
Aplikacje fitness i sportowe to świetny sposób przetworzenia informacji zebranych przez opaskę sportową na wnikliwe, pomocne raporty i statystyki. Wraz z nastaniem smartwatchy realizacja celów sportowych i utrzymanie motywacji w drodze do zdrowia i sprawności przestało być tak trudne.
Dzięki ciągłemu rozwojowi aplikacje sportowe są w stanie zapewnić holistyczne podejście do aktywności fizycznej. Rozumiejąc, że w aktywnym trybie życia nie chodzi wyłącznie o ćwiczenia, twórcy tych aplikacji zaczęli włączać do nich funkcje typu wellness, pomagające w ćwiczeniu uważności i uwalnianiu stresu.
Dodatkowo, wiele z tych aplikacji tworzy społeczności użytkowników, którzy w przyjaznej atmosferze rywalizują ze sobą i motywują się wzajemnie, by osiągać coraz ambitniejsze cele. Znaczna część opasek sportowych i smartwatchy ma własne aplikacje z dostępem do nagrań wideo z treningami, a nawet wskazówek żywieniowych.
W tym poście przyjrzymy się temu, jak aplikacje we współpracy ze smartfonem i galanterią elektroniczną mogą dostarczać Ci wnikliwe analizy i cenne informacje. Przedstawimy też nasze ulubione aplikacje zdrowotne i sportowe na Androida, które wesprą Cię w walce o lepszą, zdrowszą codzienność.
Jak działają aplikacje fitness?
Same aplikacje sportowe i zdrowotne na smartfonie działają jak rejestry do śledzenia i zapisywania danych związanych z codzienną aktywnością i ćwiczeniami. Wiele aplikacji ma też funkcję rejestrowania danych dotyczących diety i zdrowia psychicznego.
Spośród galanterii elektronicznej, czyli urządzeń typu wearable, najczęściej wybieramy opaski sportowe i smartwatche. Nie są to jednak jedyne gadżety przeznaczone do aktywności sportowej. Niezależnie od rodzaju urządzenia Twoja aplikacja na Androida do tworzenia szczegółowych raportów i opracowywania statystyk wykorzystuje dwie rzeczy: czujniki i algorytmy.
Czujniki: wprowadzanie danych
Im więcej czujników ma Twoje urządzenie, tym więcej rodzajów danych i z większą dokładnością zbiera. Po pierwsze, czujniki ruchu, takie jak 3-osiowy akcelerometr i żyroskop śledzą kroki, kierunek i inne dane związane z ruchem. W połączeniu z pozostałymi czujnikami, np. wysokościomierzem i funkcjami nawigacyjnymi jak GPS, dostarczają szczegółową analizę.
Twój smartwatch może też być wyposażony w optyczny czujnik tętna, który za pomocą światła mierzy przepływ krwi i podaje odpowiednie dane. Kolejnym czujnikiem do pomiaru parametrów pracy serca jest czujnik EKG.
W niektórych urządzeniach obecne są czujniki bioimpedancji – do pomiaru oporu elektrycznego skóry. W ten sposób ocenia się jakość snu, mierzy tętno, częstość oddechów, zawartość wody w organizmie i inne wskaźniki. Często wykorzystuje się kombinację wspomnianych wcześniej czujników do pomiaru innych wartości, takich jak liczba spalonych kalorii.
Opaski sportowe przeznaczone do pływania zaopatrzone są też w czujnik natlenienia SpO2, który pomaga określić poziom wysycenia krwi tlenem poprzez rejestrację zmian jej koloru. Pozostałe przydatne czujniki to na przykład czujnik temperatury, czujnik aktywności elektrodermalnej (EDA), czujniki gestów, czujnik UV i magnetometr.
Algorytmy: analiza danych
Zawsze na początek Twoja aplikacja poprosi Cię o wprowadzenie danych fizjologicznych, takich jak waga, wzrost i płeć. Te informacje wraz z danymi uzyskanymi z różnych czujników zostają poddane działaniu algorytmu, który ostatecznie stworzy statystyki i raporty dotyczące zdrowia i sprawności fizycznej.
Czasem możesz jednak zauważyć rozbieżności pomiędzy wynikami w dwóch różnych aplikacjach lub nawet w tej samej aplikacji ale na dwóch opaskach sportowych. Dzieje się tak dlatego, że progi ustawione w aplikacjach i gadżetach mogą się od siebie różnić.
Każda aplikacja i algorytm przetwarzający urządzenia są nieco inne. Gdy jedna aplikacja rozpoznaje dany ruch, inna może go całkiem zignorować. Całość danych dotyczących spalonych kalorii oraz snu jest również oparta na szacunkach i przybliżeniu.
Algorytm może wymagać wprowadzenia niektórych danych ręcznie. Chodzi o informacje, których nie rejestrują czujniki. Dane dotyczące diety, spożycia wody, leków i inne muszą być wpisywane ręcznie.
Top 10 aplikacji fitness na Androida
Wiesz już, jak dzięki wykorzystaniu dostępnych w urządzeniu czujników mogą działać różne aplikacje. Czas wybrać taką, która zmotywuje Cię do aktywności. Poniższe darmowe apki pomogą Ci zyskać pewność i zainspirują do działania.
Wybraliśmy najlepsze sportowe aplikacje na Androida, które znajdziesz w sklepie Play.
Nike Training Club do ćwiczenia w domu

Nike Training Club to własny trener osobisty w Twoim domu. W skład tej aplikacji wchodzą różnorodne programy treningowe, w tym joga, trening siłowy czy HIIT.
Niezależnie od tego, czy interesuje Cię podnoszenie ciężarów, czy zależy Ci na ćwiczeniach w domu bez sprzętu, ta aplikacja do aktywności w domu pomoże Ci się ruszyć. Znajdziesz w niej nagrania od ulubionych trenerów z prezentacjami łatwych w naśladowaniu ćwiczeń.
Poza dziennikiem aktywności zyskujesz dostęp do wskazówek wellness i żywieniowych od ekspertów, trenerów i sportowców. Możesz też skorzystać z ekskluzywnej zawartości NTC: filmów streamowanych na żywo i premierowych treningów VOD.
Raporty zdrowotne od Withings Health Mate

Aplikacja Withings Health Mate na Androida pozwala zebrać wszystkie dane zdrowotne z urządzeń Withings na smartfonie. Ta praktyczna apka monitoruje Twoje zdrowie w przystępny sposób i umożliwia przesyłanie danych do opiekunów medycznych.
Aplikację stworzono z myślą o monitorowaniu snu w oparciu o takie parametry jak cykle snu, jego długość, tętno i chrapanie. Raporty z analizą tych danych wspomogą diagnozę trudnych do wykrycia chorób takich jak na przykład bezdech senny.
Ta aplikacja na Androida świetnie się sprawdzi w monitoringu wagi i składu ciała. W połączeniu ze śledzeniem aktywności pomoże zgubić zbędne kilogramy. Jest skutecznym wsparciem dla osów borykających się z nadciśnieniem i pomoże zdiagnozować choroby sercowo-naczyniowe.
FitTrack Health dla lepszej motywacji

FitTrack MyHealth to połączenie korzyści płynących z korzystania z wagi FitTrack Dara i opaski Atria, które oferuje Ci wszystko to, co najlepsze w temacie aktywności. Wystarczy łączność Bluetooth z urządzeniem, by zyskać wszystkie niezbędne dane dotyczące zdrowia i aktywności.
Nawet jeśli w lustrze nie zobaczysz od razu wyraźnych efektów, aplikacja FitTrack unaoczni Ci każdy, choćby najmniejszy postęp poczyniony dzięki ćwiczeniom. Trener dostępny 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu, oraz dane spływające w czasie rzeczywistym zmotywują Cię skutecznie do osiągania zamierzonych celów.
Różne tryby idealnie dopasowują się do różnych faz życia, jak choćby okresu ciąży. Zaraź bliskich, rodzinę i przyjaciół miłością do sportu – aplikacja umożliwia rejestrację i personalizację dla nawet 8 członków.
Garmin Connect – kompleksowe śledzenie aktywności

Sparuj kompatybilne urządzenie Garmin i ciesz się mnóstwem opcji aplikacji Garmin Connect. Użyj funkcji Garmin Coach, by spersonalizować treningi, dopasowując je do poziomu swojej sprawności, a zindywidualizowane wskazówki pozwolą Ci maksymalnie wykorzystać każdy trening.
Apka nie tylko śledzi, ale też analizuje dane. Pozwala indywidualnie ustawić priorytet konkretnych statystyk i szczegółowo przeanalizować Twoją aktywność. Funkcje takie jak historia śledzenia i średnie parametrów zdrowotnych pomogą Ci stworzyć nowy plan treningowy i przyjazne zestawy ćwiczeń, które będziesz chętnie wykonywał.
Aplikacja synchronizuje się z innymi aplikacjami śledzącymi, co pozwala w pełni wykorzystać każdy trening. A jeśli najdzie Cię ochota na małą rywalizację, użyj apki, by wyzwać znajomych i zmierzyć się z nimi, przy okazji zyskując wgląd w ważne parametry.
Zbieraj serduszka z Google Fit

Aplikacja Google Fit na Androida oferuje punkty kardio – efekt współpracy jej twórców ze światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz Amerykańskim Towarzystwem Kardiologicznym (American Heart Association – AHA). Ten system nagród pomaga utrzymać motywację, poprawić jakość snu i zmniejszyć ryzyko chorób serca.
Aplikacja zdrowotna od Google śledzi ruch, wykorzystując czujniki Twojego smartfonu Android albo smartwatcha z Wear OS. Dziennik Google Fit automatycznie aktualizuje dane o Twojej aktywności, co pozwala na łatwe monitorowanie wysiłku. Do tego zyskujesz statystyki z biegania, spacerów i jazdy na rowerze – wszystko w czasie rzeczywistym.
Aplikację Google Fit ściągniesz także ze sklepu z aplikacjami Apple. Korzystaj z personalizowanych treningów i wskazówek dostosowanych do Twojej historii aktywności.
Wahoo Fitness – trenuj jak czempion

Aplikacja Wahoo Fitness przyprawi Cię o szybsze bicie serca. Biegaj, jedź na rowerze, trenuj kardio, a ta aplikacja w oparciu o czujniki Bluetooth Smart z niezwykłą dokładnością zbierze wszystkie potrzebne dane.
Aplikacja zawiera dedykowany ekran treningu KICKR, który pokochają rowerzyści. Jego cztery tryby: poziomy oporu, tryb Erg, tryb symulacji i tryb ręczny pozwalają uzyskać kompleksowe dane dotyczące mocy, dokładności i szybkości reakcji.
Inne inteligentne funkcje aplikacji to między innymi precyzyjny licznik spalonych kalorii, spersonalizowana strefa tętna podczas treningów i alerty dźwiękowe, które informują i motywują. Możesz łatwo przeglądać treningi dzięki dobrze zorganizowanej historii treningów i plikom .fit gotowym do przesłania i analizy.
Samsung Health pozwoli Ci rozkwitnąć

Zdecydowanie polecamy aplikację Samsung Health, która stanowi kompleksowe rozwiązanie do fitnessu. Jest dostępna na Androida (8.0 i nowszego), iOS (9 i nowszy), a także smartwatche z systemem Tizen OS.
Poza śledzeniem aktywności aplikacja ma opcję Samsung Health Together, czyli fajny, interaktywny sposób motywowania się poprzez rywalizację w grupie przyjaciół czy krewnych. Aplikacja pozwala też rejestrować dietę i monitorować sen.
Narzędzia do medytacji Mindfulness pomogą Ci poprawić stan zdrowia psychicznego, a nagrania od doświadczonych trenerów wesprą Cię w czasie ćwiczeń. Kobietom spodoba się współpraca z Glow dla wsparcia zdrowia i dobrego samopoczucia.
MyFitnessPal do liczenia kalorii

Liczenie kalorii i trzymanie się diety będzie o niebo łatwiejsze z MyFitnessPal. Bycie na diecie to nuda, zwłaszcza, gdy nie jesteś pewien jej efektów. Ale z tą aplikacją lepiej poznasz swoje nawyki żywieniowe i zaczniesz dokonywać zdrowszych wyborów.
Już darmowa wersja aplikacji jest świetna, ale edycja pro pozwala wejść w świat niezwykłych odkryć. Poza licznikiem kalorii i monitorem diety aplikacja zapewni Ci plany posiłków, które zachwycą Twoje podniebienie.
Zmotywuj się do utraty wagi z pomocą ponad 150 planów treningowych i ponad 250 przepisów na zdrowe potrawy. Aplikacja działa na ponad 50 smartwatchach, opaskach sportowych i innych urządzeniach z WearOS.
Spersonalizowany plan z FitOn

Nagroda Editors’ Choice w rankingu aplikacji sportowych w sklepie Play dla FitOn mówi wszystko. Czy kiedykolwiek marzyłeś o sesji pilatesu, Barre albo jogi pod okiem słynnego trenera? Jeanette Jenkins, Kenta Seki, Katie Dunlop i inni w swoich dedykowanych nagraniach pomogą Ci zrealizować cele treningowe.
Nie ograniczaj się do samego śledzenia postępów, ale korzystaj z możliwości wymiany wiadomości w czasie rzeczywistym z partnerami na Twoim treningu. Dlaczego nie wypróbować tabeli liderów na żywo, aby zmotywować się również poprzez odrobinę rywalizacji?
Plany treningowe ukierunkowane na utratę wagi, polepszenie wydolności serca, budowę mięśni, a nawet odstresowanie pomogą Ci zadbać o doskonałe zdrowie. A jeśli masz wyjątkowo mało czasu wolnego, nastaw się na realizację planów treningowych w formie szybkich, 10-minutowych treningów HIIT.
Fitbit do codziennego ruchu

Aplikacja Fitbit da Ci wgląd w codzienną aktywność i Twoją kondycję. Aplikacja doskonale współpracuje z opaską Fitbit, ale możesz jej używać z innymi smartwatchami, by monitorować swoje postępy w czasie.
Darmowe treningi w formie audio i wideo zastąpią Ci wyjście na siłownię. Proste w użyciu narzędzia pomogą Ci też kontrolować swoje odżywianie. Dodatkowe funkcje umożliwią lepszy sen i poprawią zdrowie psychiczne. Wersja premium aplikacji zapewnia bardziej spersonalizowane opcje i jest naprawdę warta zainwestowanych pieniędzy.
Aplikacji użyjesz ze smartfonem do liczenia kroków i mierzenia odległości. łatwo się zmotywujesz, jeśli w Twojej podróży ku wymarzonej formie będą Ci towarzyszyć znajomi i bliscy.
Niech żyje zdrowie!
Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci wybrać najlepsze aplikacje na Androida, z którymi poprawisz sprawność i ogólny stan zdrowia.
Wykorzystaj pełny potencjał aplikacji sportowych. Postaw na parę dobrych słuchawek bezprzewodowych do słuchania ulubionej muzyki albo opaskę naramienną na smartfon – odpowiednie akcesoria uprzyjemnią aktywność i wesprą Cię w osiąganiu najlepszych wyników.
Pamiętaj, by nie przeciążyć się podczas ćwiczeń. Choć wspomniane aplikacje oferują cenne wskazówki, w żaden sposób nie zastąpią profesjonalnej oceny i porady specjalisty.
Jeśli szukasz sposobów na usprawnienie i uprzyjemnienie treningów za pomocą odpowiednich gadżetów i akcesoriów, skontaktuj się z nami!