istotnych faktów dotyczących poprawnej konserwacji i pielęgnacji kart pamięci używanych w aparatach.
Kiedy sformatować kartę?
Poniżej wymieniamy kilka okoliczności, w których należy sformatować czy ponownie sformatować karty pamięci SDHC, SD czy SDXC.
Regularne użytkowanie
Regularnie użytkowane karty pamięci wymagają regularnego formatowania. Zaplanuj formatowanie karty przynajmniej raz na miesiąc – zwłaszcza jeśli robisz sporo zdjęć i często usuwasz lub przesyłasz pliki.
Błędy i problemy
Jeśli podczas korzystania pojawia się błąd karty lub jakikolwiek inny problem, może to oznaczać, że najwyższy czas ją sformatować. Błąd może być wynikiem infekcji wirusem komputerowym, który wkradł się na kartę podczas przesyłania danych albo uszkodzeniem systemu plików.
Zmiana aparatu
Formatowanie karty pamięci jest również zalecane w sytuacji przełożenia jej do innego urządzenia. Sformatuj kartę już w nowym urządzenia, dzięki czemu będzie mu łatwiej ją obsługiwać.
Pożyczanie karty
Dzielenie się jest oznaką troski, ale może też grozić przekazaniem dostępu do własnych danych. Przekazując swoje karty innej osobie, warto dwukrotnie je sformatować. Zapisz na niej obrazy z domeny publicznej, a następnie ponownie sformatuj.
Inny system operacyjny
Sformatuj kartę, gdy zamierzasz używać jej na innym systemie operacyjnym – systemy plików mogą się różnić.

Jak sformatować kartę pamięci SD w aparacie?
Zawsze należy formatować karty pamięci w aparatach, w których planujesz ich używać. Pomaga to uniknąć potencjalnych błędów pamięci masowej i możliwych ścieżek, które prowadzą do uszkodzenia systemu plików. Proces formatowania może się różnić w zależności od marki urządzenia, dlatego zanim zaczniesz, przeczytaj dołączoną instrukcję.
Poniżej przedstawiamy ogólne zalecenia dotyczące formatowania kart w aparacie.
- Upewnij się, że stworzyłeś kopię zapasową danych z karty pamięci.
- Sprawdź, czy aparat jest w pełni naładowany, by uniknąć problemów wynikających ze słabej baterii, a mogących skutkować przerwaniem procedury formatowania.
- Wyłącz aparat, a następnie umieść kartę pamięci w odpowiednim gnieździe.
- Włącz aparat.
- Wybierz Menu aparatu.
- W menu Ustawień wybierz Format i poszukaj opcji formatowania karty pamięci.
- Potwierdź wybór i poczekaj aż aparat sformatuje kartę pamięci.
- Po zakończeniu formatowania wyłącz aparat.
Czy można odzyskać dane ze sformatowanych kart pamięci SD?
Pliki danych nie zostają całkowicie wymazane podczas formatowania karty pamięci SD. Proces ten po prostu usuwa odniesienie do plików i pokazuje je jako puste, aby urządzenie je nadpisało. Możliwe jest odzyskanie danych za pomocą narzędzi programowych do odzyskiwania danych, których użyjesz na komputerze.
Jednak odzyskanie danych z nadpisanej karty pamięci może się okazać niemożliwe. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy regularnie tworzyć kopie zapasowe danych i oznaczać karty pamięci. Ryzyko utraty danych zmniejszysz także, korzystając, jeśli to tylko możliwe, z wielu kart z pamięcią nie większą niż 32 GB lub 64 GB.

Pielęgnacja kart pamięci
Dbałość o karty pamięci to nie tylko formatowanie ich w aparacie. Poniżej zebraliśmy kilka szczególnie wartościowych praktyk, z pomocą których wydatnie wydłużysz czas działania swoich kart i zadbasz o ich optymalną wydajność.
Ryzyko błędu
Jeśli przypadkiem usunąłeś zdjęcia albo na ekranie aparatu pojawił się błąd, natychmiast zaprzestań używania urządzenia. Ten prosty krok uchroni Cię przed utratą danych czy ich nadpisaniem. Utracone zdjęcia odzyskasz później z pomocą narzędzia do odzyskiwania danych.
Wyłączaj aparat przed wyjęciem karty
Choć technologia poszła wystarczająco naprzód, by nie fundować Ci porażenia prądem za każdym razem, gdy wyjmujesz kartę pamięci, dobrym zwyczajem jest nadal wyłączenie aparatu zanim to zrobisz. Osobiście nie zalecamy jednak wyłączania aparatu i wyciągania karty bezpośrednio po zrobieniu zdjęć czy nakręceniu filmu.
Nie usuwaj na aparacie
Jeśli potrzebujesz usunąć zdjęcia czy inne dane z karty pamięci umieszczonej w aparacie fotograficznym, postaraj się robić to na komputerze lub laptopie. Usuwanie obrazów bezpośrednio z poziomu aparatu powoduje utworzenie pustych kieszeni w systemie plików, które aparat będzie następnie próbował wypełnić. Może to potencjalnie spowodować nadpisanie, którego należy unikać.
W ramach najlepszej praktyki zawsze przesyłaj obrazy na komputer i tam usuwaj niepotrzebne dane. Umożliwi to również usunięcie nadmiarowych zdjęć.
Wysuwaj kartę
Zdecydowanie zalecamy korzystanie z wysoce wydajnych czytników kart zamiast podłączania się bezpośrednio do komputera. Po zakończeniu pracy z kartami pamięci, pamiętaj, by je wysunąć – pomoże to uniknąć uszkodzenia danych. Żeby to zrobić, najczęściej wystarczy kliknięcie prawym przyciskiem myszy i wybranie opcji “Wysuń”.
Nie zapomnij o pełnej baterii
Zawsze sprawdzaj, czy w pełni naładowałeś akumulator aparatu. W ten sposób zmniejszysz ryzyko rozładowania się aparatu w samym środku sesji. W przypadku nagłego wyłączenia się aparatu podczas zapisywania danych ryzykujesz ich utratę. Daj też zawsze kartom dość czasu na zapisanie danych przed wyłączeniem aparatu. I nigdy nie usuwaj kart, gdy aparat jest włączony.
Szybcy i wściekle wydajni
Dopasuj kartę pamięci do zadań, które jej wyznaczysz. Do nagrań wideo, zdjęć seryjnych i podobnych wymagających spraw potrzebna Ci karta, która pozwala na szybkie przesyłanie danych. Jeśli karta powoduje opóźnienia, może to oznaczać, że ma zbyt niską prędkość przesyłania albo wymaga sformatowania.

Nie zapychaj
Może wolałbyś przed przerzuceniem się na kolejną kartę najpierw do końca wypełnić poprzednią? Niestety, takie działanie może wywołać błąd, który z kolei spowoduje uszkodzenie karty. Staraj się podczas robienia zdjęć mieć na względzie rozmiar karty. Większość aparatów informuje, gdy zbliżasz się do limitu pojemności karty.
Smartfony, tablety, karty pamięci
Drobne urządzenia przerzucają się z zewnętrznych form pamięci na przechowywanie w chmurze. Nadal jednak istnieją gadżety obsługujące karty pamięci i wyposażone w dedykowane gniazda albo gniazda dzielone z kartami SIM.
Czym jest opcja pamięci wewnętrznej lub zewnętrznej w smartfonach?
Nie wszystkie telefony komórkowe umożliwiają wykorzystanie karty pamięci jako pamięci wewnętrznej. Ale jeśli jest to możliwe, zyskujesz okazję do używania karty jako wewnętrznej pamięci telefonu. Opcja pamięci wewnętrznej pozwala na zapisywanie aplikacji, danych i procesów w tle, tym samym zwalniając natywną pamięć telefonu i umożliwiając mu wydajniejsze działanie.
W takim wypadku wyjęcie karty funkcjonującej jako pamięć wewnętrzna telefonu może spowodować, że ten nie będzie działał poprawnie. Co więcej, po przypisaniu jej jako pamięci wewnętrznej telefon komórkowy zapisuje i odczytuje kartę na swój sposób, co oznacza, że inne urządzenia nie będą mogły z niej korzystać.
Opcja pamięci zewnętrznej oznacza, że karta jest używana w ograniczony sposób – do przechowywania danych takich jak Twoje dokumenty, pliki muzyczne i inne. Pozwala to na łatwe przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami, które byłoby niemożliwe w przypadku pamięci wewnętrznej.

Jak ustawić kartę jako pamięć wewnętrzną lub zewnętrzną?
Do użycia jako pamięć wewnętrzna na urządzeniu z systemem Android najlepiej nadaje się szybka karta pamięci. Sprzęt powinien powiadomić Cię, jeśli prędkość karty jest za niska do tego zadania.
Po zainstalowaniu karty pamięci w urządzeniu na ekranie pojawi się powiadomienie z opcją Ustawień. Wybierz, czy chcesz ustawić kartę jako pamięć wewnętrzną czy zewnętrzną. W przypadku pamięci wewnętrznej masz możliwość późniejszej migracji danych – wystarczy, że przejdziesz do menu Ustawień, następnie opcji Pamięć i USB, a wreszcie Karty SD, gdzie wybierzesz Migrację danych.
W przypadku przenośnych kart pamięci po skonfigurowaniu zostanie wyświetlona opcja Eksploruj do przesyłania danych. Alternatywnie, możesz otworzyć Menedżera plików, przechodząc do menu Ustawień, a następnie Przechowywania i USB i wreszcie karty.
Gotowi, do transferu, start!
Karty pamięci, czy to karty SDXC, czy karty Compact Flash, pozwalają Ci przechowywać ważne wspomnienia i dzieła. Odpowiednie gadżety ochronne do ich przechowywania oraz prawidłowa konserwacja umożliwią Ci korzystanie z nich przez długie lata.
Potrzebna Ci nowa karta pamięci lub nowy gadżet na taką kartę? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dokonać najlepszych wyborów!