
Żyjemy w świecie zorientowanym na technologię, w którym rozwiązania smart stanowią nieodzowną część naszej codzienności. Nowoczesne technologie, takie jak smartfony i oczywiście smartwatche, pomagają ludziom poruszać się w codziennym życiu oraz dokonywać szybkich wyborów i podejmować działania.
Jeśli więc właśnie wymieniłeś swój tradycyjny zegarek na nowoczesny smartwatch, witaj w świecie nowych technologii. Liczniki kroków i spalonych kalorii, śledzenie dystansu, monitory tętna i snu oraz różnorodne powiadomienia to wszystko nowe funkcjonalności.
Najpewniej jesteś ogromnie podekscytowany swoim nowym gadżetem i nie możesz się doczekać, by zacząć go używać. Ale nowe technologie generują też nowe problemy.
Czy wiesz, jak odpowiednio obchodzić się ze smartwatchem? Jak go połączyć z telefonem? I jak skonfigurować albo zainstalować przydatne aplikacje?
Jeśli czujesz się zagubiony i nie wiesz, jak postępować ze swoim smartwatchem, nie martw się. W tym przewodniku zebraliśmy najczęściej spotykane problemy ze smartwatchami oraz przykłady ich rozwiązań. Od zalecanych ustawień po instalację aplikacji i wiele więcej – oto przewodnik po tym, na co należy zwrócić uwagę podczas konfiguracji Twojej nowej elektroniki smart.
Kupiłeś smartwatch. I co teraz?
Trzymasz nowiutki smartwatch w dłoniach i nie bardzo wiesz, co teraz? Po pierwsze, by móc w pełni wykorzystać jego funkcje, musisz połączyć smartwatch ze swoim smartfonem. Każdy smartwatch do prawidłowego działania wymaga połączenia przez Bluetooth ze smartfonem lub tabletem w swoim otoczeniu.
Pamiętaj, że nie każdy smartwatch będzie kompatybilny z danym smartfonem. Niektóre smartwatche wyposażono w specyficzny system operacyjny, przez co nie będą działały z urządzeniami innej marki. Z drugiej strony, większość smartwatchy współpracuje z urządzeniami Android/iOS, a nawet z obydwoma systemami operacyjnymi.
Jak sparować smartwatch z telefonem z systemem Android?

Parowanie smartfonu z Androidem ze smartwatchem nie jest trudne. Wszystko, co należy zrobić, to postępować zgodnie z instrukcją poniżej:
- Otwórz sklep Google Play i ściągnij aplikację Wear OS (nowa wersja aplikacji Android Wear) albo Galaxy Wearable (jeśli posiadasz urządzenie Samsung Galaxy Watch lub Samsung Galaxy Gear) na swój smartfon.
- Następnie otwórz aplikację Wear OS. Pojawi się lista urządzeń. Wybierz nazwę swojego smartwatcha.
- Uzyskasz kod parowania zarówno na smartwatch, jak i telefon.
- Kliknij przycisk ‘Paruj’ (“Pair”) (na obydwu urządzeniach smart).
- Zaloguj się do swojego konta Google
- Potwierdź warunki i uruchom wszystkie powiadomienia.
Jeśli posiadasz opaskę Fitbit, procedura parowania jej z telefonem jest równie nieskomplikowana:
- Włącz swój Fitbit.
- Włącz łączność Bluetooth na smartfonie.
- Ściągnij aplikację Fitbit na telefon i uruchom ją.
- Wybierz urządzenie Fitbit.
- Wybierz Ustawienia (Set up) i stwórz konto.
- Po uzupełnieniu profilu sparuj opaskę Fitbit ze swoim smartfonem.
Po zakończeniu procesu parowania możesz w pełni korzystać ze wszystkich funkcji swojego smartwatcha.
Jak połączyć smartwatch z systemem Wear OS z iPhone’em?
Czy da się sparować iPhone ze smartwatchem z systemem Wear OS? Tak i jest to całkiem prosty proces. Po pierwsze, sprawdź koniecznie, czy Twój iPhone ma iOS 9 lub nowszy. Następnie postępuj zgodnie z wytycznymi, by skutecznie sparować smartwatch Android z Apple iPhone:
- Ściągnij bezpłatną aplikację Wear OS na iPhone
- Wybierz język i wyraź zgodę na warunki na smartwatchu
- Otwórz aplikację Wear OS na iPhone’e
- Wybierz model smartwatcha z listy na telefonie
- Sprawdź kody parowania i kliknij ‘Paruj’ (‘Pair’) na obu urządzeniach
- Następnie sprawdź kolejne kody i kliknij ‘Kontynuuj’ (‘continue’) na iPhone’ie
- Włącz powiadomienia itp.
Czas skonfigurować Twój smartwatch

Po sparowaniu smartwatcha z telefonem czas go skonfigurować i zacząć poprawnie używać. Odpowiednia konfiguracja smartwatcha pozwoli Ci sprawnie korzystać z wszystkich jego funkcji i uniknąć problemów. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem używania smartwatcha.
Jak włożyć i aktywować kartę SIM?
Istnieją dwa typy smartwatchy i dwie metody umieszczania karty SIM.
Zanim zaczniesz sprawdź, gdzie w Twoim zegarku znajduje się miejsce na kartę.
- Karta SIM w tylnym panelu smartwatcha:
- Użyj śrubokrętu lub cienkiego kawałka plastiku, by otworzyć tylny panel smartwatcha.
- Zdejmij panel i umieść kartę SIM w przeznaczonym na nią miejscu.
- Upewnij się, że karta jest włożona złotym chipem do dołu.
- Zamknij panel i włącz urządzenie.
- Karta SIM w bocznym panelu smartwatcha:
- Unieś osłonę (plastikową lub gumową) i wysuń szufladkę karty SIM.
- Umieść kartę SIM na tacce.
- Upewnij się, że karta jest skierowana do góry.
- Wsuń szufladkę do środka urządzenia i zamknij osłonę.
- Teraz możesz bezpiecznie uruchomić smartwatch.
Po umieszczeniu karty SIM odpowiednio w smartwatchu aktywuj ją, wykonując czynności podane poniżej:
- Najpierw, w celu aktywacji karty SIM do smartwatcha skontaktuj się ze swoim operatorem telefonii komórkowej, u którego uzyskasz nowy link eSIM.
- Po otrzymaniu linku skopiuj adres URL i wklej go w smartfonie (Upewnij się, że telefon i smartwatch są ze sobą sparowane). Umieść dane swojej karty SIM w wyszukiwarce. Zaakceptuj warunki i przejdź dalej.
- Przeglądarka przekieruje Cię na stronę, gdzie musisz wpisać 6-cyfrowy Jednorazowy Kod PIN, otrzymany na urządzenie.
- Wprowadź kod PIN (OTP code) – teraz Twój smartwatch jest gotów do działania. (Niektóre smartwatche wymagają restartu.)
Jak włączyć smartwatch?

Choć wydaje się to super proste, na wszelki wypadek lepiej przeczytaj, jak powinno się włączać smartwatch:
- W celu uruchomienia smartwatcha, naciśnij przycisk zasilania na urządzeniu (Sprawdź w instrukcji, gdzie jest włącznik/wyłącznik Twojego modelu). Przytrzymaj przycisk przez ok. 5 sekund. Przed próbą jego włączenia nie zapomnij sprawdzić, czy Twój smartwatch jest naładowany.
Jak zresetować smartwatch?
Najpewniej Twój smartwatch przez większość czasu będzie działał bez zarzutu, ale i tak warto wiedzieć, jak go w razie wypadku zresetować.
Przywrócenie ustawień fabrycznych pozwala powrócić do początkowych ustawień smartwatcha. Reset pomaga rozwiązać problemy z oprogramowaniem, jak również przygotować urządzenie do użytku przez nową osobę. Reset to też jedyny sposób połączenia smartwatcha z nowym smartfonem.
Pamiętaj, że w takiej sytuacji wszystkie dane ze smartwatcha zostają usunięte na stałe: dotyczy to ściągniętej muzyki, danych osobowych, wszystkich personalizacji smartwatcha oraz zainstalowanych aplikacji. Dane połączone z serwerami Google będą nadal dostępne na Twoim koncie Google.

W celu zresetowania urządzenia postępuj zgodnie z poniższą prostą instrukcją:
- Włącz zegarek i kliknij w Ustawienia (Settings)
- Przewiń w dół do Systemu
- W części System znajdź opcję Rozłącz i resetuj (Disconnect and reset). Kliknij w nią.
- Naciśnij Gotowe (Done), by przywrócić ustawienia fabryczne.
- Procedura resetu może potrwać do kilku minut.
- Usuń smartwatch z listy urządzeń Bluetooth swojego smartfonu.
Pamiętaj: Przywrócenie ustawień fabrycznych smartwatcha nie usunie aplikacji ze smartfonu.
Twoje urządzenie jest gotowe do użytku! Co Twój smartwatch właściwie potrafi?

Twój smartwatch jest już włączony i sparowany z telefonem – czas zacząć z niego korzystać! Poniżej kilka fajnych rzeczy, które możesz z nim zrobić.
Wszystkie smartwatche oferują zestaw standardowych funkcji, takich jak:
- Powiadomienia: Smartwatch pokazuje powiadomienia z telefonu wprost na Twoim nadgarstku, by przypomnieć Ci o ważnych zadaniach. Używając aplikacji Wear OS na telefonie, zdecydujesz, które z powiadomień zobaczysz na smartwatchu.
- Pisz smsy ze smartwatcha lub odpowiadaj na wiadomości za pomocą głosu: Będziesz zawsze na bieżąco z mailami – smartwatch pozwala czytać i odpowiadać na maile i wiadomości. System operacyjny Wear OS obsługuje dyktowanie, dzięki czemu nie musisz nawet pisać odpowiedzi na email.
- Sprawdzaj swoje media społecznościowe: Używając smartwatcha, nigdy nie przegapisz aktualizacji na platformach społecznościowych. Smartwatch pozwala nie tylko na dostęp do kont w mediach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram, ale także na ich uaktualnianie.
- Śledzenie aktywności fizycznej: Smartwatche są wyposażone we wbudowany GPS oraz monitor tętna i krokomierz, który zmierzy i policzy wszystkie Twoje kroki. Dzięki GPS określą Twoje położenie i wyślą alerty dotyczące lokalizacji.
- Znajdowanie smartfonu: Często smartwatch ma funkcję lokalizacji telefonu. Połącz zegarek ze smartfonem, a będziesz mógł w razie potrzeby sprawić, że zadzwoni. Zgubiłeś telefon? Wystarczy nacisnąć przycisk na smartwatchu, by błyskawicznie go odnaleźć.
Jak instalować aplikacje na smartwatchu?

Dzięki aplikacjom na Wear OS możesz za pomocą smartwatcha monitorować swój stan zdrowia, dokonywać płatności, ustawiać alarmy, mierzyć odległość, nawigować po mapach i zarządzać wszystkimi swoimi działaniami.
Pozostaje kwestia tego, jak ściągać i instalować aplikacje na smartwatch. Mamy dobre wieści: to prosty i szybki proces. Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne wskazówki, które umożliwią Ci instalowanie aplikacji na smartwatchu:
- Upewnij się, że Twój smartwatch jest podłączony – urządzenie wymaga dostępu do sieci Wi-Fi.
- Możesz instalować aplikacje na smartwatch z poziomu komputera – w sklepie Google Play jest specjalna sekcja Wear OS. Wybierz aplikację, kliknij “Zainstaluj” i wybierz zegarek jako urządzenie docelowe (Jest to możliwe tylko dla aplikacji uaktualnionych do Wear OS 2.0 i wyżej).
- Możesz też instalować aplikacje bezpośrednio ze smartwatcha. Otwórz Sklep Play na smartwatchu i przewijaj dostępne tam aplikacje. Po znalezieniu odpowiedniej, kliknij na nią i naciśnij przycisk “Zainstaluj”.
- Miej kontrolę nad powiadomieniami z aplikacji: nie musisz otrzymywać powiadomień z każdej aplikacji na telefonie – po prostu zmień „Powiadomienia zegarka” w aplikacji Wear OS na swoim smartwatchu. Zdecyduj, powiadomienia z których aplikacji będą wyświetlane na Twoim smartwatchu.
(Krótki) Czas działania baterii smartwatcha
Smartwatch to taki kompaktowy telefon komórkowy. Wyświetla powiadomienia z aplikacji i dane dotyczące aktywności albo lokalizację GPS. A wszystkie te funkcje mocno zużywają jego baterię. Bateria przeciętnego smartwatcha działa mniej-więcej jeden dzień, musisz więc być gotowy na conocne ładowanie zegarka. Dlatego tak ważna jest wiedza, jak robić to poprawnie.
Jak i kiedy ładować smartwatch?

Kieruj się poniższymi wskazówkami, a szybko i bezproblemowo naładujesz baterię smartwatcha:
- Unikaj ładowarek od firm zewnętrznych oraz tanich zamienników. W ten sposób szybko naładujesz zegarek, nie obciążając nadmiernie jego baterii.
- Wyłącz smartwatch przed rozpoczęciem ładowania. Staraj się ładować go do pełna w nocy, gdy go nie używasz. Jeśli smartwatch pozostaje włączony, pamiętaj o odłączeniu go od ładowarki natychmiast po uzyskaniu 100% mocy.
- Dobrym nawykiem, pomagającym oszczędzać baterię, jest ładowanie smartwatcha jeszcze zanim poziom mocy spadnie poniżej 5%. Nie używaj urządzenia, gdy jego bateria jest bliska rozładowania (2,5% lub mniej).
- Dbaj o to, by bateria smartwatcha nie rozładowywała się zupełnie. Nie przechowuj zegarka z całkiem rozładowaną baterią. Jeśli nie zamierzasz korzystać z niego przez dłuższy czas, pozostaw go z baterią naładowaną do ok. 50%.
- Zawsze ładuj smartwatch w odpowiedniej temperaturze. Jeśli podczas ładowania smartwatch zbytnio się nagrzeje, natychmiast go odłącz.
Jak naładować smartwatch bez ładowarki?
Straciłeś ładowarkę do smartwatcha albo zapomniałeś jej zabrać, a poziom baterii niebezpiecznie się obniża?
Nie panikuj!
Są sposoby, by naładować smartwatch bez ładowarki. Wystarczy użyć kabla USB z zestawu i podłączyć go do portu USB laptopa, komputera stacjonarnego czy urządzenia o niskim poborze prądu.
Ładowanie bez ładowarki może następować wolniej, ale jest bezpieczne dla smartwatcha. Możesz też użyć ładowarki sieciowej 5V z certyfikatem UL.
Zadbaj o elegancki wygląd i bezpieczeństwo smartwatcha z pomocą MyTrendyPhone
Teraz, gdy już wiesz, jak rozwiązać najbardziej typowe problemy, warto dodatkowo ulepszyć swój smartwatch, dobierając do niego praktyczne akcesoria. Zapewnij mu dobrą ochronę formie świetnego etui i zabezpieczenia ekranu. Wybierz nowe paski, które nadadzą Twojemu smartwatchowi wyjątkowy wygląd i charakter!
Nie zapomnij o stacji dokującej do wygodnego, indukcyjnego ładowania smartwatcha. Pożegnaj się z plączącymi się kablami i przyzwyczaj do naprawdę szybkiego ładowania!
Jeśli rozważasz zakup nowego smartwatcha, sprawdź nasze zestawienie 10 najlepszych smartwatchów.
Jeśli chętnie poznasz kolejne wskazówki i sztuczki usprawniające obsługę smartwatcha, śledź nasz blog i zapoznaj się z naszymi pozostałymi przewodnikami po techno-nowinkach!