
Aplikacja aparatu w smartfonie staje się coraz lepsza, a nowe systemy aparatów – coraz doskonalsze. Dlaczego więc fotografia telefonem miałaby ciągle wyglądać jak lata temu?
Warto rozważyć kurs fotografii telefonem, ale można też skorzystać z naszych porad i podpowiedzi, by skutecznie przenieść swoje umiejętności na zupełnie nowy poziom.
W tym wpisie pomożemy Ci lepiej poznać system kamer Twojego smartfonu i przedstawimy najważniejsze zalecenia dotyczące fotografii mobilnej. Podzielimy się też naszymi ulubionymi pomysłami do wykorzystania w domu i na wyjeździe.
Co znajdziesz w smartfonie?
Zanim wyruszysz w podróż w świat fotografii telefonem, musisz wiedzieć, na czym dokładnie stoisz. Aparaty i aplikacje w smartfonach potrafią bowiem naprawdę znacząco się od siebie różnić.
iPhone’ografia vs. Androidowe talenty
Najważniejszym narzędziem fotografii smartfonem jest oczywiście sam telefon komórkowy. W tej kwestii mamy wybór głównie pomiędzy iPhone’em a smartfonem z systemem Android. Każdy z tych światów ma do zaoferowania szereg świetnych telefonów z aparatami.
Najnowszy iPhone 13 od Apple to przykład bardzo poważnego podejścia do fotografii mobilnej, które urzeczywistniło się w potrójnym systemie kamer. Z drugiej strony, nie jest trudnym znaleźć telefony komórkowe pracujące na Androidzie a wyposażone w cztery czy nawet pięć aparatów fotograficznych.
Jeśli chodzi o wykonanie, iPhone nieodmiennie i konsekwentnie stawia na elementy wysokiej jakości, które gwarantują doskonałe rezultaty. Z kolei Android to otwarty rynek, w którym udział mają bardzo różne firmy.
Smartfony z Androidem różnią się budową i jakością. To oznacza, że nawet obiektywy o tej samej liczbie megapikseli mogą dawać inne rezultaty. Jeśli poważnie podchodzisz do fotografii telefonem, elementy sprzętu i oprogramowania będą miały istotne znaczenie.
Obiektyw aparatu

Choć system z dwoma aparatami nie jest nowy, jego popularność wzrosła w ostatnim czasie. Aktualnie nie sposób znaleźć telefonu, który nie byłby wyposażony w chociaż jeden aparat. Ale co właściwie robią obiektywy i czujniki w systemie aparatu w telefonie?
Obiektyw szerokokątny i ultraszerokokątny: Te obiektywy idealnie nadają się do zdjęć krajobrazu, pozwalając zmieścić więcej na pojedynczym zdjęciu.
Teleobiektyw: Ten obiektyw umożliwia optyczne przybliżenie i doskonale sprawdza się w sytuacjach, gdy zależy nam na uzyskaniu efektu wyostrzenia w trybie portretowym lub efektu bokeh. Teleobiektyw współpracuje z innymi obiektywami i czujnikami, by przybliżyć Cię do samego centrum akcji.
Obiektyw peryskopowy: Podobnie jak teleobiektyw, obiektyw peryskopowy zwiększa możliwości przybliżania smartfonu za pomocą systemu pryzmatycznego luster wraz z soczewkami.
Obiektyw Makro: Ten obiektyw jest stosowany do fotografii z bliskiej odległości i do wykonywania szczegółowych zdjęć małych obiektów.
Czujnik monochromatyczny: Jest idealny do zdjęć monochromatycznych. Takie obiektywy pozwalają uzyskać ostre czarno-białe zdjęcia. Razem z innymi obiektywami umożliwiają robienie dobrze doświetlonych zdjęć.
Czujnik głębi: Umożliwia pokazanie głębi w Twoim ujęciu, pomagając stworzyć efekt rozmycia i renderować rzeczywistość rozszerzoną w stopniu, który może śmiało rywalizować z profesjonalną fotografią.
Porady i sztuczki w fotografii telefonem
A teraz przejdźmy do najlepszego! Nawet jeśli brak Ci profesjonalnych umiejętności, nasze podpowiedzi pomogą Ci robić naprawdę dobre zdjęcia.

Przetrzyj obiektyw
Może nie przyszło Ci to od razu do głowy, ale obiektyw aparatu łatwo pokrywa się zabrudzeniami w toku codziennego użytkowania telefonu. Koniecznie przetrzyj go, by brud czy pył nie zepsuł Ci efektu. Zajrzyj do naszego asortymentu produktów do czyszczenia i higieny!
Zadbaj o światło
Naturalne światło zawsze zapewnia najlepsze warunki dla wysokiej jakości efektów. Dzienne światło sprawdza się również do fotografii z lampą błyskową. Naturalne warunki ulepszysz, wykorzystując elementy zestawu oświetlenia, a różnokolorowe światło wniesie więcej dramatyzmu w Twoje ujęcia.
Równowaga dzięki liniom siatki
Kierowanie się zasadą trójpodziału pozwoli na wykonanie niesamowicie skomponowanych zdjęć. Umieść interesujący Cię punkt wzdłuż linii lub na przecięciu matrycy i klikaj śmiało.
Ekspozycja
Ręcznie dostosuj ekspozycję przed zrobieniem zdjęcia. Dotknij ekranu w aplikacji aparatu, a zauważysz małe słońce z pionowym paskiem podczas ponownego ustawiania ostrości. Dostosuj pasek, aby wpuścić odpowiednią ilość światła.
Zdjęcia HDR
Gdy chcesz wyeksponować ciemności i światła, użyj trybu High Dynamic Range (HDR) w aplikacji aparatu. Unikaj jednak fotografowania w tym trybie, gdy masz szybko poruszające się elementy lub nie możesz ustabilizować ujęcia.
Przybliżenie czy oddalenie?
Najlepiej ani jedno, ani drugie. Lepszy efekt osiągniesz, zbliżając się do obiektu. Poleganie na funkcji zoomu cyfrowego może bowiem skutkować rozmytymi i ziarnistymi zdjęciami. Zawsze możesz przyciąć swoje zdjęcia, aby uniknąć pogorszenia jakości obrazu.
Zdjęcia seryjne
Tryb zdjęć seryjnych to świetny sposób na zrobienie wielu zdjęć i wybranie najlepszego później. Ten tryb jest idealny, gdy zależy Ci na oryginalnych, szczerych ujęciach.
Odkryj tajemnice aplikacji aparatu

Nie wystarczy tylko włączyć aplikację aparatu i pstrykać zdjęcia. Zarówno iPhone’y, jak i telefony z Androidem mają zaawansowane aplikacje do fotografii i inne współpracujące, co pozwala robić naprawdę świetne fotki! Warto wypróbować różne efekty, które oferują, na przykład efekty głębi ostrości czy różnorodne filtry, i bawić się nimi na całego.
Pożegnaj roztrzęsione nagrania
Rozmazane zdjęcie nikogo nie ucieszy. Jeśli aparat w Twoim smartfonie nie posiada funkcji stabilizacji, zainwestuj w statyw albo znajdź aparatowi jakieś oparcie, chociażby ścianę czy stół, które pomoże go ustabilizować, tym samym poprawiając jakość zdjęć.
Nie bój się edytować
Nie chodzi wyłącznie o dopasowanie jasności i kontrastu. Edytuj zdjęcia, by wydobyć szczegóły i dodać im odrobinę wesołości lub dramatyzmu. Wypróbuj aplikacje od dostawców zewnętrznych, które pozwolą oczyścić, wyostrzyć zdjęcia albo nawet nadać im profesjonalny charakter.
Akcesoria, które poprawią jakość
Dla profesjonalnego fotografa akcesoria fotograficzne to prawdziwy must-have, bez którego nawet nie zaczyna pracy. Czy to sesja autoportretowa, czy zdjęcia modowe ze smartfonu, odpowiednie akcesoria do fotografii mobilnej zagwarantują oczekiwany rezultat, przy okazji zapobiegając upuszczeniu sprzętu.
Zdecydowanie najważniejsze jest zaopatrzenie się w etui lub pokrowiec na telefon. Takie zabezpieczenie odgrywa niezwykle istotną rolę: poprawia wygodę i bezpieczeństwo trzymania telefonu, a nawet umożliwia robienie zdjęć pod wodą. Zajrzyj do naszej szerokiej gamy wodoodpornych etui i toreb na telefony!

Uchwyty Pop socket, uchwyty z pierścieniem i inne podobne akcesoria umożliwią Ci uzyskanie idealnego selfie bez ryzyka upuszczenia telefonu. Kijki do selfie i gimbale rewelacyjnie sprawdzą się w wielu sytuacjach – wiele z nich wyposażono w spusty migawki i wbudowane statywy.
Trójnożne statywy to niezbędny gadżet, gdy chcesz skonfigurować aparat w telefonie do robienia zdjęć z długim czasem ekspozycji lub pragniesz znaleźć się na zdjęciach grupowych. Te gadżety są dostępne w bardzo szerokiej gamie funkcjonalności. Statywy z elastycznymi lub przegubowymi nóżkami można łatwo ustawić na nierównych powierzchniach.
Wiele przydatnych, praktycznych akcesoriów znajdziesz w naszej sekcji akcesoriów fotograficznych!
Pomysły do wypróbowania w fotografii mobilnej
Media społecznościowe sprawiły, że aparaty fotograficzne stały się najważniejszym elementem smartfonu. Aparat w telefonie komórkowym stał się nieodzowną częścią życia zwłaszcza dla osób, które aktywnie chłoną swoje otoczenie, odkrywają świat i pragną dzielić się wrażeniami, robiąc zdjęcia czy prowadząc podróżniczego vloga.
Mamy dla Was kilka ciekawych propozycji. Wypróbuj te pomysły, gdy następnym razem postanowisz pstryknąć fotę podczas aktywności poza domem czy nawet w zaciszu wygodnego fotela.
Idealny ja – autoportrety aparatem telefonu
Wraz z pojawieniem się przednich aparatów w telefonach do użytku codziennego weszło na stałe słowo “selfie”. Kolejni producenci rozwijają i doskonalą dodatkowe aparaty smartfonów, a Ty masz szansę przenieść także sztukę autoportretu na wyższy poziom.
Wiesz już, że zarówno wyglądasz, jak i czujesz się dobrze. Teraz upewnij się, że masz do dyspozycji odpowiednie tło. Bałagan sprawdza się wyłącznie wtedy, gdy został stworzony specjalnie na potrzeby ujęcia. Porządne kolory to sprawdzony wybór dla zdjęć i nagrań.
Jak już wspomniano, najlepsze jest naturalne światło. Ale nie wszędzie i nie o każdej porze jest ono tak samo dostępne. Rozważ użycie przypinanych na klips lampek albo pierścienia świetlnego, które dodadzą miękkości Twoim rysom – na przykład zestaw obiektywów Apexel do aparatu w telefonie.

Przyjmij pewną pozę i wypróbuj różne kąty. Przy strzelaniu selfies zazwyczaj zapominasz, gdzie umieszczony jest obiektyw aparatu. Warto skorzystać z funkcji timera czy zdalnego spusty migawki, które pomogą wyeliminować niezręczne, nieudane miny i przegapione momenty.
Zanim zdecydujesz się na jedno najlepsze, zrób tyle fotek, ile tylko masz ochotę. Tylko nie przesadzaj z pozami i edycją. Jeżeli w Twojej aplikacji do zdjęć jest tryb portretu, warto z niego właśnie skorzystać.
Niech wciągną Cię linie wiodące – pomysł na fotografię, która odda głębię
Linia wiodąca to jakakolwiek linia w Twojej kompozycji, która przyciąga wzrok do konkretnego punktu. Wyobraź sobie zdjęcie zrobione z perspektywy środka spiralnych schodów albo obraz drogi niknącej w górskim krajobrazie. Piękne, prawda?
Wrażenie głębi wykreowane dzięki liniom nada Twoim zdjęciom profesjonalny wygląd. Pamiętaj, by dopasować wszystko do linii siatki w swojej aplikacji foto. Szukaj linii w betonowej dżungli i w prawdziwej też.
Symetria i równowaga na najlepszych ujęciach
Zauważyłeś, jak niektóre kadry wydają się wręcz idealne? To wpływ kojącej oczy symetrii. Harmonia lustrzanego odbicia w drugiej połowie obrazu daje widzowi poczucie estetycznej przyjemności. Rozważ uwzględnienie lub stworzenie w swoich kompozycjach symetrycznych elementów, które zapewnią wrażenie kompletności obrazu.
Upewnij się, że odpowiednio wyrównałeś kompozycję; w przeciwnym razie może ona budzić w odbiorcy delikatną irytację. Wyrównanie można jeszcze naprawić w dobrej aplikacji do edycji zdjęć.
Oryginalne pomysły – propozycje fotografii mobilnej, które pobudzą Twoją wyobraźnię
Twój niewielki zamiennik dużego aparatu fotograficznego ma za zadanie zapewnić Ci ogrom dobrej zabawy! Zrobienie uroczego zdjęcia członków rodziny czy grupki znajomych dzięki aparatom w telefonie stało się proste i bezproblemowe.
Nie musisz już też trzymać się kurczowo standardów obecnych w klasycznej fotografii. Pstrykaj abstrakcyjne fotki, które wydobędą niezwykłość ze zwyczajności. Pomyśl o zbliżeniach architektury, talerza pełnego owoców, a nawet własnych dłoni.
Nie bój się eksperymentowania z kątami, emocjami a nawet chaosem wielkiego miasta. Im więcej odkrywasz, tym lepiej rozumiesz swój własny styl fotografowania.
Desenie i powtórzenia – ciekawe sztuczki aparatem telefonu
Czy kiedykolwiek zachwyciłeś się piknikowym kocem w kratę albo zauważyłeś, jak pięknie ułożone są makaroniki na tacy? Zrób im zdjęcie! Powtórzenia i wzory, podobnie jak symetria, tworzą satysfakcjonującą i bardziej ekscytującą kompozycję.
Zaszalej z panoramą – fotografowanie krajobrazu
Umiejętnie wykorzystany tryb panoramy przynosi niezwykłe efekty. Idealnie się sprawdza, gdy pragniesz uchwycić malowniczy krajobraz na jednym ujęciu. Ale tym samym trybem zrobisz również interesujące zdjęcia osób, stworzysz zdjęcia, które oszukają oko, a nawet wyczarujesz sobie nieistniejącego bliźniaka!
Odkryj różne tryby panoramy na swoim telefonie i rozważ ściągnięcie aplikacji od dostawcy zewnętrznego, która zwiększy Twoje możliwości w tym zakresie.
Uchwyć magię nocy – nocna fotografia smartfonem

Kogo nie zachwyca gwiaździste niebo? Chociaż większość smartfonów nie pozwala na robienie zdjęć z długim czasem naświetlania, możesz osiągnąć podobny efekt, korzystając z aplikacji innych firm, które symulują czas otwarcia migawki potrzebny do tych zdjęć.
Polecamy także unikanie miejsc, w których jest duże tzw. zanieczyszczenie światłem, oraz wykorzystanie statywu, który pomoże uchwycić nocne czary na niebie. Pamiętaj, by unikać cyfrowego zoomu, który osłabia jakość zdjęć.
Intymnie i z bliska – Fotografia makro w telefonie
Wybierz fotografię w trybie makro, jeśli kochasz detale i wszystko, co drobne, małe i piękne w swej delikatności. Ten styl może wymagać użycia dodatkowego obiektywu makro, bo obiektywy w smartfonie wykorzystują kombinację danych obiektywu i algorytmów.
Zanim zaczniesz fotografować, upewnij się, że znasz ogniskową i maksymalny rozmiar, jaki może uchwycić Twój obiektyw. Wybierz odpowiednią pogodę i miej dużo cierpliwości, której wymaga fotografowanie drobnych obiektów. I koniecznie pamiętaj, by przed rozpoczęciem sesji dokładnie przetrzeć obiektyw.
Pstryk i do kolekcji
Dobry system aparatów jest pomocny, ale to wiedza o tym, jak z nich korzystać, zmienia najwięcej. Mamy nadzieję, że nasz post pomógł Ci poczuć się pewniej w swojej podróży ku idealnym fotkom. Pamiętaj, by dbać o czystość smartfonu, co pozwoli Ci uniknąć rozmazanych zdjęć.
Dalej doskonal swoje umiejętności i czytaj więcej o smartfonach na naszym blogu. Poszukujesz nowego smartfonu, którym zrobisz lepsze zdjęcia? Szukasz akcesorium do telefonu, które zapewni Ci wygodę, wydajność i większą radość ze swojego hobby?
Czegokolwiek potrzebujesz, wystarczy skontaktować się z nami, a poradzimy Ci i pomożemy podjąć najlepsze decyzje.