Ekrany potrafią uzależniać zarówno dzieci, jak i dorosłych. Na telefonie, tablecie czy komputerze dostępne jest praktycznie wszystko: gry, video rozmowy, wiadomości, serwisy randkowe, filmiki na YouTube. Dorośli często muszą podejmować świadomy wysiłek, aby tak ograniczyć czas spędzany przed ekranem, żeby pozostało im miejsce na zrównoważone życie. Rodzice również stają przed wyzwaniem, jakim jest określenie, ile ich dzieci mogą bezpiecznie korzystać z urządzeń. Oto kilka wskazówek dla dorosłych i dzieci.
Zalecenia co do czasu przed ekranem dla dorosłych
Zalecenia dla dorosłych sprowadzają się do prostej zasady: Nie musisz martwić się czasem spędzanym przed ekranami, o ile pozostajesz aktywny fizycznie, spędzasz dość czasu z innymi, dobrze śpisz i odpowiednio się odżywiasz, w pracy jesteś produktywny i nie odczuwasz żadnych fizycznych dolegliwości spowodowanych nadmiernym korzystaniem z urządzeń. Mimo wszystko, warto postawić sobie za cel spędzanie codziennie co najmniej trzech lub czterech godzin z dala od ekranów.
“Dobry” i “zły” czas przed ekranem
Możemy wyróżnić “dobry” i “zły” czas przed ekranami. Dla przykładu, czas przed komputerem można spędzać w wartościowy i produktywny sposób, ucząc się nowego języka lub czatując z bliskimi nam osobami, które mieszkają daleko. Nawet gry i siedzenie w mediach społecznościowych ma dobry wpływ na nasz dobrostan, jeśli tylko korzystamy z nich z umiarem. Niektóre aplikacje i gry, jak choćby Pokemon Go, zachęcają wręcz do ruchu, aktywności i odkrywania okolicy. Miej na względzie następujące kwestie:
- Czas spędzony w mediach społecznościowych: Idealnie byłoby ograniczyć go do 30 minut do maksymalnie godziny dziennie. Nadmiar mediów społecznościowych może zaburzać zdrowie psychiczne, zwłaszcza, gdy ktoś ma tendencję do porównywania swojego życia z “błyszczącym” życiem prezentowanym na ekranie.
- Nieustające powiadomienia: Nieprzerwany zalew powiadomień i Twój zwyczaj natychmiastowego sprawdzania i odpowiadania na nie może świadczyć o rozwijającym się (lub już istniejącym) uzależnieniu.
- Efekty fizyczne: Na nadmierne korzystanie z ekranów wskazują takie objawy jak boląca szyja, dokuczające plecy, zmęczenie oczu, bezsenność czy przybieranie na wadze.
- Efekty psychiczne i emocjonalne: Zbyt dużo czasu przed ekranem może skutkować zaniedbywaniem relacji z innymi ludźmi, pracy zawodowej czy samego siebie. A z drugiej strony, zdrowe korzystanie z urządzeń elektronicznych potrafi przyczynić się do rozwoju przyjaźni i nawyków związanych z dbaniem o siebie. W końcu telefon może także służyć do randkowania, medytacji czy regularnego uczestniczenia w sesjach jogi.
- Wzór dla dzieci: Rodzice, którym zależy na stworzeniu dobrego wzorca dla swoich dzieci, powinni z uważnością przyjrzeć się, jak sami korzystają z urządzeń elektronicznych. Dzieci obserwują i powielają zachowania dorosłych. Rodzic, który stara się prowadzić zdrowe, zróżnicowane i zrównoważone życie, pokazuje dziecku, jak pogodzić to z używaniem ekranów.
Ekranów używamy na wiele sposobów, warto więc zadać sobie pytania takie jak “Po co korzystam z ekranów?” czy “Czy mój czas spędzany przed ekranem wpływa na inne obszary mojego życia?” raczej niż “Ile dokładnie godzin przed ekranem dziennie jest OK?”
Zalecenia co do czasu przed ekranem dla dzieci
Więcej zgody panuje w opiniach ekspertów co do czasu spędzanego z urządzeniami przez dzieci. Zalecenia najczęściej wyglądają następująco:
- 0 do 18 miesięcy: Ekranu używamy wyłącznie do czatów wideo
- 18 do 24 miesięcy: Ograniczony cza, tylko z opiekunem, tylko na zajęcia edukacyjne
- 2 do 5 lat: Większość czasu spędzana przed ekranem powinna mieć charakter edukacyjny. W porządku wydaje się poświęcenie jednej godziny w zwykłe dni i trzech godzin w dni weekendowe na oglądanie rzeczy niezwiązanych z nauką.
- 6 lat i więcej: Podobne wytyczne jak te dla dorosłych, z naciskiem na ogólne zdrowe nawyki i aktywności, które nie wymagają ekranów, a z wiekiem także przejście do większej samokontroli w miejsce kontroli rodzicielskiej.
Ogólne sugestie obejmują nieużywanie ekranów jako opiekunek ani sposobu na uspokojenie dziecka, które ma atak złości. Ponadto warto stosować się do następujących zasad:
- Zero ekranów na co najmniej 30 minut do godziny przed snem
- Zero urządzeń w sypialni lub co najmniej w pobliżu łóżka
- Zero używania ekranów podczas wspólnych, rodzinnych posiłków, czasu spędzanego razem i podczas wspólnych wyjść
- Dużo zajęć, hobby, aktywności i sportu, które nie wymagają ekranów
- Czas ekranowy na przydatne lub rozwijające rzeczy, takie jak nauka, rozwijanie pasji czy rozmowy wideo na czacie
Rolą rodziców jest wyjaśnienie dziecku kwestii prywatności i bezpieczeństwa w sieci. Szczególnie ważne są rozmowy na temat bezpiecznych zachowań w internecie, na przykład nieujawniania danych osobistych, takich jak adres zamieszkania czy hasła.
Rodzice i dzieci powinni rozmawiać o nękaniu w internecie oraz tym, jak nieprawdziwe i oszukańcze mogą być media społecznościowe. Wyjaśnijmy najmłodszym, że duża część treści na platformach społecznościowych jest tak dobrana, by pokazać tylko pozytywne rzeczy. Ludzie niechętnie wrzucają posty o nudnych, zwyczajnych sprawach codziennych, ani też o swoich zmartwieniach, wewnętrznych walkach czy problemach w relacjach z innymi.
Kontrola rodzicielska
Jednym ze sposobów ograniczania czasu, jaki dzieci spędzają przed ekranem, jest korzystanie z kontroli rodzicielskiej. Oczywiście ta metoda ma swoje zalety i wady (jak właściwie wszystko). Do zalet zaliczymy fakt, że funkcje kontroli rodzicielskiej są łatwo dostępne na różnych urządzeniach, także na iPhone’ach, telefonach z Androidem, tabletach, komputerach, telewizorach smart i konsolach do gier. Sprawdzą się dla młodszych dzieci, chroniąc je przed obrazami przemocy i innymi, wzbudzającymi uzasadnioną niechęć rodzica. Jednak nie sposób całkowicie zablokować wszystkich szkodliwych treści.
Kontrola rodzicielska może się nie udać, jeśli rodzice narzucą ją dzieciom, zwłaszcza starszym dzieciom i nastolatkom, bez większego namysłu i dyskusji. Dla wielu z nich nie będzie wielkim problemem zmiana ustawień czy wyłączenie kontroli rodzicielskiej. Tym sposobem mogą dać rodzicom fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Zwykle lepiej sprawdzą się szczere rozmowy opiekunów ze swoimi dziećmi i zapewnienie wielu możliwości spędzania czasu bez ekranu.
Jeśli rodzice decydują się na korzystanie z kontroli rodzicielskiej, lepiej, żeby dzieci miały tego świadomość, niż żeby spotkała je niespodzianka. Nieodpowiednio stosowane funkcje kontroli rodzicielskiej dadzą dzieciakom poczucie, że są szpiegowane.
Czas przed ekranem i korzystanie z urządzenia
Dla każdego inny jest czas, jaki potrzebuje spędzić przed ekranami. Należy kierować się indywidualnymi potrzebami i aktualną sytuacją. Jeśli tylko udaje się nam prowadzić zrównoważone życie, nie musimy stawiać sobie za cel ograniczenia użytkowania telefonu do konkretnej liczby godzin. W sytuacji maluchów, zwłaszcza poniżej szóstego roku życia, wytyczne są bardziej jednoznaczne. Czas przed ekranem, szczególnie ten spędzany inaczej niż edukacyjnie, należy ograniczyć do minimum.
Na stronie MyTrendyPhone czeka na Ciebie szeroka oferta sprzętów, gadżetów i akcesoriów. Znajdziesz wśród nich narzędzia do ograniczania dzieciom czasu spędzanego przed ekranem (zresztą, będą one też dobre dla zainteresowanych dorosłych).
Co jednak najważniejsze, bądź świadomy ograniczeń tych narzędzi i często rozmawiaj z dziećmi o tym, jak mądrze korzystać z urządzeń ekranowych. Zobacz nasz asortyment telefonów komórkowych – śmiało przeglądaj propozycje od Apple, Samsunga, Huawei, Nokii, Google i wielu innych.