
Jeśli lubisz być na bieżąco z nowinkami na rynku galanterii elektronicznej, na pewno interesują Cię także bezprzewodowe słuchawki. Wygoda, którą w naszą codzienność wnoszą słuchawki Bluetooth, jest niezaprzeczalna. Pozwalają przyjemnie spędzać czas, słuchając ulubionej muzyki bez irytujących kabli, które plączą się przy każdym ruchu.
Funkcje takie jak “Hello, Siri!” na słuchawkach Apple AirPods i obsługa innych wirtualnych asystentów na różnych zestawach słuchawek bezprzewodowych pozwalają na wygodne używanie urządzeń bez angażowania rąk. Wiele z oferowanych słuchawek ma też certyfikat wodoodporności, co umożliwia swobodne korzystanie z nich podczas treningów i aktywności na świeżym powietrzu. Technologia aktywnej redukcji szumów Active Noise Cancelling to sposób na zupełne odcięcie się od świata!
Nie ma wątpliwości, że bezprzewodowe słuchawki są największym błogosławieństwem, jakie technologia Bluetooth zapewniła osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Ale choć może być trudno wyobrazić sobie dzień bez ulubionej pary słuchawek, nadal może Cię nurtować pytanie, czy słuchawki Bluetooth są całkowicie bezpieczne.
W tym poście oddzielimy fakty od mitów. Sprawdzimy, czy używanie bezprzewodowych słuchawek ma jakikolwiek wpływ na nasze zdrowie i co sądzi o nich Światowa Organizacja Zdrowia.
Jeśli pytanie “Czy AirPody są niebezpieczne?” powstrzymywało Cię dotąd przed ich zakupem, ten post pomoże Ci się zdecydować. Jeszcze nie porzucaj planów związanych ze słuchawkami Bluetooth.
Jak działają urządzenia Bluetooth
Zanim przejdziemy do innych kwestii musisz wiedzieć, co dokładnie w technologii bezprzewodowej może budzić niepokój. W dyskusji na temat zagrożeń związanych z Bluetooth na pewno spotkasz się z wyrażeniem “promieniowanie elektromagnetyczne”.
Czym więc jest to promieniowanie elektromagnetyczne? Znane też jako EMR, to promieniowanie z jednocześnie zmieniającymi się polami elektrycznymi i magnetycznymi. Promieniowanie to obejmuje fale radiowe, mikrofale, światło podczerwone, światło widzialne, światło ultrafioletowe, promienie rentgenowskie i promienie gamma. Emitują je zarówno obiekty naturalne, jak i sztuczne.
Za dużo naukowych terminów? Uprośćmy to wyjaśnienie. EMR to niewidzialny obszar energii. Emitowany jest w postaci fal różniących się tą energią w zależności od częstotliwości. Twoje słuchawki Bluetooth również wykorzystują tę energię do bezprzewodowego działania.
Niejonizujące EMR: otacza Cię wszędzie wokół
Dla ścisłości, Twoje słuchawki bezprzewodowe wykorzystują niejonizujące promieniowanie elektromagnetyczne. Ten rodzaj promieniowania charakteryzuje się niską częstotliwością. Uważa się, że nie ma on istotnego wpływu na zdrowie człowieka.
Twoje urządzenia Bluetooth, takie jak głośniki bezprzewodowe, telefony komórkowe, sieci Wi-Fi i inne, stanowią źródło niejonizującego promieniowania elektromagnetycznego. Jeśli wrzuciłeś do mikrofalówki paczkę popcornu, to właśnie promieniowanie o niskiej częstotliwości zapewni Ci przyjemność chrupania. Także szpitale polegają na tym promieniowaniu – niezbędnym w obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego.
Co na temat promieniowania elektromagnetycznego mówi nauka?

Badacze mają sprzeczne poglądy na temat wpływu częstotliwości elektromagnetycznych (EMF) na zdrowie ludzi. Saliev wraz ze współpracownikami przejrzeli i przeanalizowali wyniki badań in vitro, in vivo i epidemiologicznych, ujawniając pominięty czynnik.
Biorąc pod uwagę powszechną naturę promieniowania elektromagnetycznego, ludzie są stale narażeni na promieniowanie z więcej niż jednego źródła w każdym danym momencie. Ponadto większość badań opiera się na hodowlach komórkowych i badaniach na zwierzętach lub na badaniach epidemiologicznych i obserwacjach.
Chociaż badania skutków niejonizujących pól elektromagnetycznych – EMF są przydatne, danych nie można w rzeczywistości ekstrapolować na bezpośrednie zastosowanie u ludzi.
Czy AirPody są bezpieczne?
Apple AirPods to znane i chętnie kupowane słuchawki. Mają w pełni bezprzewodową konstrukcję, która szybko stała się ikoniczna. Ale w odróżnieniu od przewodowych słuchawek Bluetooth, przekaźniki AirPodów umieszcza się bezpośrednio w uchu.
Problemem w przypadku słuchawek typu True Wireless, które mają przekaźniki zlokalizowane wewnątrz lub wyjątkowo blisko ucha jest bezpośrednie wystawienie na promieniowanie. Ponad 250 naukowców podpisało wystosowaną w 2019 roku petycję, w której na podstawie badań twierdzili, że negatywne skutki promieniowania elektromagnetycznego obejmują między innymi zwiększone ryzyko raka, zaburzenia neurologiczne, zaburzenia genetyczne i inne.
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia (IARC) uznała w 2011 roku promieniowanie urządzeń bezprzewodowych o częstotliwości radiowej za potencjalny czynnik rakotwórczy u ludzi. Jerry Phillips, profesor biochemii Uniwersytetu Kolorado wyjaśnia, że zlokalizowanie źródła promieniowania wewnątrz ucha powoduje znaczne narażenie tkanek na promieniowanie elektromagnetyczne. Był on też wśród 250 naukowców, którzy postulowali dopracowanie wytycznych dla urządzeń bezprzewodowych.
Czy czas pożegnać się z technologią bezprzewodową?
Petycja naukowców może sprawić, że zapragniesz pozbyć się wszystkich sprzętów emitujących promieniowanie elektromagnetyczne i powrócić do staromodnych sposobów funkcjonowania. Ale tego nie zalecamy.
W porównaniu do telefonu komórkowego, bezprzewodowe słuchawki emitują promieniowanie 10 do nawet 400 razy niższe. Badanie opublikowane w 2019 przez Walla i współpracowników pokazało, że zestaw słuchawkowy Bluetooth miał znacznie mniejszą ekspozycję na gęstość mocy niż sparowane telefony komórkowe. Mat i współpracownicy dowiedli skuteczności zestawów słuchawkowych Bluetooth w redukowaniu promieniowania elektromagnetycznego z telefonów komórkowych w kierunku głowy.
Jak już pisaliśmy, niejonizujące promieniowanie jest stosunkowo niegroźne. Dzieje się tak, ponieważ promieniowanie niejonizujące, w odróżnieniu od promieniowania jonizującego nie przenosi wystarczającej ilości energii na kwant (energii fotonu), aby zjonizować atomy lub cząsteczki. Żadne badanie nie wykazało dotąd negatywnego wpływu niskiego promieniowania niejonizującego na zdrowie ludzi.
Większość badań wykazuje szkodliwe skutki promieniowania niejonizującego o dużej mocy w długim okresie. Taka sytuacja nie ma miejsca w życiu codziennym. Obecnie żadne badanie nie dostarcza dowodów sugerujących, że AirPody lub inne urządzenia Bluetooth mogą powodować raka.
Ostrzeżenie przed promieniowaniem
Choć Twoje ulubione AirPody czy słuchawki TWS Bluetooth, których używasz na treningach, nie spowodują żadnych poważnych negatywnych skutków zdrowotnych, zalecamy stosowanie pewnych środków ostrożności.
Pomimo tego, że niejonizujące promieniowanie słuchawek Bluetooth nie jest tak silne jak promieniowanie telefonu komórkowego, nadal warto ograniczyć długotrwałe ich stosowanie. Ze względu na niewielką odległość od mózgu, w jakiej znajdują się przekaźniki, skrócenie czasu ich użytkowania pomoże zmniejszyć potencjalne ryzyko dla zdrowia, takie jak np. nagrzanie tkanek.
Co więcej, naukowcy nadal muszą przyjrzeć się efektom niejonizującego promieniowania elektromagnetycznego u dzieci i dorosłych. Większość badań skupia się na osobach dorosłych, które mają stosunkowo niewielką ekspozycję na urządzenia bezprzewodowe jednocześnie. Ponadto ekstrapolacja wyników badań na zwierzętach do odpowiednich obserwacji u ludzi nie zawsze jest możliwa.
Nie chodzi wyłącznie o promieniowanie

Promieniowanie to tylko jedno z licznych zagrożeń, których można upatrywać w bezprzewodowych słuchawkach. A słuchawki, przewodowe tak samo jak bezprzewodowe, niosą potencjalne ryzyko dla zdrowia.
Długie korzystanie z dousznych, a nawet nausznych słuchawek może prowadzić do następujących problemów zdrowotnych.
Utrata słuchu wywołana hałasem
Jeśli dużo i często słuchasz muzyki na najwyższych poziomach głośności, możesz za tę przyjemność zapłacić utratą słuchu. Dźwięki w Twoim uchu są przenoszone przez wibracje komórek rzęsatych. Kiedy głośność jest zbyt wysoka, obciąża te komórki, powodując tymczasową utratę słuchu.
Długotrwałe użytkowanie słuchawek przy wysokim poziomie głośności, zwłaszcza słuchawek dousznych – dokanałowych, które umiejscawia się blisko błony bębenkowej, może prowadzić do trwałej utraty słuchu. Utrata słuchu spowodowana hałasem jest coraz większym problemem wśród nastolatków i młodych dorosłych.
Szum w uszach i nadwrażliwość słuchowa
Uszkodzenie komórek rzęsatych w ślimaku może powodować dzwonienie, brzęczenie, syczenie lub gwizdanie w uchu lub w głowie. Nazywa się to szumem usznym i jest wynikiem narażenia na głośny hałas. Może to również skutkować rozwojem wysokiej wrażliwości na codzienne dźwięki, powodując nadwrażliwość na słuch.
Infekcje ucha i nadmiar woskowiny
Kolejnym problemem związanym z używaniem słuchawek dousznych, takich jak AirPods, jest wzrost ryzyka infekcji ucha. Taka konstrukcja słuchawek szczelnie zamyka kanał słuchowy, poprawiając wrażenia słuchowe, ale jednocześnie blokując przepływ powietrza. Uwięzione powietrze tworzy wilgotne środowisko, które jest idealne dla rozwoju bakterii i zarazków, i prowadzi do infekcji ucha.
Długotrwałe szczelne dopasowanie powoduje także zwiększoną produkcję woskowiny. Dzielenie się słuchawkami, pożyczanie ich i używanie przez kilka osób to kolejny czynnik powodujący infekcje. Korzystanie z jednych słuchawek przez kilka osób sprzyja roznoszeniu bakterii i zarazków, dlatego zawsze należy czyścić słuchawki przed przekazaniem ich innej osobie.
Zwiększone ciśnienie w kanale usznym
Dokanałowa konstrukcja powoduje zwiększenie ciśnienia w uchu na skutek głośnych dźwięków. Taka kumulacja może powodować złe samopoczucie i bóle głowy. Te, nieleczone mogą prowadzić do zawrotów głowy. Ciągłe używanie słuchawek dousznych i głośne dźwięki mogą spowodować trwałe uszkodzenie błony bębenkowej.
Rozkojarzenie
Dokanałowe słuchawki z aktywną redukcją szumów umożliwiają odseparowanie się od otaczającego nas świata. Ale mogą też rozproszyć Twoją uwagę i zaburzyć świadomość otoczenia, co jest szczególnie problematyczne w miejscach, gdzie należy zachować czujność.
Ból ucha
Długotrwałe noszenie słuchawek dousznych może też skutkować bólem uszu. Nawet przy zastosowaniu wymiennych silikonowych wkładek długie słuchanie potrafi powodować dyskomfort. Nawet nagłowne słuchawki Bluetooth, w przypadku których nacisk jest rozkładany na całą powierzchnię pałąka, z uwagi na swoją wagę mogą powodować zmęczenie i niewygodę.
Jak zapobiegać niebezpiecznym skutkom używania bezprzewodowych słuchawek

By chronić swoje zdrowie przed ewentualnym niekorzystnym wpływem słuchawek bezprzewodowych, zalecamy stosowanie się do poniższych wskazówek.
Odkładaj je: unikaj zbyt długiego użytkowania!
To raczej oczywistość. Jak już wyjaśnialiśmy w tym poście, jednym z głównych czynników sprzyjających negatywnemu wpływowi słuchawek bezprzewodowych jest wydłużony czas użytkowania. Postaraj się możliwie zminimalizować swoją zależność od tego gadżetu.
Daj odpocząć uszom: wyjmij z nich słuchawki
Zaleca się korzystać ze słuchawek nie dłużej niż przez 30 minut na raz. A jeśli planujesz dłuższe sesje z muzyką, może warto rozważyć wybór słuchawek nausznych. Będą one lepszą opcją, bo w odróżnieniu od słuchawek dokanałowych, nie umieszcza się ich w bezpośrednim sąsiedztwie błony bębenkowej.
Zmniejsz głośność: postaw tamę decybelom
Prosta sprawa. Ustaw maksymalny poziom głośności w słuchawkach na poziomie 70-80 decybeli i chroń słuch przed uszkodzeniem. Jak już wiesz, głośna muzyka może powodować różne problemy zdrowotne, z których niektóre są nieodwracalne.
Postaw na prostotę: chodzi o tony wysokie i niskie!
Twój słuch działa dzięki komórkom rzęsatym w ślimaku, które przenoszą dźwięk za sprawą wibracji. Nadmierne wibracje podczas słuchania dźwięku o zbyt dużym natężeniu basów i tonów wysokich mogą uszkodzić te komórki. Dlatego unikaj muzyki z nadmiarem wysokich i niskich tonów.
Słuchawki bezprzewodowe – szybkie podsumowanie

AirPody i inne słuchawki bezprzewodowe wykorzystują niejonizujące promieniowanie elektromagnetyczne do przenoszenia danych ze sparowanego urządzenia do Twoich uszu. Takie promieniowanie jest przeważnie nieszkodliwe. Jednak chroniczne narażenie na nie może już mieć wpływ na Twoje zdrowie.
Aktualne badania nie wykazują związku pomiędzy rakiem i używaniem AirPodów lub słuchawek Bluetooth. Z drugiej strony, długotrwała, skoncentrowana ekspozycja na promieniowanie z tych urządzeń może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Konieczne jest jednak przeprowadzenie bardziej rozstrzygających badań, aby zrozumieć skutki rzeczywistej ekspozycji na wiele jednocześnie działających urządzeń. Także wpływ promieniowania na dzieci i młodzież wymaga dalszych badań.
Poza promieniowaniem na stan zdrowia wpływ mają także wydłużony czas użytkowania i głośność. Złe dopasowanie, konstrukcja dokanałowa i odtwarzanie muzyki na poziomie przewyższającym 80 decybeli mogą powodować utratę słuchu i ból uszu.
W razie wątpliwości poradź się eksperta
Internet to doskonała kopalnia wszelkich informacji. Jeśli jednak chodzi o porady medyczne, szukaj wsparcia wyłącznie u wykwalifikowanych specjalistów. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących korzystania ze słuchawek i związanych z tym zagrożeń dla zdrowia, bez zwłoki zgłoś się do audiologa lub otolaryngologa.Zawsze kieruj się zasadami prawidłowej higieny: czyść słuchawki po każdym użyciu. Zalecamy do tego chusteczki do dezynfekcji i sterylizator ze światłem UV, które ochronią Twoje sprzęty przed zarazkami i bakteriami. Świetne produkty znajdziesz w naszym dziale Praca zdalna.