
Smartfony i inne gadżety stały się integralną częścią naszej codzienności do tego stopnia, że ich rozładowanie potrafi całkowicie zburzyć nasze plany. Nawet smartfony z baterią o dużej pojemności mogą nagle przestać działać, jeśli zapomni się je wcześniej naładować.
Konieczność użycia powerbanku nieraz pojawia się nagle. Niespodziewane zwarcie w instalacji czy brak źródła zasilania w długiej podróży to okoliczności, w których powerbank okazuje się nadzwyczaj pomocny, zapewniając niezbędną moc Twoim cyfrowym kompanom.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów powerbanków, które wyraźnie się od siebie różnią. Jeśli interesuje Cię, jak wybrać powerbank odpowiedni dla Twojego iPhone’a czy ulubionego tabletu, przeczytaj ten wpis.
Z naszego poradnika dowiesz się, jak dobrać najlepszy powerbank do swoich potrzeb. Poznasz przy okazji najważniejsze funkcje i cechy powerbanków warte wzięcia pod uwagę oraz takie, na które warto postawić w pierwszej kolejności.
Najważniejsze kwestie do przemyślenia przy zakupie powerbanku

Wszystkie powerbanki posiadają pewne funkcje i parametry. W tej części artykułu dokładnie je omówimy. Dzięki zrozumieniu różnic w specyfikacjach danych modeli szybciej podejmiesz sensowną decyzję zakupową.
Wybierz powerbank o odpowiedniej pojemności do ładowania urządzeń
Liczba miliamperogodzin (mAh) pozwoli Ci poznać pojemność powerbanku. Ta wartość pomoże Ci ustalić, ile mocy możesz uzyskać. Większa pojemność ładowania to wyższa wartość mAh.
Najnowsze modele smartfonów iPhone i Android wyposaża się w pojemne baterie ponad 3500 mAh. By je w pełni naładować, potrzebny jest powerbank o pojemności co najmniej 5000 mAh. Z kolei pojemność baterii w tabletach często przekracza 5000 mAh. Nieduża bateria powerbanku na niewiele mu się przyda.
Postaw na taką pojemność zewnętrznej baterii, jaka ma szansę sprawdzić się w praktyce przy Twoich gadżetach i urządzeniach. Pomyśl, jakie sprzęty będziesz nią ładować i ilu pełnych cykli ładowania od niej oczekujesz.
Wybierz odpowiednią prędkość ładowania i oszczędź czas
Specyfikacje powerbanków zawierają dwie informacje o mocy ładowania, opisane jako zasilanie wejściowe i moc wyjściowa. Zasilanie określa, ile czasu bateria powerbanku potrzebuje, by się sama naładować. Moc wyjściowa to z kolei szybkość ładowania urządzeń przez powerbank.
Napięcie (V) oraz natężenie (A) decydują o mocy ładowania przenośnej baterii. Napięcie reguluje proces ładowania, a natężenie prądu przekłada się na szybkość ładowania. Poniższa tabela w uproszczeniu pokazuje prędkości ładowania, pomagając dokonać wyboru.
Wolne ładowanie | 5V/1A |
Średnie ładowanie | 5V/2A |
Szybkie ładowanie Fast Charge | 5V/2,4A |
Szybkie ładowanie Quick Charge | 9V/3A |
Szybkie ładowanie Fast Charge to najczęściej spotykana opcja. Zapewnia ona prawie taką samą moc wyjściową jak gniazdka ścienne i jest chętniej wybierana w stosunku do swoich wolniejszych odpowiedników.
Choć modele z funkcją szybkiego ładowania Quick Charge oferują najszybsze ładowanie na rynku, nie są kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami, w szczególności z iPhone’em. Powerbanki muszą mieć specjalne porty ładowania Quick Charge, a sprzęty – obsługę technologii Quick Charge, by móc skorzystać z tej szczególnej szybkości.
Wybierz powerbank w odpowiednim rozmiarze, który łatwo zabierzesz ze sobą
Powerbanki określa się mianem przenośnych baterii czy ładowarek, ale warto zauważyć, że te o większej pojemności, zdolne do ładowania kilku urządzeń jednocześnie, a także posiadające inne, specyficzne funkcje często są zdecydowanie większe, co wpływa na naszą wygodę.
Na szczęście dzięki zaawansowaniu technologicznemu możemy cieszyć się pojemnymi powerbankami w kompaktowych rozmiarach.
Jeśli masz problem z wyborem powerbanku odpowiedniego do Twojego telefonu, weź pod uwagę nie tylko jego pojemność i moc ładowania, ale też wymiary i poręczność. Minipowerbanki oraz powerbanki o smukłej budowie będą szczególnie atrakcyjne dla osób, dla których lekkość i wygoda są priorytetem.
Wybierz odpowiednią liczbę portów i podziel się mocą
Liczba portów USB w powerbanku jest zależna od jego wymiarów i pojemności. Duże przenośne baterie o sporej pojemności częściej będą wyposażone w kilka portów ładowania. Sprawdzą się one idealnie, gdy potrzebujesz naładować więcej niż jedno urządzenie, a większość z nich pozwoli Ci to zrobić w jednym czasie.
Decydując się na powerbank z kilkoma portami, sprawdź moc wyjściową każdego z nich. Moc w porcie przekłada się bezpośrednio na czas potrzebny do naładowania urządzenia.
Warto jeszcze zauważyć, że przy jednoczesnym ładowaniu kilku urządzeń powerbank nieraz nie zapewnia dużej mocy we wszystkich portach. Równoczesne ładowanie może wówczas spowodować spowolnienie całego procesu.
Wybierz baterię odpowiedniego typu, która da Ci najwięcej
Aktualnie baterie korzystają z dwóch głównych technologii. Akumulatory litowo-jonowe to akumulatory o dużej gęstości mocy, zazwyczaj bez efektu pamięci. Ponieważ z czasem tracą one swoją wydajność, są one zwykle znacznie tańsze niż powerbanki litowo-polimerowe.
Baterie litowo-polimerowe to najlepsza opcja, jeśli chodzi o powerbanki. Takie akumulatory, choć stosunkowo drogie w porównaniu z bateriami litowo-jonowymi, wydają się być bardziej elastyczne i wytrzymałe.
Jest wiele akumulatorów litowo-polimerowych, które są niskoprofilowe i lekkie. Te akumulatory mają mniejsze ryzyko wycieku elektrolitów i będą działać znacznie dłużej niż inne.
Postaw na dodatkowe funkcje i w pełni wykorzystaj potencjał powerbanku

Powerbanki to w gruncie rzeczy zewnętrzne baterie, które przechowują energię elektryczną dla Twoich urządzeń. Dlatego muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia.
Mile widziane są także wszelkie dodatkowe funkcjonalności, dzięki którym Twój powerbank posłuży do czegoś więcej niż tylko podładowywania sprzętów. Niektóre przenośne ładowarki posiadają liczne praktyczne funkcje, dzięki którym są jeszcze bardziej przydatne.
W tej części omówimy niektóre z dodatkowych funkcji, na które powinieneś zwrócić uwagę, wybierając powerbank.
Zabezpieczenia i funkcje ochronne zapewniające bezpieczne i wydajne ładowanie
Zdarza się, że podłączasz urządzenie do powerbanku i o nim zapominasz. Powerbank o wysokiej pojemności kontynuuje ładowanie, mimo że urządzenie jest już w pełni naładowane.
Jeśli zależy Ci na sprawności sprzętów, chroń je przed przeładowaniem. Choć wiele smartfonów i innych gadżetów ma wbudowane technologie zabezpieczające, dobrym pomysłem jest zdecydować się na taki powerbank, który posiada własne zabezpieczenia.
Postaw na takie funkcje, które chronią przed przepięciami, przetężeniami, przeładowaniem i całkowitym rozładowaniem. Poszukaj także certyfikatów bezpieczeństwa na opakowaniu, aby upewnić się, że Twoje nowe gadżety są zgodne ze standardowymi protokołami bezpieczeństwa.
Kable do powerbanków, które będą pasowały do wszystkich urządzeń
Wydaje się to oczywiste, ale możliwe, że całkowicie o tym zapomnisz. Kupując przenośną ładowarkę, sprawdź, czy ma w zestawie kable i czy są one kompatybilne z Twoimi urządzeniami.
Jeśli zamierzasz ładować swój iPhone, konieczny będzie przewód kompatybilny z iPhone’ami. Podobnie, szybkie powerbanki z obsługą Fast Charge wymagają kabla Lightning do szybkiego ładowania. Przyjrzyj się też swoich kablom USB. Kabel USB do ładowania od Twojego laptopa będzie się różnił od tego od tabletu.
Poszukaj kabli z odczepianymi magnetycznie złączami Lightning, Type-C i MicroUSB. Skutecznie pomogą zminimalizować plątaninę przewodów bez ograniczania zakresu zastosowań powerbanku.
Kolejnym przewodem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest kabel do ładowania samego powerbanku. Pamiętaj, że w różnych krajach napotkasz różne gniazdka. Kabel do ładowania Twojego powerbanku może więc nie sprawdzić się na wyjeździe. W takiej sytuacji wybawieniem okazuje się uniwersalny adapter podróżny.
Diody LED i wyświetlacze, które informują o niskim stanie baterii
Powerbanki, podobnie jak wiele innych urządzeń elektronicznych, muszą być naładowane, by być gotowymi do pracy. Rozważ zakup powerbanku ze wskaźnikami LED lub wyświetlaczem, które poinformują Cię, gdy powerbank będzie potrzebował naładowania.
Noszenie ze sobą nie w pełni naładowanego albo wręcz kompletnie rozładowanego powerbanku nie ma za wiele sensu. Diody ostrzegawcze poinformują Cię, ile mocy pozostałej w baterii ładowarki możesz jeszcze wykorzystać.
Przenośna ładowarka z ogrzewaczem dłoni w sam raz na zimne dni
Powerbank, który nie tylko naładuje aparat na rodzinnej wycieczce, ale przyda się jeszcze do czegoś innego, to zawsze ciekawy gadżet. Są na przykład modele zaopatrzone w ogrzewacz dłoni. Taki dodatek wyróżni powerbank spośród innych, czyniąc z niego wielozadaniowe urządzenie.
Powerbank do wygodnego ładowania bezprzewodowego
Do najnowszych technologii na rynku smartfonów należy ładowanie w standardzie Qi. Ta funkcja pozwala bezprzewodowo naładować smartfon, tym samym eliminując problemy typowe dla tradycyjnego ładowania.
Nowoczesne powerbanki oferują ładowanie bezprzewodowe urządzeń z Qi – to jedna z ich dodatkowych funkcji.
Solarne powerbanki – energia słońca na wyciągnięcie dłoni
Jeśli jesteś miłośnikiem wędrówek i przygód z dala od cywilizacji, solarny powerbank będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Solarne powerbanki są nie tylko przyjazne środowisku, ale też często mogą się pochwalić wyjątkowo wytrzymałą konstrukcją.
Gadżety przeznaczone do użytku na zewnątrz są solidnie zbudowane, a dzięki temu bardziej trwałe i odporne na niesprzyjającą pogodę. Często posiadają dodatkowe funkcje, takie jak na przykład latarka LED. Z drugiej strony, obecność tylu funkcji nieraz skutkuje potencjalnie większymi gabarytami takiego powerbanku.
Spersonalizuj swój powerbank i stwórz unikatowy gadżet
Kupując nowy powerbank, nie gódź się na nudny styl w metalu i opatrzonej czerni. Zapewnij swojej przenośnej ładowarce niepowtarzalny wygląd, korzystając z naszej usługi personalizacji obudowy w 2 minuty.
Zaprojektuj wyjątkową obudowę powerbanku z ulubionym zdjęciem czy grafiką w trzech prostych krokach.
Krok 1: Jako Urządzenie wybierz Gadżety.
Krok 2: Wybierz Typ Gadżetu i Model Gadżetu.
Krok 3: Wgraj zdjęcie.
Przed zakończeniem procesu sprawdź, jak będzie wyglądał Twój powerbank w oknie podglądu. Kliknij Kup, a Twój spersonalizowany powerbank zaraz będzie gotowy. To także świetny pomysł na prezent!
Niezbędna moc poza domem
Podsumujmy najważniejsze kwestie do rozważenia podczas poszukiwań najlepszego powerbanku dla Twoich sprzętów:
- Pojemność baterii. Postaw na akumulator o większej pojemności niż bateria ładowanego urządzenia. W ten sposób zagwarantujesz sobie przynajmniej jedno pełne ładowanie.
- Szukaj mocy wyjściowej rzędu 5V/2.4A dla szybkiego ładowania Fast Charge albo 9V/3A dla szybkiego ładowania Quick Charge.
- Upewnij się, że powerbank z Quick Charge ma odpowiednie porty i kable. Sprawdź też, czy Twoje urządzenie na pewno obsługuje technologię Quick Charge.
- Jeśli to tylko możliwe, wybierz powerbank z baterią litowo-polimerową, która będzie trwalsza.
- Zdecyduj się na powerbank z certyfikatami bezpieczeństwa i funkcjami ochronnymi, takimi jak zabezpieczenie przed przepięciem, przetężeniem, przeładowaniem i całkowitym rozładowaniem.
- Weź pod uwagę kwestię wygody transportu i to, w jakim celu będziesz głównie używać swojego powerbanku. Wybierz taki, który pasuje do Twojego stylu życia i sposobu funkcjonowania.
- Szukaj diod LED lub ekranów, które ostrzegą Cię, gdy Twoja mała elektrownie będzie potrzebować prądu.
Szukasz czegoś więcej?
Teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę, kupując powerbank. Musisz się pewnie zastanawiać, jaki konkretnie model wybrać? Nie martw się! Pomożemy Ci. Przejdź do naszego postu Top 10 – Powerbanki, które dadzą Ci niezbędną moc w 2021 i wybierz powerbank, który najlepiej Ci posłuży, nie pozwalając baterii Twojego smartfonu na rozładowanie.
Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz poznać więcej opcji, zobaczyć nowe powerbanki i inne gadżety smart, które usprawnią i uprzyjemnią Twoją codzienność!